dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1280
Zdjęć w galerii:1707

Artykuły z naszej strony
były czytane
3371167 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 

Żołnierze Wielkiej Wojny z Manajowa
Polegli, ranni i wzięci do niewoli mieszkańcy wioski.


Odnalezieni na austriackich listach strat i spisach rannych żołnierze ze wsi Manajów. Razem 41 nazwisk. Imiona podajemy w wersji oryginalnej, czyli w większości po niemiecku. Część nazwisk z listy udało się poprawić, jednak nie wszystkie. Dla tej miejscowości nie mamy takiej bazy nazwisk, jak w przypadku Olejowa czy Trościańca.

(uaktualnione luty 2014)
nowe osoby oznaczono


I prośba do naszych Czytelników. Jeśli są na tej liście jacyś Wasi krewni, prosimy o komentarz pod artykułem. Miło byłoby powiązać te dane z konkretnymi, żywymi ludźmi.




POLEGLI I ZMARLI:


1. Andrejowski Basil, ur. 1887, Infanterist (szeregowy), Landsturmbataillon Nr 229 (229. batalion pospolitego ruszenia). 3. kompania, poległy (26.10-22.11.1914) - Lista strat nr 106 z 18.01.1915

2. Budnik Paul, ur. 1893, Schütze (strzelec), Schützenregiment Nr 35 (35. pułk strzelców), 3. kompania, zmarły (23.06.1918) - Lista strat nr 697 z 5.10.1918

3. Budnyk Johann, ur. 1891, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 14. kompania, poległy (3.12.1914) - Lista strat nr 130 z 20.02.1915

4. Chornał Jan, gospodarz z Manajowa, został powołany w r. 1914 do austriackiej służby woskowej, brał udział w bitwie pod Przemyślem i dostał się do niewoli rosyjskiej, skąd nie wrócił i wszelki ślad po nim zaginął. W roku 1920 na wniosek żony, Marii Chornał, wszczęto postępowanie sądowe o uznanie go za zmarłego. - Gazeta Lwowska z 27 marca 1921, Nr 71.

5. Dajczak Nikolaus, ur. 1897, Schütze (strzelec), Schützenregiment Nr 35 (35. pułk strzelców), 4. kompania, poległy (29.07.1917) - Lista strat nr 617 z 13.10.1917

6. Katz Dawid, ur. w r. 1875 w Manajowie, wedle zeznań zaprzysiężonego świadka Natana Sussmana miał zginąć w bitwie pod Jamnicą koło Stanisławowa jako żołnierz austriacki. W roku 1927 wszczęto postępowanie sądowe o uznanie go za zmarłego. - Gazeta Lwowska z 23 lutego 1927, Nr 43.

7. Kerko Basil (być może Kecko?), ur. 1880, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 3. kompania, poległy (12.08.1916) - Lista strat nr 621 z 27.10.1917

8. Konował Peter, ur. 1896, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), poległy (5.11.1916) - Lista strat nr 561 z 26.04.1917

9. Mocał Kondrat, ur. 1881, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 1. kompania zamiast 2. kompania (jest to korekta błędu z poprzedniej listy strat), zmarły (31.01.1918) - Lista strat nr 669 - uzupełnienie, przy liście strat nr 681 z 20.06.1918

(na innej liście strat) Mocał Kondrat (oryg. "Mocal Kindrat"), ur. 1881, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 2. kompania, zmarły (31.01.1918) - Lista strat nr 669 z 24.04.1918,




RANNI:


1. Budnik Semen, ur. 1885, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 1. kompania, ranny - Lista strat nr 150 z 27.03.1915

2. Cholodzian Ilko, ur. 1895, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 1. kompania zapasowa, ranny - Lista strat nr 621 z 27.10.1917

3. Dubowy Moses, ur. 1897, Landsturminfanterist Tit. Gefreiter (szeregowy pospolitego ruszenia, tytularny starszy szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 10. kompania, ranny - Lista strat nr 645 z 24.01.1918

4. Gryntuś Gregor, ur. 1874, Ersatzreservist (zapasowy rezerwista), LstIR. Nr 35 - ranny, wzięty do niewoli (Orenburg, Rosja) - Lista strat nr 235 z 12.08.1915

5. Halij Wasyl, ur. 1883, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 7. kompania, ranny - Lista strat nr 217 z 22.07.1915

6. Jurków Michael (oryg. "Jurkiv"), ur. 1893, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), LIR. Nr 20, KavSchDiv. 44 (20. pułk piechoty obrony krajowej, przydzielony do 44. dywizjonu strzelców konnych?), 1. szwadron, ranny - Lista strat nr 486 z 3.11.1916

7. Kałuszka Johann, ur. 1894, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 12. kompania, ranny - Lista strat nr 579 z 24.05.1917

8. Kowal Johann, ur. 1893, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 7. kompania, ranny - Lista strat nr 621 z 27.10.1917

9. Makuch Stefan, ur. 1898, Schütze (strzelec), Schützenregiment Nr 35 (35. pułk strzelców), 1. kompania, ranny - Lista strat nr 640 z 3.01.1918

10. Oleksij Demeter, ur. 1883, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 6. kompania, ranny - Lista strat nr 150 z 27.03.1915

11. Ołeksiw Stefan, ur. 1894, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 13. kompania, ranny - Lista strat nr 625 z 6.11.1917

12. Olender Josef, ur. 1897, Ulane (ułan), Ulanenregiment Nr 4 (4. pułk ułanów), 4. szwadron, ranny - Lista strat nr 534 z 10.03.1917

13. Polny Wasyl, ur. 1874, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 1. kompania, ranny - Lista strat nr 621 z 27.10.1917

14. Sowicz Basilius, ur. 1894, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 15. kompania, ranny - Lista strat nr 267 z 16.09.1915

15. Storożuk Demytr, ur. 1891, Korporal (kapral), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 13. kompania, postrzał w pierś (oryg. Schuß i. d. Brust), Dom Rekonwalescentów w Servola koło Triestu - Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 10.02.1915, Nr 280

(na innej liście strat) Storożuk Demeter, ur. 1891, Gefreiter Tit. Korporal (starszy szeregowy, tytularny kapral), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 13. kompania, ranny - Lista strat nr 9 - uzupełnienie, Uzupełnienia i sprostowania E3. z 28.11.1914

16. Tarnawski Emil, ur. 1895, Einjährig-Freiwilliger Tit. Gefreiter (jednoroczny ochotnik, tytularny starszy szeregowy), Schützenregiment Nr 35 (35. pułk strzelców), 4. kompania, ranny - Lista strat nr 642 z 15.01.1918

(na innej liście strat) Tarnawski Emil, ur. 1895, Einjährig-Freiwilliger Tit. Gefreiter (jednoroczny ochotnik, tytularny starszy szeregowy), Schützenregiment Nr 35 (35. pułk strzelców), 4. kompania, ranny - Lista strat nr 639 z 28.12.1917

17. Trościański Johann, ur. 1894, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 9. kompania, ranny - Lista strat nr 583 z 31.05.1917

18. Żelazny Michael, ur. 1889, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 12. kompania, ranny - Lista strat nr 605 z 2.08.1917




CIĘŻKO CHORZY W SZPITALACH:


1. Polny Michael, ur. 1891, Kanonier (kanonier) Feldkanonenregiment Nr 31 (31. pułk artylerii polowej), chory (nazwa choroby nie podana), szpital rezerwowy in Iglau - Wiadomości o rannych i chorych wydane dnia 3.12.1914, Nr 119




WZIĘCI DO NIEWOLI:


1. Adamek Basilius, ur. 1891, Ulane (ułan), Ulanenregiment Nr 13 (13. pułk ułanów), 2. szwadron, jeniec wojenny (Aschabad, Rosja) - Lista strat nr 129 z 18.02.1915

2. Budnik Johann, ur. 1886, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 11. kompania, jeniec wojenny (Rosja) - Lista strat nr 260 z 7.09.1915

3. Budnik Teodor, ur. 1892, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 45 (45. pułk piechoty), 4. kompania, jeniec wojenny (Karsun, Rosja) - Lista strat nr 188 z 5.06.1915

4. Gryntuś Gregor, ur. 1874, Ersatzreservist (zapasowy rezerwista), LstIR. Nr 35 - ranny, wzięty do niewoli (Orenburg, Rosja) - Lista strat nr 235 z 12.08.1915

5. Hałaj Michael, ur. 1874, Infanterist (szeregowy), LstIR. Nr 35 - jeniec wojenny (Slobodsk, gubernia Wiatka, Rosja) - Lista strat nr 98 z 10.01.1915,

6. Jaworski Blasius, ur. 1890, Infanterist (szeregowy), LstIR. Nr 6 2. kompania karabinów maszynowych, jeniec wojenny (Cassino, Italia) - Lista strat nr 689 z 5.08.1918

7. Kalinowicz Nikolaus, ur. 1892, Infanterist (szeregowy), Landwehrinfanterieregiment Nr 35 (35. pułk piechoty obrony krajowej), 8. kompania, jeniec wojenny (Bijsk, gubernia Tomsk, Rosja) - Lista strat nr 177 z 13.05.1915

8. Katz false Hochberg Schmerl, ur. 1893, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 12. kompania, jeniec wojenny (zespolony szpital ewakuacyjny nr 82 w Charkowie, Rosja) - Lista strat nr 235 z 12.08.1915

9. Kosak Josef, ur. 1896, Landsturminfanterist (szeregowy pospolitego ruszenia), Landwehrinfanterieregiment Nr 37 (37. pułk piechoty obrony krajowej), 12. kompania, jeniec wojenny (Italia) - Lista strat nr 574 z 16.05.1917

10. Krupski Gregor, ur. 1892, Infanterist (szeregowy), LstIR. Nr 35 jeniec wojenny (Rosja) - Lista strat nr 401 z 30.03.1916

11. Masztalerz Karl (oryg. "Masztalarz"), ur. 1873, Infanterist (szeregowy), LstIR. Nr 35 jeniec wojenny (zespolony szpital ewakuacyjny nr 65 w Moskwie, Rosja) - Lista strat nr 619 z 20.10.1917

12. Oleksow Michael, ur. 1892, Infanterist (szeregowy), Infanterieregiment Nr 45 (45. pułk piechoty), 14. kompania, jeniec wojenny (Ufa, Rosja) - Lista strat nr 370 z 3.02.1916

13. Polny Nikolaus, ur. 1893, Schütze (strzelec), Schützenregiment Nr 35 (35. pułk strzelców), jeniec wojenny (Aschabad, Rosja) - Lista strat nr 617 z 13.10.1917

14. Semczuk Johann, ur. 1885, Ersatzreservist (zapasowy rezerwista), Landwehrinfanterieregiment Nr 35 (35. pułk piechoty obrony krajowej), 4. kompania zapasowa, jeniec wojenny (Moskwa, Rosja) - Lista strat nr 377 z 16.02.1916

15. Seńków Gregor, ur. 1879, Ersatzreservist (zapasowy rezerwista), Landwehrinfanterieregiment Nr 35 (35. pułk piechoty obrony krajowej), 1. kompania zapasowa, jeniec wojenny (Wolsk, gubernia Saratow, Rosja) - Lista strat nr 398 z 24.03.1916

16. Sydor Demeter, ur. 1884, Ersatzreservist (zapasowy rezerwista), Infanterieregiment Nr 80 (80. pułk piechoty), 4. kompania zapasowa, jeniec wojenny (Tjumen, Rosja) - Lista strat nr 322 z 24.11.1915




Austriacki medal za Odwagę (Tapferkeitsmedaille) z lat 1917-1918.

Austriacki medal za Odwagę (Tapferkeitsmedaille) z lat 1917-1918, brązowy
Z kolekcji Roberta Adamowicza ze Szczecina, za jego uprzejmą zgodą.
(kliknij żeby obejrzeć)



 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2018