dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5862493 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
SEBASTIAN KROMPIEC Z MILNA

Listy księdza o inicjałach M.S., wikariusza w Załoźcach, do pisma katolickiego "Zwiastun Górnoszlązki", część 3.

[źródło: "Zwiastun Górnoszlązki" rok trzeci, nr 29 z 21 lipca 1870]. Zachowano oryginalną pisownię.

Na zakończenie tego listu opowiem wypadek bardzo rzadki za naszych czasów. We wzmiankowanéj już wsi Milno oprócz 1,500 rusinów mających cerkiew i popa, mieszka około 1,000 polaków, którzy należą do parafii załozieckiéj. A że Milno leży więcéj niż w milowéj odległości od Załoziec, przeto uczęszczanie do kościoła połączone jest z mnogiemi trudnościami. Kto chce być na nabożeństwie, musi wyjść bardzo rano, a tu śnieg, błoto, w lecie upał i kurz szkodliwy na zdrowie i oczy. Skutkiem tego mało kto zwiedza kościół parafialny, mało kto zna obrzędy swego wyznania. Gmina tam wcale zamożna, bogatych żydów na karczmach aż trzech czy czterech, ale szkoły nie masz, a o kaplicy ani pomyślano. Znalazł się przecież człowiek, co zapragnął zapobiedz złemu, postanowił skłonić sąsiadów do wystawienia kościółka, a gdy nie znalazł skłonnych, zamierzył własnym kosztem wznieść kaplicę. Jestto Sebastyan Krompiec prosty na kilkunastu morgach włościanin mileński. Człowiek nie umiejący pisać ani czytać przy swym ojcu trudniącym się gojeniem ran i składaniem zwichniętych i złamanych kości, takiéj nabył wprawy i biegłości, że poszukiwanym jest na wszystkie strony o kilkadziesiąt mil. Raz wezwano go do Kijowa, co leży nad Dnieprem na Ukrainie o 60 mil stąd, aby tam kurował jakiegoś połamanego moskiewskiego generała, któremu uczeni lekarze poradzić nie umieli, i udało mu się szczęśliwie. Przed kilku laty syn hr. Gołuchowskiego, co był namiestnikiem cesarskim w Galicyi, złamał rękę. Najsławniejsi doktorzy ze Lwowa i Wiednia zestawili kostki, owinęli, ręka się zrosła, ale była krzywa. Stroskany ojciec wzywa Krompca. Krompiec przybywszy obmacał rękę, owinął poswojemu i powiedział, że będzie dobrze. "Ależ - rzecze niespokojny ojciec - lekarze mówili, że krzywą rękę trzeba złamać i nanowo zestawić, aby się można spodziewać pomyślnego skutku." - "Ja właśnie tak zrobiłem," odpowie spokojnie włościanin. Bez narzędzi i długich namysłów palcami i prostym nożykiem spełnia to, do czego mędrcy zabierają się z książkami i pudłem przeróżnych instrumentów. Po pewnym czasie ręka była całkiem zdrowa i prosta, lekarze przyznali wyższość prostemu włościaninowi, a hrabia sowicie go obdarzył, uściskał, zapewnił swą przyjaźń i odesłał do domu.

Tento Krompiec nie targując się z nikim o nagrodę, zebrał spory grosik. Przykupił pola, wystawił piękne budynki, ogrodził sady, wyposażył dzieci, dopomógł nie jednemu z krewnych i znajomych, a gdy mu jeszcze kieszeń nie była pusta, a nawet przybywało do niéj za nowe kuracye, postanowił wystawić we wsi rodzinnéj kaplicę piękną i trwałą. Usunąwszy wszelkie w tym razie trudności, pozyskawszy zezwolenie ze strony konsystorza, założył w roku zeszłym fundamenta pod budynek na 45 stóp długi i 30 szeroki, a teraz ma go już prawie na ukończeniu. Fundamenta i ściany do wysokości pięciu łokci są z ciosowego kamienia, dalsze ściany i sklepienie z palonéj cegły. Murłaty i belki dębowe a wiązarek i krokwie lipowe dla lekkości, dach blaszany, nad nim piękna sygnaturka, na wyniesionym froncie dzwonniczka. Wewnątrz ma być piękny ołtarz, ławki, konfesyonał itp. wszystko z dębiny, a posadzka z marmuru trembowelskiego, jaki jeno w bogatych świątyniach widzieć się daje.

Widzicie więc, co to może dobra wola przy Boskiéj pomocy. Kościółek ten w długie wieki będzie świadczyć o poczciwości prostego włościanina, co umiał korzystać z darów Bożych, co służył cierpiącym i dawcy wszelkiego dobra - Bogu. Słychać nadto, że Krompiec ma zamiar ofiarować pewien obszar gruntu na utrzymanie księdza. Jeżeli przyczyni się do tego dwór i cała gromada, o czem wcale nie wątpię, to przy nowym kościółku osiędzie kapłan a mieszkańcy Milna nie będą zmuszeni podróżować do Załoziec, ale w domu będą się modlić, uczyć i służyć Bogu. -

Na ten raz będzie już dosyć tego pisania. Czytajcie to mili Szlązacy z uwagą, bierzcie wszystko na serce, a późniéj gdy Bóg pozwoli, napiszę Wam więcéj o tych stronach. Bogu Was polecam i o modły proszę.

Ks. M. S.FIGURA ŚWIĘTEGO FLORIANA FUNDACJI SEBASTIANA KROMPCA

Milno figura święty Florian napis

Innym śladem po ofiarności Sebastiana Krompca z Milna jest zachowana do dziś w pobliżu kościoła kapliczka z rzeźbą, przedstawiającą świętego Floriana. Cokół jest dodatkowo ozdobiony płaskorzeźbami, przedstawiającymi Matkę Boską, świętego Franciszka i świętą Reginę, oraz napisem: "OFIARA BOGU. FUNDATOR SOBESTIAN KROMPIEC. DNIA 14 MAJA 1862". I w innym miejscu, niewidoczne już na przedstawionym tu zdjęciu (z drugiej strony cokołu?) "O O CUDOWNY PATRONIE S. FLORIANIE BRON NAS OD OGNIA PROSIM CIĘ PANIE" (1).

Kapliczka z figurą świętego Floriana w Milnie, stan obecny.
Zdjęcie ze zbiorów Pana Władysława Zaleskiego.

Milno figura święty Florian
(kliknij żeby obejrzeć)


Przypisy:
(1) Pełny napis przytaczamy za źródłem: Światosław Lenartowicz „Kościół parafialny p.w. Św. Jana Chrzciciela w Milnie” – w: "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" - "Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego Województwa Ruskiego" tom 13. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Jana K. Ostrowskiego. Kraków 2005

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Maria dnia kwietnia 05 2008 14:46:26
Moi rodzice i teściowie pochodzą z Milna. Ja urodziłam się już po wojnie. Interesuję się Kresami.Będąc w Milnie w 2004 r.zrobiłam zdjęcie figury św.Franciszka. Na podmurówce widnieje data 1862 oraz napis "Ofiara Bogu fundator Sebastian Krompiec"
Artykuł jest bardzo interesujący i cenny dla mnie.O ile trafi Pan na dalsze informacje o Milnie proszę zamieścic na tej stronie.Pozdrawiam.
Remek dnia kwietnia 07 2008 20:25:46
Witam, Pani Mario. Dziękuję za zainteresowanie naszą stroną i dobre słowo.

Jak już wspomniałem w czasie Świąt na naszym forum http://www.olejow.yoyo.pl/forum/viewthread.php?forum_id=10&thread_id=29#post_70, rozszerzenie tematyki strony o kolejne miejscowości Ziemi Załozieckiej jest już przesądzone. Będą więc materiały także i o Milnie. Trochę tego mamy i teraz trzeba to jeszcze przepisać i opracować. Mamy swój harmonogram prac i bieżące dwa tygodnie są już "zaklepane" (w najbliższą niedzielę np. będzie wrzut dużego materiału o hrabiach Starzeńskich z Olejowa). Ale myślę, że za jakieś 3 tygodnie mogę Pani obiecać dzień Milna na naszej stronie internetowej.

I wzajemnie, bardzo bym prosił o zdjęcia z Milna, jeśli takie są w Pani posiadaniu. Sami nic takiego jeszcze nie mamy. Ten napis z figury św. Franciszka chętnie bym nawet wykorzystał do ilustracji przy tym tutaj artykule o Sebastianie Krompcu, jako inny ślad działalności tego człowieka.

Pozdrawiam
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020