dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 39
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 515
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: ~MonikaKuusela
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnio widziani
Kazimierz06:17:29
xiadzmarek07:20:12
mynykos 2 dni
lukas9657 3 dni
MonikaKuusela 3 dni
danuskab1 1 tydzień
Bieleccy 1 tydzień
MariaStrag 2 tygodni
Pawel Kochany 2 tygodni
Stanislaw 3 tygodni
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nowe komentarze
Nowe komentarze Oj, cyrylica nie przyj...
Nowe komentarze Tu przykład: Д&#...
Nowe komentarze Szczęścia, zdrowia i w...
Nowe komentarze Przejmujący wiersz, al...
komentarze do zdjęć Tutaj spoczywają moja ...
komentarze do zdjęć Zdjęcie otrzymaliśmy o...
komentarze do zdjęć Na zdjeciu znajduje si...
komentarze do artykułów Uaktualnienie. Piotr ...
komentarze do artykułów Aleksander Władysław W...
komentarze do artykułów Mój dziadek nazywał si...
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze linki
Europe in the XIX. c...
  Ach wielkie, że zapo...

Pamiętnik Jana Domań...
  Pamiętnik Jana Domań...

Archiwum Kresowe
  Archiwum Kresowe zos...

Оliiv the best!
  Miejsce dla ludzi ur...

Szkoła w Olejowie
  Szkoła w Olejowie

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Bannery

KRESY

KRESY.PL

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wybierz Skórkę
Skórka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ankieta
Miejscowość, z którą jesteś związany.

Olejów

Trościaniec Wielki

Bzowica

Białokiernica

Załoźce

Reniów

Milno

inna w okolicy, napisz do administratorów

żadna w okolicy

Jezierna

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


dnd, d&d dungeons and dragons
 
Coś z tych opracowywanych materiałów zobaczycie już niebawem. W okolicach Nowego Roku opublikujemy u nas kwerendy wiosek ziemi załozieckiej (Reniów, Ratyszcze, Białogłowy, Neterpińce, Czystopady), a na zaprzyjaźnionej stronie "Milno na Podolu" takież kwerendy z Milna. Są to materiały "bonusowe", bo znalazły się przypadkiem na stronach z mieszkańcami Trościańca. Najwięcej z Reniowa, który w tych kopiach dla kurii często sąsiadował z Trościańcem.

A teraz trochę ciekawostek z bieżącej kwerendy.

1. Ksiądz wikariusz Emanuel Swoboda.

Nowoczesna pisownia trościanieckich nazwisk (np. Dajczak zamiast Dayczak, Naróg zamiast Narok itd.) pojawiła się w księgach kościelnych w połowie lat 30-tych XIX wieku. Prawdopodobnie jej prekursorem był ksiądz wikariusz Emanuel Swoboda. W Załoźcach pełnił posługę kapłańską przez wiele lat (1832-1838). Musiał to być młody ksiądz, do tego oczytany - skoro zaznajomił się z nową polską ortografią. W latach 30-tych XIX wieku była to jeszcze nowość. Wielu pisarzy i dziennikarzy ze "starej szkoły" długo się przed tym wzbraniało - co widać np. w "Gazecie Lwowskiej" czy licznych książkach wydanych w tamtym okresie.

Do tego ksiądz Emanuel był pracowity jak mrówka. Praktycznie jednoosobowo prowadził całą działalność duszpasterską w parafii. Chrzcił dzieci, udzielał ślubów, chował zmarłych. Ówczesny proboszcz załoziecki, ks. Maciej Andrzejowski, bardzo rzadko pojawia się w księgach kościelnych. Taki przykład. Na 202 znanych z nazwiska trościanieckich dzieci ochrzczonych przez księdza Swobodę, przypada tylko 5 ochrzczonych przez ks. proboszcza Andrzejowskiego. Z tak małą aktywnością załozieckiego proboszcza nie zetknęliśmy się ani we wcześniejszych, ani w późniejszych źródłach. Trudno powiedzieć, czym było to spowodowane - chorobą czy jakimiś innymi zajęciami.

2. Akuszerka Małgorzata Sikorowa

Wspomniałem już o niej w poprzednim newsie. Teraz małe podsumowanie. 3 czerwca 1830 pod numerem domu 3 w Trościańcu zmarła Małgorzata Sikorowa, lat 72, wdowa po Macieju Sikorze. I dokładnie w tym samym okresie zniknęła z ksiąg kościelnych akuszerka o tym samym imieniu i nazwisku. Na pewno więc chodzi o tą samą osobę.

Jej pierwszy odebrany poród miał miejsce w 1818 roku. Nie była już wtedy młódką, bo miała 60 lat. Zapewne wcześniej, nim się usamodzielniła jako akuszerka, "terminowała" jako pomocnica przy jakieś innej kobiecie. I pracowała, można powiedzieć, do samego końca. Ostatniemu dziecku (Magdalenie Drozd z domu 104) pomogła przyjść na świat 6 maja 1830, czyli mniej niż miesiąc przed swoją śmiercią.

Nie wiemy, ilu dokładnie naszym przodkom pomogła przyjść na świat akuszerka Małgorzata Sikorowa. W naszych materiałach znamy z imienia i nazwiska 208 takich dzieci. Ale nie dysponujemy wszystkimi rocznikami chrztów z przedziału lat 1818-1830. Ponadto np. w roku 1819 sporzadzający kopię dla kurii w ogóle nie zapisał nazwisk akuszerek. Można spokojnie przyjąć, źe przez ręce tej starszej pani przeszło co najmniej 250 trościanieckich niemowląt. Musiał być bardzo popularna wśród ówczesnych matek, skoro proszono ją do porodów częściej niż jej jej konkurencję.

3. XIX-wieczne trościanieckie akuszerki

Dla porównania inne najpopularniejsze trościanieckie akuszerki:
Anna Olendrowa (następczyni Małgorzaty Sikorowej) - 215 znanych z imienia i nazwiska odebranych dzieci w latach 1830-1838
Ewa Drozdowa - 267 znanych z imienia i nazwiska odebranych dzieci w latach 1885-1892

Razem z Małgorzatą Sikorową są to trzy największe trościanieckie akuszerki z XIX wieku. Ta lista nie nie jest jeszcze zamknięta, bo nie skończyliśmy kwerendy z lat 40-tych, 50-tych i 60-tych.

Były też dziesiątki innych, pomniejszych konkurentek, z których tylko część jest już wymieniona na naszej stronie w artykule Rzemiosło, handel i usługi w Trościańcu Wielkim. Po zakończeniu prac z kwerendą ten artykuł zostanie uzupełniony i rozszerzony.

4. Siostry Miłosierdzia

W poprzednim newsie wspominałem, że w roku 1819 Siostra Miłosierdzia Karolina Koluszanka była matką chrzestną dla Rozalii Sienickiej, córki trościanieckiego ekonoma Stefana Sienickiego. Po wielu latach, w chrztach z 1834 roku znów pojawiło się nazwisko Siostry Szarytki. Zapisane jako Karolina Kuliszanka. Ale może chodzić o jedną i tą samą osobę, co w 1819. Tym razem nie była już zwykłą siostrą, a "praeposita sororum Charitis", czyli matką przełożoną / przeoryszą Sióstr Miłosierdzia w Załoźcach. Awansowa w zakonnej hierarchii. W roku 1834 zgodziła się być matką chrzestną dla Henryki Marii Soleckiej, córki Andrzeja Soleckiego, ówczesnego ekonoma z Trościańcu. Ojcem chrzestnym dziewczynki był ksiądz Maciej Andrzejowski, proboszcz rzymsko-katolicki w Załoźcach. Sakramentu chrztu udzielał wspomniany wyżej załoziecki wikariusz, ksiądz Emanuel Swoboda.

Trościaniecki ekonom był pracownikiem Sióstr Miłosierdzia. Jak widać, Sienicki i Solecki musieli być lubiani, skoro siostra - a potem matka przełożona Karolina - zgodziła się być matką chrzestną dla ich córek. Bardzo rzadko się to zdarzało, z całego przedziału lat 1816-1839 znamy tylko te dwa przypadki.

5. Potrójne mordestwo w Neterpińcach?

12 sierpnia 1845 roku zmarło nagle troje mieszkańców Neterpiniec, dorosły mężczyzna i dwójka małych dzieci. W księdze zgonów jest przy nich zapisana bardzo dziwna przyczyna śmierci. Nawet przygotowałem o tym artykuł na stronę, jednak po namyśle postanowiłem go na razie nie publikować. Nie jestem pewny tłumaczenia - dysponuję tylko prostym słownikiem. Poprosiłem o pomoc Przyjaciół stron Olejów i Milno, lecz to pewnie trochę potrwa, bo teraz Święta. Może ktoś z Czytelników także posiada wiedzę lub znajomości wśród osób znających trochę łacinę? Np. archiwistów czy naukowców mających kontakt z łaciną (np. wśród duchownych)?

Konkretnie chodzi o zapis:

"venenosis herbis interemptus"


I pytanie: czy razem ze słowem "interemptus" to się tłumaczy jako zabójstwo / morderstwo / zgładzenie (czyli jednoznacznie z udziałem jakieś osoby trzeciej), a więc "zamordowany przy pomocy trujących ziół". Czy też tylko: zabicie (czyli być może przypadkowy wypadek), a więc "zabity przez trujące rośliny". Różnica jest tu kolosalna, dlatego wartoby to sprawdzić. Widziałem już w księgach zgonów przypadki zatrucia (np. grzybami) ale tam były użyte inne łacińskie słowa, nie owe "interemptus" i przekaz był jasny (wypadek losowy).

Generalnie morderstwa rzadko się trafiają w tych księgach zgonów. Nasi kresowi XIX-wieczni przodkowie i ich sąsiedzi byli chyba spokojnymi ludźmi. Jak dotąd, nie licząc tych trzech osób z Neterpiniec (nie wiadomo jeszcze, czy na pewno zamordowanych), widziałem tylko dwa takie przypadki. Zamordowane niezamężne młode kobiety z Trościańca Wielkiego. W roku 1858 33-letnia Anna Dajczak, w roku 1892 22-letnia Rozalia Półtorak. O tej ostatniej wspomnieliśmy w newsie z 29 maja, może w przyszłości poświęcimy im osobny artykuł.


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

^Kazimierz
DATA: 20/07/2019 00:06
Nowy album zdjęć 'Trościaniec Wielki 2019', dzięki Jurkowi Wodeckiemu

^Kazimierz
DATA: 08/02/2019 22:23
Dzięki wielkie Markowi za album zdjęć 'Białokiernica 2018' i 'Cmentarz w Białokiernicy'

^Kazimierz
DATA: 03/02/2019 01:17
Dziękujemy, pozdrawiamy rodzinę Drozda, w szczególności mamie Julii 100 i więcej lat!!! http://rody.olej
ow.pl/individual.php?
pid=I3150&ged=drzewo1

~Drozda
DATA: 31/01/2019 22:13
Witam wszystkich serdecznie. Drozda, to nazwisko po mamie urodzonej w Hukałowcach, 31 stycznia 1923 roku (dzisiaj rocznica urodzin : )
Szczególne pozdrowienia dla Kazika Dajczaka, którego przed laty

~marikot
DATA: 29/06/2018 08:34
Wiem ze w czasie II wojny światowej Polacy byli mordowani przez Ukraińców. Czy ok 1880 roku Polacy też musieli uciekać z Podola? Prababka Marianna tak opowiadała, ze uciekała z rodzicami jako 15-latka

~marikot
DATA: 15/06/2018 18:43
Maryanna Formicka z matki Wójtowicz z domu, jeśli ktoś coś wie, proszę o kontakt.

~Jacekn
DATA: 12/06/2018 13:29
Cyz ktoś ma jakieś informacje na temat rodziny Najwer z Neterpnice bądź Olejnik z Reniowa? smiley

^Kazimierz
DATA: 26/02/2018 22:07
Nowych użytkowników po zalogowaniu prosimy o kliknięcie w 'Ankieta' - Miejscowość, z którą jesteś związany. Podaj też miejscowość skąd przybywacie...smiley

~Emilia
DATA: 25/02/2018 23:35
Czy ktos posiada informacje o rodzinie Antoszczyszyn z Monilowki?? Pozdrawiam

~monika Olender
DATA: 19/11/2017 13:44
szukam osób, które coś wiedzą na temat mieszkańców Bemówki, koło Trościańca

^Kazimierz
DATA: 24/08/2017 23:41
"Cmentarz w Tyszowcach" - nowy album zdjęć dzięki Markowi

~Przybos
DATA: 07/03/2017 14:38
Wszem wobec i kazdemu z osobna ogłaszam, że Pan Remigiusz Paduch jest od wielu lat WIELKIM REMIGIUSZEM PADUCHEM. Dzisiaj przekazał mi rewelacyjną rodzinną "bombę". Zaczęło się niewinnie od

^Kazimierz
DATA: 05/03/2017 16:42
Użytkownik -
'dag06001'
proszony o kontakt

^Kazimierz
DATA: 05/03/2017 16:21
Użytkownika -
'jacek poltorak'
prosimy o kontakt

~Przybos
DATA: 12/02/2017 20:01
Panie Remnku serdecznie dziekuję za wszystkie informacje i komentarze.
Dariusz Białoś (Przybos)

~bezpal
DATA: 27/12/2016 16:03
Wszystkim, którzy odwiedzają tą stronę, dużo zdrowia, pogody ducha, radości każdego dnia i wszelkiego dostatku w Nowym 2017 roku życzy grażyna

~bezpal
DATA: 27/12/2016 15:56
Wszystkim, którzy odwiedzają tą stronę, dużo zdrowia, pogody ducha, radości każdego dnia i wszelkiego dostatku w Nowym 2017 roku życzy grażyna

^Kazimierz
DATA: 08/07/2016 23:14
Nowego użytkownika -
'kasienka2411'
prosimy o kontakt

~k_gorka
DATA: 28/02/2016 19:32
Natrafiłam na zdjęcie ze znajomym nazwiskiem: https://www.flickr.co
m/photos/64267112@N03
/22704767613/in/album
-72157659365453244/

^Kazimierz
DATA: 18/12/2015 13:05
Dwa albumy zdjęć 2011-2012 Wojtka z Poznania

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze zdjęcia

Gimnazjum w Zborowie


Jezierna 1917 r.


Trościaniec Wielki Boże Cia...


Worobiec ? z Trościańca Wie...


Stanisław Łokieć i Tekla z ...


Zofia Dajczak i Helena Dajczak


Trościaniec Wielki święceni...


Trościaniec Wielki kościół ...


Za plebanią

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Losowa fotografia
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1280
Zdjęć w galerii:1715

Artykuły z naszej strony
były czytane
3602910 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zaprzyjaźnione strony


Podkamień na Podolu


Milno na Podolu


Huta Stara


Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski


Wycinki ze starych gazet
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020