dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5859543 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ten ckliwy i romantyczny tekst wyszedł zapewne spod pióra pani Tekli Kłodnickiej, ówczesnej właścicielki Manajowa. Lub kogoś z jej najbliższego otoczenia. Pani Kłodnicka była stałą czytelniczką "Gazety Lwowskiej", angażowała się też w różne akcje organizowane przez to czasopismo. W roku 1845 np. aktywnie uczestniczyła w zbiórce darów dla dotkniętych wielką powodzią terenów Galicji.

Odkładając na bok te "lukrowania", trochę śmieszne na nas, mniej wrażliwych ludzi z początków XXI wieku, mamy tu ciekawą relacje o bardzo porządnym człowieku. Pochodzący z prostego ludu żołnierz, który przeszedł przez wszystkie stopnie kariery wojskowej, by zostać oficerem i instruktorem wojskowym w szkole wojskowej w Wiener Neustadt (Dolna Austria). Nie wstydził się jednak swojego pochodzenia i po latach odnalazł rodziców i chciał zabezpieczyć ich byt. W armii austriackiej to raczej ewenement, gdyż pochodzący z nizin oficerowie starali się zerwać wszelkie więzi z dawnym środowiskiem (może Czytelnicy oglądali film "Pułkownik Redl", podobne przykłady są też w prozie Jaroslava Haška).

Niestety, nie znamy jego nazwiska. Wielka szkoda.

Przy okazji historyczne daty. Ojciec z synem nie widzieli się od 32 lat. Czyli od 1808 roku. Miały wówczas miejsce duże ruchy wojsk austriackich. Powodem było powstanie Księstwa Warszawskiego i planowana wojna, która wybuchła w kwietniu 1809. Przed wyruszeniem z jednostką ojciec zabezpieczył byt syna. Co stało się z żoną żołnierza, tego już źródło nie podaje.Prawdopodobnie towarzyszyła mężowi w obozie, co się wówczas często zdarzało. Oboje rodzice i młodszy brat szczęśliwie przeżyli wojny napoleońskie i zamieszkali razem w Manajowie.[źródło: Gazeta Lwowska. Nr. 111. Sobota, 19. września 1840. Zachowano oryginalną pisownię.]


(Nadesłane)


Przed lat 32, żołniérz jeden żonaty z Galicyi stojąc w Austryi z swym pułkiem, zostawił w siódmym roku syna swego w instytucie wojskowym, a sam odszedł z wojskiem do innéj prowincyi, i wysłużywszy lata osiadł na gruncie włościańskim w Manajowie (obwodzie złoczowskim), przez 26 lat nie mając żadnej wiadomości o dziecku swojém.

Syn jego przez zdatność i dobre prowadzenie się, przechodząc wszystkie stopnie wojskowe, został oficerem i profesorem w wojskowéj akademii neustadzkiéj. Roku 1834 będąc jeszcze feldweblem, dochodził urzędownie stosunków familijnych, a dowiedziawszy się, że ma rodziców w Manajowie, pisywał do nich najczulsze listy, i zasilał ich hojnie piéniędzmi. Roku 1838. umarła mu matka; całe więc uczucie jego zwróciło się do ojca: cieszył go listami po stracie żony, i wspierał piéniędzmi - roku 1840 przysłał mu 50 zr. m. k. [*] a dnia 30. sierpnia b. r. przyjechał sam o 123 mil do Manajowa, chcąc wziąć ojca swojego z sobą i zapewnić mu wygodne i spokojne życie.

Manajów i cała okolica jest właśnie świadkiem czułéj sceny miłości synowskiéj: świadkiem, jak stęsknione serce cnotliwego syna, przez 32 lat nie widząc ojca, rozpływa się w uczuciach gorącéj miłości i świętego dla ojca uszanowania. Jak kapłan przed Bóstwem czcią przejęty, tak on przed ojcem swoim klęka, całuje go po nogach i rękach, i wszelki czas poświęca na uszczęśliwienie ojca, na sprawienie mu ukontentowania w sposobie nąjtkliwszym, na jakie się tylko serce czule zdobyć może. Ofiarowano mu mieszkanie we dworze - podziękował najuprzejmiéj - ażeby się z ojcem nie rozłączać, w którego chatce mieszka. Całą familiję po różnych wsiach zamieszkałą odwidził i pieniędzmi zaopatrzył, nie wstydząc się chodzić po chatkach, w których krewni jego mieszkają. Obywatele tych okolic, wysokim szacunkiem dla tak cnotliwego oficera przejęci, okazują mu największe uszanowanie, odwidzaja go w chatce ojcowskiéj, zapraszają wraz z ojcem do siebie, i z największą czcią przyjmują.

Gdy ojciec na starość, stosunków nawykłego życia, wsi i rodziny swojéj opuścić nie chce, stara się syn o to, aby uwolnić od wojska brata, mającego jeszcze przez lat dwa służyć, osadzić go na gruncie ojcowskim, a ojca przy nim zostawić, by przy zasiłkach pieniężnych , spokojnie i bez troski pędził resztę dni życia swego. Dnia 10. września był w interesie ojca w Złoczowie, gdzie go wraz z ojcem jak najuprzejmiéj przyjęto. Chodził z ojcem po mieście, i dziwnie się wydało mieszkańcom Złoczowa, że jakiś oficer prowadzi się z chłopem w siermiędze; ale gdy się dowiedziano, że to był syn z ojcem, którzy się 32 lat nie widzieli, zadziwienie zamieniło się w powszechny szacunek i rozrzewnienie, które słodkie łzy wszystkim wyciskało. Błogosławione dzieci od Boga i ludzi, dające wzór takiéj miłości synowskiej!

Z Manajowa dnia 12. września 1840.[*] - 50 zr. m. k. - 50 złotych reńskich monetą krajową


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020