dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5896093 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
OPIS WSI

[źródło: "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", praca zbiorowa, tom I. Warszawa 1880, nakładem Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego]

Bzowica, wieś, powiat złoczowski o 4 mile na wschód od Złoczowa, o 1 i pół mili od Zborowa, o 1/4 mili na południowy wschód od Olejowa, w zimnym wysokim Podolu.
Przestrzeń posiadłość większa: roli ornej 424, łąk i ogrodów 25, pastwisk 2, lasu 78 [morgów]; posiadłość mniejsza: roli ornej 866, łąk i ogrodów 108, pastwisk 4, lasu 34 [morgi].
Ludności rzymsko katolickiej 206, greko katolickiej 320, izraelskiej 4: razem 530.
Należy do rzymsko katolickiej parafii w Olejowie, greko katolicką parafia ma w miejscu, należącą do dekanatu zborowskiego, wiernych 380.
W tej wsi jest szkoła filialna i kasa zaliczkowa z funduszem zakładowym 116 złotych reńskich.
Właściciel większej posiadłości: Kazimierz hr. Wodzicki.
B. R.

***

BZOWICA W 1939 ROKU:

[źródło: Antoni Worobiec "Zborów i Ziemia Zborowska". Zielona Góra 2004, nakładem Koła Tarnopolan Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Żarach]

W zestawieniu grup etnicznych powiatu zborowskiego, sporządzonym dla Niemców na początku II wojny światowej przez ukraińskiego geografa i demografa prof. Włodzimierza Kubyjowicza, liczba mieszkańców Bzowicy według stanu na 1 stycznia 1939 roku wynosi: razem 1050 osób, w tym 550 Ukraińców wyznania greckiego, 5 Żydów, reszta - 495 osób to Polacy, z tym że ukraiński autor tego zestawienia dzielił ich jeszcze na 325 miejscowych Polaków, 160 polskich kolonistów i 10 Ukraińców wyznania łacińskiego.

***

DODATEK

[źródło: notatki ze wspomnień Michała Dajczaka, ur. w 1907 roku w Bzowicy, od 1932 roku mieszkańca Olejowa, spisane przez jego wnuka, Remigiusza Paducha, mail paduch@poczta.onet.pl]

W 1939 roku Bzowica liczyła około 150 numerów domów.
Oprócz cerkwi grekokatolickiej były sklepy i szkoła.
Mieszkały tu też dwie rodziny żydowskie.

W 1914 roku, na samym początku I wojny światowej - czyli pewnie w sierpniu lub na początku września - między Bzowicą i Olejowem pokazał się jakiś balon obserwacyjny, nie wiadomo - austriacki czy rosyjski. Była wtedy niedziela rano, ludzie szli do kościoła w Olejowie i niektórzy z nich - zwłaszcza starsi - na widok tego balonu zaczęli klękać na drodze i głośno się modlić, 7-letni wówczas Michał Dajczak widział to na własne oczy.

Wojna polsko - ukraińska 1918-1919
W lipcu 1919 roku do Bzowicy przyszły polskie wojska. Najpierw było słychać daleki huk armat - mówiono że z dużej bitwy w okolicach Tarnopola, ale koło samej Bzowicy nie było większych walk. Dzień lub dwa później - po południu - było trochę strzelaniny z karabinów, przez wioskę przebiegło kilkunastu ukraińskich żołnierzy i cywilów z karabinami, a zaraz potem nadeszli Polacy. Byli to żołnierze z armii generała Hallera. W oddziale który zajął Bzowicę najwięcej było Poznaniaków z armii niemieckiej. Mówili z twardym akcentem - dziwnym dla kresowian - a dzieciaki ich uwielbiały, bo mieli przy sobie mnóstwo jedzenia i różnych słodyczy i chętnie się tym dzielili. Za to bardzo nie lubili Ukraińców. Pobili w wiosce kilka osób mówiących między sobą po ukraińsku, w tym jakiegoś Polaka z mieszanego małżeństwa.
Po wojnie, w lipcu 1919 roku - tuż przed żniwami - do Bzowicy dotarła epidemia tyfusu plamistego. Wśród ofiar śmiertelnych było dwóch stryjów Michała Dajczaka.

[Dopisek: tu mój dziadek Michał, opowiadając w 1986 roku tą historię, pomieszał trochę daty, lub - co bardziej prawdopodobne - ja coś pomyliłem, robiąc wtedy notatki. Front w wojnie polsko-ukraińskiej 1918-19 roku trzy razy przechodził przez okolice Bzowicy: w czasie polskiej pierwszej ofensywy majowej (31 maja), w czasie ukraińskiej kontrofensywy "czortkowskiej" (ok. 18 czerwca, gdy rozpoczęły się walki pod Olejowem) i pod koniec tzw. drugiej polskiej ofensywy, która ostatecznie wyparła wojska ukraińskie ze wschodniej Galicji (początek lipca 1919 roku). Opisywany przez mojego dziadka epizod z poznańskimi żołnierzami miał miejsce przy pierwszym wejściu wojsk polskich do Bzowicy, 31 maja 1919 roku. Dziadek nazywał ich "Armią Hallera", jako dziecko nie rozróżniał wtedy polskich formacji wojskowych. Ci żołnierze jednak nie przyjechali z Francji. Byli powstańcami wielkopolskimi, którzy ochotniczo zgłosili się na odsiecz Lwowa i walczyli potem jako samodzielna kompania w dywizji lwowskiej. Sami weterani z walk na zachodzie, bardzo dobrze wyszkoleni i wyposażeni, byli używani jako kompania szturmowa do przełamywania ukraińskiego frontu. Jako pierwsi weszli 30 maja 1919 roku do Olejowa, a następnego dnia do Bzowicy. Walkom polsko-ukraińskim w tych okolicach będzie zresztą wkrótce poświęcony osobny artykuł na naszej stronie olejowskiej. Remigiusz Paduch]
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020