dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 59
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Boguccy z wioski Ratyszcze
~lukas9657
Użytkownik

Dodane dnia 07-06-2018 22:38
Witam!
Moi przodkowie pochodzą z wioski Ratyszcze. Porównując dokumenty, które posiadam po pradziadku Piotrze Boguckim z danymi umieszczonymi na tej stronie udało się potwierdzić dużo informacji na temat rodziny Boguckich. Niektórzy przodkowie byli związani z pobliską wioską Czystopady. Jeśli ktoś posiada dokumenty, zdjęcia, informacje które mogłyby mi pomóc w rozbudowaniu drzewka genealogicznego proszę o kontakt.Mamy zamiar wybrać się w najbliższym czasie do tej miejscowości, więc jeśli ktoś już był również proszę o wskazówki czy znajduje się tam np. cmentarz. i gdzie warto się udać.
Mój meil: lukas9657@wp.pl
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Boguccy z wioski Ratyszcze
^Remek
Administrator

Dodane dnia 08-06-2018 00:12
Jedną rzecz mogę Panu od razu napisać - o cmentarzach.

Ratyszcze należały do parafii łacińskiej w Załoźcach. W wiosce nie było cmentarza tego obrządku (jedynie cmentarz grecko-katolicki). Tak że wszystkich zmarłych wyznania rzymskokatolickiego chowano na cmentarzu parafialnym w Załoźcach, w tym na pewno Boguckich z Ratyszcza w linii męskiej. Z kolei kobiety - jeśli były greko-katoliczkami (a część prawdopodobnie tak) - chowano na cmentarzu grecko-katolickim w Ratyszczu. Tak że powinien Pan odwiedzić oba te miejsca.

Czy się zachowały nagrobki Pana przodków - niestety nie wiem.

Dla parafii łacińskiej Załoźce z XX wieku niestety prawie nie mamy materiałów. Jedynie trochę informacji z lat 1938-1943.

Jeśli - jak podejrzewam - Pana pradziadkiem był Piotr Bogucki urodzony w roku 1897, to mogę dodać, że jego ojciec Jan, mąż Agaty vel Agafii zd. Łukasiewicz, zmarł 4 grudnia 1938 w Ratyszczu, a pochowano go 5 grudnia w Załoźcach. Miał wtedy 70 lat, czyli urodził się około 1868 roku. Ksiąg z tego rocznika nie ma w polskich archiwach, dlatego jego narodzin nie ma w naszych wypisach na stronie. Przy śmierci Jana jest zapisane, że pozostawił żyjącą żonę, czyli Agafia na pewno żyła jeszcze w 1938 roku.

Jan i Agafia w roku 1938 mieszkali w domu nr 66 w Ratyszczu. Numer domu jest inny niż w księgach kościelnych z końca XIX wieku (wtedy 97), ale niekoniecznie oznacza to, że się przeprowadzili w inne miejsce. Tam po I wojnie światowej w wielu wioskach doszło do masowej zmiany numeracji domów, co widzimy w materiałach z parafii Olejów. W Ratyszczu mogło być podobnie.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 08-06-2018 00:13
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Boguccy z wioski Ratyszcze
~lukas9657
Użytkownik

Dodane dnia 08-06-2018 09:52
Dziękuję za przydatne informacje . Widzę że posiada Pan sporą wiedzę na ten temat dlatego dołączam fragment drzewka genealogicznego, jeśli potrafiłby Pan podać jeszcze jakieś informacje aby je uzupełnić również byłbym bardzo wdzięczny.Tak moim pradziadkiem był Piotr ur. 1897r , potwierdzam również jego rodziców Jana i Agatę(Agafię) na podstawie dokumentów, które posiadam. Na podstawie lisów Piotra i dokumentów po II wojnie światowej jest wątpliowość co do roku urodzenia 1893r.,1896r.- takie były możliwości więc myślę że 1897r. można przyjąć za prawdziwą informacje.Inną sprawą jest numer domu a w zasadzie jego brak - w żadnym dokumencie nie mam podanego nr domu jest jedynie miejscowość Ratyszcze.
Pozdrawiam Łukasz

Link do do fragmentu drzewka:
https://drive.google.com/file/d/1LNrm7m1rkGvXn2t04N1DBL9nHRvT1SSd/view
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Boguccy z wioski Ratyszcze
^Remek
Administrator

Dodane dnia 22-06-2018 21:18
Na pewno coś jeszcze dojdzie z ksiąg grecko-katolickich. Mormoni niedawno udostępnili mnóstwo ksiąg metrykalnych. Będę o tym pisał w newsie. Są tam też Ratyszcze i Czystopady. Te księgi też będą indeksowane na naszą stronę. Z tym że to dalsza przyszłość.

Bez indeksowania szukanie teraz jest zbyt pracochłonne. Zerknąłem tylko na chrzty. Imiona niektórych dzieci Michała Boguckiego i Marii Skrzyckiej (Aleksy, Teodor, Pelagia) wywodzą się z obrządku wschodniego. Zastanawiałem się, czy oni nie byli chrzczeni w cerkwi. I rzeczywiście tak było. Chrztu Teodora nie znalazłem (nie ma tego rocznika), ale były chrzty Aleksego i Pelagii, a także jeszcze jednego syna - Jana. Być może było tam więcej dzieci tej pary, ale o tym dowiemy się dopiero po poindeksowaniu. Zagadką jest, czemu tych dzieci nie zgłoszono potem księżom do Załoziec. Kościół rzymsko-katolicki dopuszczał i uznawał takie chrzty w cerkwiach, o ile te dzieci potem zgłaszano w macierzystej parafii łacińskiej (zwykle przynosząc kartkę od popa) i wciągnięto do spisu parafian. Lecz Michał Bogucki tego nie zrobił, choć sam prawdopodobnie też był wyznania łacińskiego. Przy Teodorze Boguckim w dorosłym wieku wyraźnie zapisano, że był wiary łacińskiej. Czyli jego ojciec Michał także, bo wtedy synowie dziedziczyli wiarę po ojcach, a córki po matkach..

Na to jednak będzie Pan musiał poczekać. Na razie mogę Panu uzupełnić daty dzienne w drzewku.

I jedna uwaga merytoryczna. Ślub Michała Boguckiego i Marii zd. Skrzyckiej był zapisany przy Czystopadach, lecz mieszkali później w Ratyszczu. Tam się rodziły (i czasem umierały) ich dzieci.

Teraz te daty daty dzienne (wszystkie urodzenia i zgony z podaną datą dzienną - Ratyszcze):

Ślub Michał Bogucki i Maria Skrzycka - 1 listopad 1835 Załoźce.

Michał Bogucki zmarł przed rokiem 1853, skoro wdowa po nim brała drugi ślub w 1853.

Maria zd. Skrzycka, 1mo voto Bogucka, 2do voto Krupnicka zmarła 9 kwietnia 1897, przyczna śmierci: ze starości ("senectus" ). Data drugiego ślubu: 20 lisyopada 1853, Załoźce.

- dzieci Michała Boguckiego i Marii zd. Skrzyckiej:

Tekla Bogucka urodziła się 13 czerwca 1841 (ochrzczona w cerkwi, chrzest zgłoszony w parafii w Załoźcach i wpisany do ksiąg); zmarła 1 kwietnia 1842

Jan Bogucki urodził się 25 czerwca 1843 (ochrzczony w cerkwi i niezgłoszony w parafii w Załoźcach)

Pelagia Bogucka urodziła się 14 października 1846 (ochrzczona w cerkwi i niezgłoszona w parafii w Załoźcach)
[niech Pan zwróci uwagę, że odjęła sobie trzy lata smiley - z wieku podanego przy ślubie (18 lat) wynikało. że urodziła się około 1849, a w rzeczywistości była o trzy lata starsza]
jej ślub z Aleksym Kałuszką: 24 listopada 1867 Załoźce

Maria Bogucka urodziła się 26 lutego 1849 (ochrzczona w cerkwi, chrzest zgłoszony w parafii w Załoźcach i wpisany do ksiąg)

Aleksy Bogucki urodził się 18 lipca 1851 (ochrzczony w cerkwi i niezgłoszony w parafii w Załoźcach)

- dzieci Teodora Boguckiego i Tekli zd. Olejnik:

Piotr Bogucki urodził się 28 czerwca 1872.

Szczepan Bogucki urodził się 5 stycznia 1874, a zmarł 7 kwietnia 1875.

Józef Bogucki urodził się 16 kwietnia 1876, a zmarł 8 maja 1876.

Teodor Bogucki zmarł 11 marca 1876

- dzieci Jana Boguckiego i Agaty zd. Łukasiewicz:

Piotr Bogucki urodził się 25 stycznia 1897.

Mikołaj Bogucki urodził się 19 grudnia 1900.

Do kompletu jeszcze (bo zauważyłem, że Pan zapisuje) przyczyna śmierci Jana Boguckiego w 1938 - zapalenie płuc.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Boguccy z wioski Ratyszcze
~lukas9657
Użytkownik

Dodane dnia 22-06-2018 23:30
Dziękuję za pomoc i poświęcony czas to dla mnie bardzo cenne informacje.
Pozdrawiam Łukasz Bogucki
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020