dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 34
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 579
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Bogoslawski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Jóźwin, Wodecki, Jamborski
~Wodecki_Tomasz
Użytkownik

Dodane dnia 27-05-2009 15:32
Dzień dobry,

Niedawno zarejestrowałem się na www.olejow.pl

Mam pytanie dotyczące nazwisk Wodecki, Jóźwin, Jamborski:
Jestem wnukiem Jana Wodeckiego ( syn Wojciecha Wodeckiego oraz Anieli z domu Miczkowska) ur. Chłopice powiat Jarosław oraz Heleny Wodeckiej z domu Jóźwin (ur Olejów powiat Zborów, ur. 16-06-1923) ( corka Piotra Jóżwina i Marii Jóżwin z domu Kosińska). Siostrą dziadka Jana Wodeckiego była Zofia Wodecka po mężu Jamborska (ur. 30-03-1909 r). Może dysponuje Pan informacjami dotyczącymi tych nazwisk.
Babcia Helena była w 1942 roku represjonowana do Niemiec
Rodzina Jóźwinów osiedliła się w latach l40 XX w. w miejscowości Zielona Łąka powiat Pleszew, WLKP. a rodzina Wodeckich w miejscowości Dobra Nadzieja , powiat Pleszew, WLKP.

Byłbym wdzięczny za ewentualne informacje.

Pozdrawiam
Tomasz Wodecki
thomaswodecki@wp.pl
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jóźwin, Wodecki, Jamborski
^Remek
Administrator

Dodane dnia 29-05-2009 04:34
Pozdrawiam ze Stargardu Szczecińskiego.

U mnie w najbliższej rodzinie ci najstarsi, opuszczający Kresy jako dorośli, już wszyscy nie żyją. Nie mam kogo zapytać. Ludzie z młodszego pokolenia - jak moja mama - niewiele pamiętają. Dopiero mozolnie składam tą olejowską układankę i, szczerze mówiąc, na razie więcej danych mam o XIX wieku (księgi kościelne), niż o czasach przedwojennych. Może ktoś z Czytelników pomoże?

Niemniej, porównując to do układanki - czyli puzzli - dostrzegam tu kawałki bardzo podobne do moich. Być może jesteśmy spokrewnieni.

Moją prababcią (babcią mojej Mamy) była Katarzyna Krzywa z domu Juźwin (ur. 1888 w Olejowie, zm. 1979 w Stargardzie Szczecińskim). Z jej rodzeństwa znam tylko dwie osoby: brata Michała Juźwina, który po wojnie osiedlił się w Płotach, oraz drugiego brata - Piotra Juźwina ("Pietrka", jak go nazywała prababcia). Piotr był chyba najstarszy z ich trójki (tu nie jestem pewny), ale Michał na pewno najmłodszy.

Niestety, nic bliższego o tym Piotrze - jak nazywała się jego żona, gdzie się po wojnie osiedlili - już nie wiem. Ale na pewno mieliśmy jakiś krewnych w Zielonej Łące i Dobrej Nadziei. Prababcia jeździła tam w latach 50-tych i 60-tych, później chyba utrzymywali tylko kontakty listowne. Jednak po śmierci babci i dziadka te kontakty się urwały. Znalazłem kilka kartek świątecznych ze stemplem pocztowym Pleszew. Niestety, żadna nie podpisana nazwiskiem a tylko: "Karol z rodzinką" lub - uwaga! - "Hela z mężem i dziećmi". Patrząc na post powyżej (Helena Wodecka z domu Juźwin) coś już zaczyna się układać.

Czy mieliście może jakiś krewnych w Stargardzie? Albo czy zachowały się u Was jakieś kartki / listy ze Stargardu? Bardzo proszę o sprawdzenie, popytanie w rodzinie.

Jeśli to się potwierdzi, to mam dobrą wiadomość. Naszymi wspólnymi przodkami (rodzicami Katarzyny, Piotra i Michała) byli Jan Juźwin, urodzony w roku 1858 w Hukałowcach (syn Piotra Juźwina i Eudoksji - "Jewdochy" - z domu Błaszków) i Helena z Wolaniuków, urodzona w roku 1859 w Olejowie (córka Mikołaja Wolaniuka i Marcelli Masztalerz). Jan Juźwin w listopadzie 1881 jako kawaler ożenił się z panną Magdaleną Grabas z Hukałowiec, ale szybko owdowiał. Nie wiem na co zmarła jego pierwsza żona (nie mamy lat 80-tych XIX wieku z księgi zgonów), ale była młodą kobietą, 19 lat w chwili ślubu, więc w tym wieku mogły to być jakieś powikłania związane z ciążą lub porodem, częste przy ówczesnym niskim stanie wiedzy i higieny. 10 lutego 1884 już jako wdowiec po Magdalenie Grabas, Jan Juźwin - zapisany jako mieszkaniec Hukałowiec - ożenił się powtórnie z panną Heleną Wolaniuk z Olejowa. Zapewne po ślubie przeprowadził się na stałe do Olejowa.

Ród Juźwinów wywodzi się z Hukałowiec, w XIX wieku tam ich było najwięcej. Ale to już odrębny temat. Zdradzę tylko, że po zakończeniu obróbki nowych materiałów będzie dla nich utworzony osobny artykuł w kategorii "Szukamy przodków". Ród Wodeckich z kolei pochodzi z Trościańca Wielkiego.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jóźwin, Wodecki, Jamborski
~Wodecki_Tomasz
Użytkownik

Dodane dnia 30-05-2009 11:27
Serdeczne pozdrowienia z Pleszewa!!

Nic mi niestety nie wiadomo, żebyśmy mieli krewnych w Stargardzie Szczecińskim. Jednak Panie Remigiuszu puzle tej układanki są bardzo logiczne i raczej nie ma tutaj mowy o zbiegu okoliczności. Ojcem mojej babci Heleny Wodeckiej zd. Jóżwin( ur. 1923 r) był Piotr Jóźwin (zm. 1967 w miejscowości Zielona Łąka) oraz matka Maria Jóźwin zd. Kosińska ( zm. 1974 w Zielona Łąka).
Babcia Helena miała liczne rodzeństwo m.in. Karol (najmłodszy), Janka, Paulina, Ruśka (wyjechała do Stanów Zjednoczonych), i jeszcze chyba 2 osoby ale nie pamiętam ich imion.
Tak więc informacje z kartek świątecznych 'Karol z rodzinką" oraz "Hela z mężem i dziećmi" dotyczą z pewnością w.w. osób.
Babcia Helena była represjonowana w 1942 r. na roboty do Niemiec.
w 1947 r. zawarła związek małżeński z moim dziadkiem Janem Wodeckim ( ur. 1914 w Chłopicach, powiat Jarosław, zm. 1965). Babcia Helena mieszkała wówczas w miejscowości Zielona Łąka, a dziadek Jan w miejsc. Dobra Nadzieja. Związek małżeński zawarty został w Pleszewie. Świadkami byli: Stanisław Wodecki ( maż Ruśki ,USA) oraz Michał Olender zam. Dobra Nadzieja). Nie wiem kim był dla mojego dziadka Jana wspomniany Stanisław Wodecki czy bratem?kuzynem?)
Babcia Helena miała dwoje dzieci: Stanisław ( mój tata , zm. 1998) oraz córka Teresa).
Wiem, że w miejscowości Zielona Łąka mieszka rodzina Krzywych i jest to rodzina blisko spokrewniona z babcią Heleną. Pewnie Pana prababcia odwiedzała w Dobrej Nadzieji moją babcię Helenę a w Zielonej Łące swojego syna Piotra.
Tak wiec pewnie jesteśmy spokrewnieni. Tak podpowiadają puzle układanki. I bardzo mnie to cieszy.
Bardzo mnie interesują informacje o ojcu mojego dziadka Jana Wodeckiego. Wiem tylko,że mój pradziadekl to Wojciech Wodecki a prababcia to Aniela zd. Miczkowska. Jednak nie znam ich ówczesnego miejsca zamieszkania. Na akcie urodzenia dziadka Jana Wodeckiego brak takich informacji oraz na akcie małżeństwa Jana i Heleny również brak. Bardzo mnie ciekawi czy rodzina Jóżwinów oraz Wodeckich znały się już przed wojną czy tez dopiero po wojnie?
Powiem jeszcze, że mój dziadek Jan Wodecki miał siostrę Zofie. Po mężu nazywała się Jamborska (ur. 30-03-1909).Nazwisko Jamborski tez często widzimy w Olejowie. Rodzina Jamborskich tez mieszkała w Zielonej Łące i była spokrewniona z moją babcią.

Dziekuję z informację i oczywiście będziemy się nawzajem informoiwać o dalszych puzlach tej bardzo ciekawej "olejowskiej" układanki.

Panie Remigiuszu mam jeszcze jedno pytanie. Czy ma Pan jakieś informacje na temat sąsiadów prababci Katarzyny za czasów jej pobytu w Olejowie?

Pozdrawiam
Tomasz Wodecki




Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jóźwin, Wodecki, Jamborski
^Remek
Administrator

Dodane dnia 30-05-2009 15:23
Witam, Panie Tomku!

Właściwie - z racji pokrewieństwa powinniśmy przejść na Ty. I proponuję tak się do mnie zwracać. Na razie jednak - bez zgody drugiej strony - muszę trochę "popanować".

O potwierdzeniu naszego pokrewieństwie wiem już od wczoraj wieczorem. Napisała do mnie Pani Krystyna Strąg:

"W odpowiedzi na postawione pytania odnośnie tych nazwisk: osobiście nie znam tych osób, ale według informacji uzyskanych od kuzyna mieszkającego na Dobrej Nadziei, to Wodeccy tam mieszkali (Jan Wodecki i Helena Wodecka z domu Jóźwin). Jamborska była siostrą Jana Wodeckiego. Na Zielonej Łące mieszka Karol Jóźwin, który jest bratem Heleny Wodeckiej (z d. Jóźwin)."

Czyli internet to fantastyczna sprawa. Błyskawiczna odpowiedź.

Bardzo mnie to cieszy. I prywatnie (bo to w końcu wieści o moich dalekich krewnych). I "służbowo", jako admina tej strony - że są nowe informacje w jednym z wątków na naszym forum. Bo wiele ich niestety pozostaje bez odpowiedzi. Bardzo chcielibyśmy tym wszystkim ludziom pomóc - niestety sami z Kazimierzem mamy niewiele informacji. A nie zawsze trafi się ktoś - jak Pani Krystyna - który zechce popytać krewnych.

Co do pytania, czy nasi przodkowie znali się dobrze przed wojną - na pewno. Tam na Kresach więzy rodzinne były bardzo silne. Każda, dosłownie każda dorosła osoba potrafiła wymienić stopnie pokrewieństwa nie tylko w swojej najbliższej rodzinie, ale i u wielu obcych. Nic w tym dziwnego - mieszkali w jednej wiosce, widywali się na co dzień, razem brali udział w różnych ślubach, chrzcinach, pogrzebach. Dopiero po wojnie i rozproszeniu te więzy osłabły - przynajmniej w pokoleniu dzieci, bo najstarsi do końca pamiętali. Miałem z tym do czynienia - i bardzo żałuję, że nie zapisywałem gdzieś tych wszystkich informacji, opowiadań, tak by się teraz przydały.

Prababcia Katarzyna Krzywa z domu Juźwin od 1912 roku mieszkała w domu numer 20-20 na naszym planie. Był to chyba ostatni dom przed kościołem, naprzeciw plebanii. I tu ciekawostka, w tym domu, u Jędrzeja Krzywego (teścia mojej prababci) do początku lat 20-tych mieszkała dwójka dzieci - rodzeństwo, chłopiec i dziewczyna. Byli to jacyś krewni Krzywych - i wychowankowie mojej prababci. Chłopiec miał na imię Jaśko, a dziewczynka chyba Maria. Mieszkali już u Krzywych w 1911 roku, gdy prababcia Katarzyna brała ślub z Michałem Krzywym. Coś się stało z ich rodzicami - ojciec chyba zaginął czy umarł w Ameryce a matka zmarła w Olejowie (ale tu moja mama nie jest pewna). W każdym razie prababcia ich oboje wychowywała. Dziewczynka wyszła potem za kogoś z rodziny Juźwinów. I czy to nie była przypadkiem Pana prababcia Maria z domu Kosińska? Tak przynajmniej układają się moje "puzzle" olejowskie.

Szukaliśmy dzisiaj rano z mamą starych albumów, bo są tam jakieś zdjęcia krewnych z Waszej rodziny. Niestety, rzeczone albumy chwilowo "wcięło" - brat je wypożyczył do miejscowego muzeum (chcieli sobie zeskanować zdjęcia "stargardzkich pionierów). Miałem już wcześniej poskanowaną jedną fotką - którą załączam. Jest na niej Stanisław ("Stanley" ) Wodecki, mąż Rozalii (Róźki" ), świadek ślubu Pana babci i dziadka.


link do dużego zdjęcia:
http://www.olejow.pl/images/Wodecki_Stan.jpg

Nic więcej o Wodeckich na razie nie mam - ale powoli pewnie dojdziemy do jakiś informacji. Najważniejsze, że był odzew w internecie.

Pozdrawiam ze Stargardu, w imieniu swoim, Mamy Danuty z domu Dajczak i brata Roberta

Remek
Edytowane przez Remek dnia 30-05-2009 15:26
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jóźwin, Wodecki, Jamborski
~Wodecki_Tomasz
Użytkownik

Dodane dnia 05-06-2009 18:16
Witam Remigiuszu,

Ja melduję się z zapytaniem, czy te stare albumy rodzinne powróciły z muzeum? Ja z przykroscią musze stwierdzić, ze mało mam czasu by zbierac nowe "olejowskie" informacje, ale nie stoję w miejscu. Liczę na to, ż e wkrótce odwiedzę parę znajomych, byłych mieszkańców Olejowa i okolic.


Serdecznie pozdrawiam ciebie i twoją rodzinę

Tomasz




Witam ponownie,

Remigiuszu przegladając listy osób represjonowanych do Niemiec natrafiłem na 2 nazwiska : Zofia Juźwin (ur. 07-07-1923) i Gustaw Juźwin ( ur. 11-11-1943) pochodzili z Olejowa. Ojcem Zofii był Piotr a Gustawa Michał. Czyżby to były osoby bliskospokrewnione z moją babcią Heleną Juźwin?

Pozdrawiam
Tomasz
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jóźwin, Wodecki, Jamborski
^Remek
Administrator

Dodane dnia 08-06-2009 21:14
Witaj Tomku.

Album na razie nie wrócił.

Co do tych Juźwinów, to niestety nie mam ich w notatkach. A mama nie pamięta. Próbowaliśmy to sobie poskładać - na razie nic z tego. Rodzina Michała Jużwina, która była z nim wywieziona do Niemiec jest tutaj na zdjęciu: http://www.olejow.pl/photogallery.php?photo_id=106

I tych moja mama pamięta. Zwróć uwagę, że najmłodszy na tym zdjęciu jest Władzio Juźwin. I jest to ich cała rodzina, innych - młodszych dzieci (bo ten Gustaw ur. 1943 miałby wtedy w 1946 3 latka) na pewno tam nie było, tu mama jest pewna. Więc istniał jeszcze jakiś drugi Michał Juźwin z Olejowa, a być może drugi Piotr. Tam na Kresach używano w rodzinach tych samych imion, a rody były liczne, więc można się było w tym wszystkim pogubić.

Pozdrawiamy ze Stargardu
Remek z rodziną
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Jóźwin, Wodecki, Jamborski
~Wodecki_Tomasz
Użytkownik

Dodane dnia 11-06-2009 09:45
Remigiuszu,

Powiem , ci, że będący na zdjęciu Michał Jóźwin to kropla w kroplę ( prócz wąsa ) moja babcia Helena córka Piotra. Tak więc napewno jesteśmy w kręgu rodzinnym. ;-0

Pozdrawiam i pozostajemy w kontakcie.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020