dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5862626 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Lata trzydzieste w życiu parafii
[źródło: Antoni Worobiec "Dzieje parafii i kościoła p.w. Najśw. Serca Jezusa w Trościańcu Wielkim (1906-2006)". Zielona Góra 2006, wyd. Wspólnota Trościanieckich Rodaków w Kosieczynie gm. Zbąszynek. ISBN 83-912004-2-6]

W r.1932 proboszczem parafii był ks. Walenty Garczyński, ur. w r. 1880, wyświęcony na kapłana w r. 1917. Podobnie jak ks. Stanisław Władyka był gorliwym kapłanem, dobrym administratorem powierzonego mu mienia kościelnego oraz działaczem społecznym.
Czasy jego pracy w Trościańcu (1932-1938) należą do pomyślnych w życiu religijnym i rozwoju gospodarczym wsi.

Pewien korespondent Lwowskich Wiadomości Parafialnych, w wywiadzie przeprowadzonym w r.1935, tak relacjonował:

Z chwilą przybycia do nas X. W. Garczyńskiego ożywiło się w naszej parafii życie religijno organizacyjne, prowadzone w ramach Akcji Katolickiej. Obok dawniejszych Bractw różańcowych i misyjnych, powołano do życia Stowarzyszenie Dzieci Maryi i Św. Anioła Stróża, liczące obecnie około 100 członków, oraz, Kółko Ministrantów, do którego należą przeważnie uczniowie miejscowej szkoły. Wielką pomocą dla X. Proboszcza w tej pracy są Siostry Miłosierdzia, które w naszej parafii mają swój zakład wychowawczy. Ich dziełem jest ochronka dla najmłodszej dziatwy naszej wsi. W ich domu odbywają się także rekolekcje zamknięte dla młodzieży żeńskiej, zrzeszonej w stowarzyszeniach katolickich, z całego zborowskiego dekanatu.

One też urządziły w ostatnich miesiącach, dzięki inicjatywie naszego X. Proboszcza, 3-miesięczny kurs gospodarstwa domowego, który zakończył się dnia 28 stycznia piękną uroczystością w naszym Domu Parafialnym i wystawą prac kursu w ochronce. Mogliśmy tam naocznie przekonać się, jakiem dobrodziejstwem dla naszych dziewcząt był ten kurs, gdyśmy oglądali ich piękne wyroby krawieckie, kuchenne i masarskie. Istnieje też w naszej parafii od kilku lat Spółdzielnia Mleczarska, założona przez X. Władykę, naszego b. proboszcza, który posiada obecnie swój własny piętrowy dom i wysyła co miesiąc około 800 kg. deserowego masła do Centrali Spółek Mleczarskich. Posiadamy również 3 sklepy Kółka Rolniczego, które konkurują skutecznie ze sklepami żydowskimi. Nie zapomniał także nasz X. Proboszcz o godziwej i pouczającej rozrywce dla nas. Obok dotychczasowych przedstawień amatorskich, uzyskaliśmy, dzięki jego staraniom, własny aparat kinematograficzny, który nam umożliwia oglądanie filmów religijnych, historycznych i innych. Ponieważ posiadamy również w naszym Domu wspólne radio, więc korzystamy z najnowszych zdobyczy wiedzy ludzkiej, choć z dala jesteśmy od wielkiego miasta.


Za czasów księdza Garczyńskiego dokonano generalnego remontu kościoła oraz zmodernizowano najbliższe jego otoczenie.
Szczególną zasługą księdza proboszcza były inicjatywy rozwoju gospodarczego wsi, m.in. w zakresie dokończenia i nowoczesnego wyposażenia budynku mleczarni. Wzniesiony w latach 1932-1934 obiekt został wyposażony w zestaw maszyn do przetwórstwa mlecznego, znanej szwedzkiej firmy Alfa-Laval;.
Szczytem osiągnięć spółdzielczości wiejskiej Trościańcu było założenie Spółki Młyńskiej. Spółkę zarejestrowano w Sądzie Grodzkim w Załoźcach 17 lipca 1937 roku. Była to spółka cywilna polegająca na wniesieniu odpowiednich wkładów pieniężnych i podjęcie pewnych zobowiązań dla osiągnięcia wspólnego dobra. Takie było jej uformowanie formalno-prawne. W praktyce był to zbiorowy wysiłek 24 bogatszych i średniozamożnych chłopów, którzy wnieśli wkład pieniężny, o docelowej wysokości 200 tysięcy złotych (ok. 50 tys. Dolarów amerykańskich), dla budowy młyna gospodarczego. Udziały w spółce młyńskiej dokumentuje, zachowany wypis z aktu notarialnego, z dnia 17 lipca 1937.

Dostawcą maszyn młyńskich (4 pary walców i odsiewaczy płaskich, łącznie z całym oporządzeniem) była niemiecka firma Bűhler-MIAG w Braunschweig, za pośrednictwem swego przedstawiciela we Lwowie. Siłą napędową urządzeń młyńskich był silnik spalinowy, o mocy 80 PH poruszany gazem drzewnym, znanej firmy Gloeckner-Humbolt-Deutz z Kolonii. Wybór tego typu paliwa okazał się zbawiennym w okresie wojennym. Młyn potrzebował dla całodobowej pracy ok. 1 m3 drewna twardego /buk, grab/. Dostawcami drewna byli właściciele lasów z pobliskich lasów pieniackich. Podczas całej wojny nie było żadnych trudności w dostawie drewna dla młyna.
Młyn przemielający około 10 t. ziarna na dobę był bardzo silną konkurencją dla sąsiednich młynów w Olejowie i Załoźcach.
Rzecz znamienna, iż mimo upływu lat młyn i jego maszyny nadal pracują. Dzisiejsi właściciele młyna, zwłaszcza młody zespół pracowników, są dumni ze stanu technicznego urządzeń młynarskich, czego dowody okazywali podczas wycieczkowego spotkania z kilkoma członkami dawnej Spółki Młyńskiej, latem w r.2001.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020