dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 63
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Podbereźce - rodzina Seniszewskich i Berezowskich
~mrottenberg
Użytkownik

Dodane dnia 26-08-2016 09:43
Dzień dobry
Po kilku latach poszukiwań wreszcie odnalazłam rodzinę mojej pra pra babci Marianny Seniszewszkiej po mężu Rottenberg.
Z dokumentów które na tej stronie znalazłam wynika że Marianna urodziła się i mieszkała w Podbereźcach. Chciałabym odnaleźć więcej informacji o rodzinie Seniszewskich, a także o rodzinie jej matki Tekli Berezowskiej i babki Agnieszki Siewikowskiej. Z aktów metrykalnych wynika ze ojciec Marianny Seniszewskiej - Antoni był ekonomem. Może ktoś z Państwa natknął się na te nazwiska.

Oprócz tych wyżej wymienionych poszukuję nazwiska:
Rottenberg, Jenner, - Zbaraż, Skoryki, Borszczów; Berżak, Siwak - Podhajczyki

Małgorzata Rottenberg-Lech
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Podbereźce - rodzina Seniszewskich i Berezowskich
^Remek
Administrator

Dodane dnia 27-08-2016 18:44
Witam Panią na naszej stronie.

Jeśli chodzi o Pani przodków, to w naszych materiałach występują jedynie w księgach kościelnych.

Pierwsza wzmianka pochodzi z 7 lutego 1843 roku.

Pan ("Dominus" ) Antoni Seniszewski (w księdze ślubów zapisany jako "Szeniszewski" ) ekonom, kawaler lat 37, rodem z Bursztyna, syn ekonoma Tomasza Seniszewskiego i Tekli, poślubił panią ("Domina" ) Teklę Berezowską, pannę lat 21, córkę leśniczego Jana Berezowskiego i Agnieszki. Miejsca urodzenia panny młodej i nazwisk panieńskich matek obojga nie zapisano. Jest za to informacja, że ślub odbył się za zgodą rodziców panny młodej. Świadkami ślubu byli Jan Twerd, nauczyciel w Załoźcach i Józef Janiewicz, poborca podatkowy.

W Załoźcach mieszkali także Berezowscy, lecz byli oni mieszczanami i nigdy nie widziałem przy nich tytułów "Dominus" czy "Domina". Było to używane głównie przy szlachcie, lub osobach o wysokim statusie społecznym (urzędnicy, oficerowie). Nie ma też w księgach kościelnych z Załoziec zapisków o chrzcie Tekli Berezowskiej, czy innych śladów po jej rodzicach. Przypuszczam, że pochodziła z jakiś innych okolic i być może nie była spokrewniona (lub spokrewniona bardzo daleko) z załozieckimi Berezowskimi. Na pewno mieszkała w tym miasteczku w okolicach 1843 roku, gdy jej ojciec pracował tu jako leśniczy. Później jej rodzice stąd wywędrowali.

Po ślubie Antoni i Tekla mieszkali w Podbereźcach, gdzie Pani przodek był ekonomem u pana Erazma Turkuła, właściciela dóbr Seretec i Podbereźce.

Ostatnią datą jest 13 maja 1857 roku gdy Antoni Seniszewski zmarł na suchoty, czyli na gruźlicę. Pochowano go 15 maja na rzymsko-katolickim cmentarzu parafialnym w Załoźcach, zmarłego odprowadzał ksiądz wikariusz Feliks Tarczyński. Przypuszczam, że po tej dacie wdowa z dziećmi wyjechała z Podbereźca, bo w księgach nie ma już żadnych wzmianek o tej rodzinie.

Ekonom Antoni prawdopodobnie był bardzo szczupłym człowiekiem, musiał wiele lat żyć z gruźlicą, tyle można wywnioskować z aktu zgonu.

Mogę Pani jeszcze podać dokładne daty urodzenia dzieci ekonoma Antoniego. Informacje o rodzicach chrzestnych podaję w całości, niestety były bardzo lakoniczne (np. bez wymienienia miejscowości)

Petronela urodziła się 30 maja 1845, ochrzczona tego samego dnia, rodzicami chrzestnymi byli rolnik Dymitr Ostapów i Apolonia Berezowska.

Eleonora urodziła się 21 lutego 1847, ochrzczona tego samego dnia, rodzicami chrzestnymi byli rolnicy Dymitr Ostap (zapewne identyczny z ojcem chrzestnym Petroneli, choć inaczej pisany) i Maria Powroźnik.

Julianna urodziła się 17 kwietnia 1850 roku, ochrzczona 18 kwietnia, rodzicami chrzestnymi byli Antoni Gajewski, ekonom i Apolonia Rychlewska, panna.

Antoni urodził się 15 czerwca 1852 roku, ochrzczony 20 czerwca, rodzicami chrzestnymi byli Jan Dębowski, ekonom i Magdalena Wolańska żona ekonoma [tu akurat wiem, że z Sereteca]

Ten chłopiec zmarł w niemowlęctwie 23 stycznia 1853, pochowano go 25 stycznia na cmentarzu grecko-katolickim w Seretecu.

Maria urodziła się 23 marca 1854, ochrzczona tego samego dnia, rodzicami chrzestnymi byli Franciszek Berezowski, ekonom i Antonina Gajewska, żona ekonoma.

Jakub urodził się 22 lipca 1856, ochrzczony 23 lipca, rodzicami chrzestnymi byli rolnicy Szczepan Raróg i Anna Olejnik.

Tu ciekawostka, że wszystkie dziewczynki chrzczono na miejscu, w cerkwi grecko-katolickiej, nie jestem pewny czy w Podbereźcu - o ile był tam kościół filialny - czy w Seretecu (tych miejscowości nie opisujemy na naszej stronie), w każdym razie chrzcili je proboszczowie gr.-kat z Sereteca, lecz były wyznania łacińskiego i rodzice zgłaszali potem te chrzty księżom w Załoźcach, którzy zapisywali je do ksiąg łacińskich. Natomiast obu chłopców noszono na chrzest do Załoziec.

Nic więcej o Pani przodkach podać nie mogę z naszych źródeł.

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 27-08-2016 18:46
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Podbereźce - rodzina Seniszewskich i Berezowskich
~mrottenberg
Użytkownik

Dodane dnia 06-09-2016 13:19
Serdecznie dziękuję za informacje. Są one bardzo cenne, bardzo długo nie mogłam wpaść na właściwy trop.

Pozdrawiam

Małgorzata Rottenberg-Lech



Mam jeszcze pytanie . Znalazłam w księdze urodzeń Załoźce rok 1843

Rosicki Walery Bonifacy
rodzice: Rosicki Karol, ekonom i Tomaszewska Wiktoria, córka ekonoma Franciszka Tomaszewskiego i Agnieszki
rodzice chrzestni: Berezowski Jan, magister leśnictwa i Lubiewska Urszula, mieszczanka
numer domu 1

Chrzestnym jest Jan Berezowski - z wcześniejszych informacji które Pan mi podał wiem ze był leśnikiem, więc zakładam ze to "mój" Berezowski. Czy w jest w księdze wzmianka skąd jest Jan, albo gdzie pracuje?
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Podbereźce - rodzina Seniszewskich i Berezowskich
^Remek
Administrator

Dodane dnia 07-09-2016 16:09
Przykro mi, ale nic tam nie ma. Przy chrzestnych informacje były zwykle bardzo ubogie. Zapis który Panią interesuje brzmi dosłownie "Joannes Berezowski magister sylvar.". I nic więcej.

Jedna rzecz jest pewna, że śluby prawie zawsze miały miejsce w - aktualnej - parafii panny młodej, czyli miejscu gdzie zamieszkiwała tuż przed ślubem. Więc w roku 1843 Tekla Berezowska na 100% mieszkała na terenie parafii Załoźce. I z ksiąg wynika, że w samych Załoźcach, a dokładnie w domu nr 1 (pod tym numerem jest zamek załoziecki). Na pewno była jeszcze niesamodzielna prawnie (ślub "cum consensu parentum sponsae"j, więc musiała mieszkać przy rodzicach.

Z drugiej strony jednak faktycznie nie ma 100% potwierdzenia w źródłach, że Jan Berezowski w tych Załoźcach pracował jako leśniczy. Rozumiem więc Pani pytanie. Termin "magister sylvar." użyty także przy ślubie (rodzice panny młodej) jest trochę dziwny - w księgach załozieckich leśniczych zwykle określano terminami "sylvanus" lub bardziej dostojnie "praefectus sylvarum" (właściwie to ostatnie powinno oznaczać "nadleśniczego" - czyli człowieka, który nadzorował pracę kilku leśniczych, podczas gdy wszyscy ci panowie "nadleśniczy" z naszych ksiąg w hierarchii służbowej mieli pod sobą tylko gajowych i strażników leśnych smiley )

Reasumując, możliwe jest, że Jan Berezowski wykonywał w Załoźcach jakąś, nazwijmy to współcześnie "umowę o dzieło". Czyli coś związanego z leśnictwem, a ograniczonego w czasie - na przykład zakładanie szkółek - albo coś innego, z czym nie radzili sobie prowincjonalni leśniczowie". Na pewno w roku 1843 mieszkał w Załoźcach, potwierdzone daty 7 lutego 1843 (ślub Tekli) i 16 maja 1843 (chrzest Waleriana Bonifacego Rosickiego).

Nic więcej już się niestety nie dowiemy. A przynajmniej nie z zasobów w posiadaniu naszego projektu.

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 07-09-2016 16:13
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Podbereźce - rodzina Seniszewskich i Berezowskich
~mrottenberg
Użytkownik

Dodane dnia 12-02-2018 20:23
Dziękuję za obszerną odpowiedz.

Pozdrawiam

Małgorzata Rottenberg-Lech





Dzień dobry.
Czy jest możliwość otrzymania skanu aktu urodzenie Podbereźce. Adres oraz zawód rodzica moze wskazywać na Jana Berezowskiego - moze uda mi się odczytac
* Jan /nazwisko nieczytelne/ ur. 1823, rodzice: * Zygmunt /nazwisko nieczytelne/, ekonom + * Justyna /nazwisko nieczytelne/, Podbereźce, dom nr 1

Małgorzata Rottenberg-Lech
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020