dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1865

Artykuły z naszej strony
były czytane
5429391 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


Gazeta Lwowska. Rok wydania 47. No. 83. Sobota 11. Kwietnia 1857.

Piszą z Załoziec (za Złoczowem) pod d. 6. kwietnia. W tej chwili gore na Starem mieście w Załoźcach, i mimo wszelkiej usilności niepodobna ratować, z taką gwałtownością ogarnął pożar w około. Ogień wybuchł o trzech kwadransach na pierwszą po południu, a dotąd we dwie godzin po wybuchu, spaliło się, ile przejźrzeć można, przeszło 30 domów, kościół parafialny, dom magistratualny z ratuszem, i różne zabudowania dworskie, sam zamek pański zajął się w tej chwili i płonie w ogniu, a niepodobna znizkąd przystąpić. Trwoga panuje wielka, i na Nowem mieście wynoszą się ludzie z obawy, by pod noc pożar nie zalał i odleglejsze strony. Z czego ogień powstał jeszcze nie można się było dowiedzieć.Gazeta Lwowska. Rok wydania 59. Nr 216. Wtorek 21. Września 1869.

(Pożary.)

Dn. 24. z. m. w Moniłówce w pow. złoczowskim zgorzały cztery zagrody włościańskie z zapasami, skutkiem nieostrożności


Gazeta Lwowska. Rok 74. Nr. 20. Czwartek, 24 Stycznia 1884.

Najj. Pan raczył najmiłościwiej udzielić ze Swej prywatnej szkatuły gminom powiatu złoczowskiego Białogłowy, Bzowica i Olejów, dotkniętym klęską gradobicia, zapomogi w łącznej kwocie 500 zł.


Gazeta Lwowska. Rok 91. Nr. 173. Środa, 31. Lipca 1901.

Nieszczęśliwy wypadek.


Z Tarnopola donoszą: Przy budowie mostu na gościńcu Obarzańce na rzece Seret wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Przy biciu pali spadła płatwa, wskutek czego 4 robotników odniosło ciężkie obrażenia cielesne. Jeden z nich, Marcin Doboszyński umarł w kilka godzin po wypadku..


Gazeta Lwowska. Rok 103. Nr. 251. Sobota, 1 Listopada 1913.

Śmiertelny wypadek.


Ze Zborowa donoszą nam: Tekla Szynkarzowa w Białokiernicy, zapaliwszy dnia 28 b. m. rano pod kuchnią paździerzami z konopi, wyszła do sąsiada, pozostawiając w domu dwuletnie dziecko bez nadzoru. Wskutek wypadnięcia z pod kuchni iskry, zapaliły się leżące koło kuchni paździerze, a bawiące się w tem miejscu dziecko odniosło tak silne poparzenia, że w kilka godzin później zmarło.

Tu mamy trochę więcej informacji, z materiałów strony "Olejów na Podolu". Tym dwuletnim dzieckiem była dziewczynka, w księdze chrztów zapisana pod imieniem Zuzanna, a w księdze zgonów pod imieniem Zofia Szynkarz, urodzona 4 września 1911 w Białokiernicy, córka Pawła Szynkarza, pracownika najemnego i Tekli z domu Hajduk. Data wypadku z gazety jest nieścisła. Według naszych materiałów dziewczynka zginęła tragicznie 24 października 1913 roku w domu nr 86 w Białokiernicy, a została pochowana dwa dni później, 26 października, na cmentarzu rzymsko-katolickim w Olejowie. Jako przyczynę śmierci ksiądz Kajetan Gruszecki zapisał "igne combusta" (spalona przez ogień).


Dziennik Polski. Rok II. Nr. 144. Lwów, poniedziałek 25 maja 1936 r.

SPŁONĘŁA STERTA SIANA na folwarku Tworymirka (*), pow. Zborów na szkodę Wodzickiego Aleksandra z Olejowa. Przyczyna pożaru nieustalona.


(*) w oryg. błędnie "Tworynówka"


Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Wydanie wieczorne. Rok III. Nr 550. Lwów piątek 12 czerwca 1936.

ŚMIERĆ DZIECKA POD GRUZAMI ZAWALONEGO DOMU.


W Załoścach pow. Zborów stał dom murowany własność Grzegorza Matwijkowa, który był częściowo rozebrany, lecz nie był należycie zabezpieczony przed możliwem usunięciem się. Dnia 6. bm. w czasie ulewnego deszczu skrył się w tym domu 7-letni Juljan Matwijkow, na którego nieszczęście w tej chwili właśnie dom się zawalił, a chłopak poniósł śmierć pod gruzami.

(m.)


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020