| | | | Użytkowników Online Gości Online: 94
Brak Użytkowników Online
Zarejestrowanych Użytkowników: 587
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Madrzycki
|
| | | | |
CTracker - cback.de
|
| | | | FAQ: Porady Gdy litery na ekranie są za małe
W przeglądarce Mozilla Firefox można powiększać wielkość liter, przy pomocy kombinacji przycisków "Ctrl" i "+".
Czyli trzymając (np. palcem jednej ręki) wciśnięty klawisz "Ctrl" - lewy dolny róg klawiatury - a palcem drugiej ręki stukając lekko w klawisz "+" ("plus") po prawej stronie klawiatury u dołu. Za każdym stuknięciem w klawisz litery na ekranie się trochę powiększą.
Zmniejsza się je w podobny sposób, ale w kombinacji przycisków "Ctrl" i "-" (minus).
W przeglądarce Microsoft Internet Eksplorer jest to trochę bardziej skomplikowane. W menu (u samej góry) trzeba nacisnąć "Widok", a potem z rozwiniętej listy "Rozmiar tekstu" i dopiero tam wybrać odpowiedni rozmiar (np. "Większa").
Uciążliwe reklamy
Niestety, nie możemy ich usunąć, ani nie myśmy je tam umieszczali. Zrobiła to firma, która udostępnia nam miejsce na stronę internetową. Ale użytkownicy przeglądarki Mozilla Firefox z zainstalowanym bezpłatnym dodatkiem o nazwie Adblock Plus jakoś nigdy się na ten problem nie skarżą...
Skanowanie zdjęć i dokumentów
Oczywiście chętnie przyjmiemy każdy czytelny skan. Na razie także na naszej stronie - z powodu małej ilości miejsca - nie umieszczamy zbyt dużych objętościowo plików.
Ale gdyby była możliwość (zwłaszcza przy fotografiach zbiorowych z dużą ilością osób) prosimy o wykorzystanie podanych tu niżej rozdzielczości skanowania. My te zdjęcia drukujemy potem na papierze fotograficznym, do pokazywania starszym osobom. Większość z nich nie ma niestety możliwości zobaczenia tego na komputerze.
Im większa rozdzielczość, tym oczywiście lepiej. Ale tu z kolei pliki stają się zbyt duże, więc już byłby problem z wysłaniem ich przez internet. Z naszych doświadczeń wypracowaliśmy takie oto niezbędne minimum, żeby skany dały się potem ładnie drukować jako całość (lub w powiększeniu fragmentów, gdy chodzi o rozpoznawanie ludzi ze zdjęć zbiorowych), a jednocześnie nie zajmowały zbyt wiele miejsca.
- dla dokumentów rozdzielczość skanowania (Output Resolution): 200 dpi
- dla większości zdjęć i pocztówek, lub wycinków z dokumentu (np. pieczęć lub podpis jakieś znanej osoby) rozdzielczość skanowania: 400 dpi
- dla zdjęć zbiorowych dużej grupy osób (zwłaszcza gdy są w kilku rzędach) rozdzielczość skanowania: 800 dpi
Gdyby w skanerze nie było widać tych ustawień rozdzielczości skanowania (Output Resolution), to znaczy że nasz program skanujący trzeba przełączyć na tryb zaawansowany (ang. Advanced Mode). W skanerach różnych producentów różnie się to nazywa po polsku, ale zwykle w oknie programu jest gdzieś po prawej stronie u dołu. W każdym razie w trybie zaawansowanym będzie już na pewno można zmieniać rozdzielczość DPI.
Jak dodać zdjęcie do Galerii
- tekst w przygotowaniu -
"Nasz Kresowy Dom" - jak dodać wpis
- tekst w przygotowaniu -
Stare księgi kościelne
Parę uwag przydatnych w poszukiwaniach genealogicznych.
Do sprawdzenia, jakie księgi kościelne są dostępne w polskich archiwach, służy wyszukiwarka Pradziad:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradziad.php
Warto pamiętać o dwóch zasadach:
1) śluby zazwyczaj brano w parafii panny młodej, więc dane naszych przodków mogą być w księgach z innych miejscowości, czy wręcz innego wyznania, jeśli np. panna była grekokatoliczką.
2) trzeba wiedzieć, do jakiej parafii należała nasza miejscowość. Tak np. szukanie w wyszukiwarce ksiąg rzymskokatolickich z Bzowicy nie da żadnego efektu, bo takowe nigdy nie istniały. Przed 1851 r. danych Bzowiczan trzeba szukać w księgach parafii Jezierna, a od 1851 (a własc. od listopada 1850) w księgach parafii Olejów. Radzimy zapoznać się z historią miejscowości, z której pochodzili przodkowie. Dla XX wieku jest to stosunkowo proste, bo w internecie są dostępne różne księgi adresowe i skorowidze (linki do kilku z nich w formacie DejaVu zamieściliśmy na naszej stronie), gdzie jest zawsze podane, do jakiej parafii dana miejscowość należy. Gorzej z wiekiem XIX-tym.
Co dalej się z tym robi? Otóż przy znalezionych w wyszukiwarce księgach są dane (z adresem internetowym) instytucji je przechowującej. Największy i najpełniejszy wybór starych ksiąg kościelnych z Kresów jest w Urzędzie Stanu Cywilnego na ul. Smyczkowej w Warszawie. W tym niedostępne gdzie indziej (z powodu ochrony danych) materiały z XX wieku, zapewne najbardziej interesujące. Niestety, oryginalne strony z księgi nie są udostępniane ani reprodukowane. Są za to robione z nich wypisy.
Jeśli materiały są dostępne w AGAD (Archiwum Główne Akt Dawnych), to jest ich niestety dużo mniej, wszystko starsze niż sto lat, za to są dostępne pewne dodatkowe możliwości. Można im zlecić (nawet przez internet, płatne z góry) poszukiwania genealogiczne i/lub wykonanie reprodukcji konkretnej strony księgi z naszymi przodkami. Dokładny opis usług i procedury z cennikiem są na ich stronie internetowej.
Można też zamówić te księgi do obejrzenia samemu na mikrofilmie, jeśli są dostępne (tzn. jeśli przy księdze występuje numer mikrofilmu). W takim przypadku mikrofilm zostanie wysłany na opłacony przez nas czas (np. dwa tygodnie) do wybranego przez nas Archiwum Państwowego z czytnikiem mikrofilmów (czyli w praktyce najbliższego naszego miejsca zamieszkania) i tylko tam możemy go oglądać.
Dokładniejszych informacji już Wam nie udzielimy, musicie sami sprawdzić u źródeł.
Materiały (prawdopodobnie te same, co w AGAD) są też dostępne na mikrofilmach u Mormonów. Coś także jest dostępne w Archiwum Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka w Krakowie, ale tu już niestety nic nie wiemy o oferowanych usługach i procedurze. W tym ostatnim archiwum prawdopodobnie tylko na miejscu.
|
| | | | |
|
|