dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5889867 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


Dzwonek. Pismo dla ludu. Tom IX. Nr. 8. 11. Września 1863.

W Załoścach nowych w obwodzie złoczowskim wszczął się ogień z niewiadomej przyczyny dnia 28 sierpnia i zniszczył 6 domów włościańskich z budynkami gospodarskiemi, tak iż 9 rodzin zostało bez przytułku i pożywienia.


Gazeta Lwowska. Rok wydania 57. Ner 274. Wtorek 26. Listopada 1867.

(Pożary.)

(,,,) Skutkiem nieostrożności przy suszeniu konopi spalił się w Olejowie. w pow. złoczowskim, dnia 5go b. m. dom włościański z budynkami gospodarskiemi i zbożem, a szkoda wynosi 1000 złr. (...)


Gwiazdka Cieszyńska. Pismo poświęcone nauce, przemysłowi, zabawie i wiadomościom politycznym. Rocznik 38. Nr. 18. W Cieszynie, 2 maja 1885.

O burzach donoszą z Galicji, które miejscami znaczną wyrządziły szkodę. Tak w Olejowie uderzył piorun w folwark hr. Kazimierza Wodzickiego, skutkiem czego wybuchł pożar i zrobił szkody na 20.000 złr. (...)


Dziennik Polski. Rok XX. Nr. 270. We Lwowie Czwartek dnia 29. Września 1887.

Pożary.

W Nesterowcach powiatu złoczowskiego zgorzały stodoły wartości nieubezpieczonej 1300 zł. W Bzowicy tegoż powiatu zgorzały 4 obejścia gospodarskie wartości nieubezpieczonej 5700 zł.


Kurjer Lwowski. Rok XVII. Nr. 46. Lwów, Środa dnia 15. Lutego 1899.

Zagadkowe otrucie.

W gminie Białogłowy, w pow. złoczowskim, zachorowało 6. bm. pięcioro dzieci Tymka Morawskiego po spożyciu cukierków, sprzedanych im w Białogłowach przez nieznajomego izraelitę, pochodzącego z Załoziec, trudniącego się zakupnem drobiu i jaj po wsiach. Do soboty 11. bm. zmarło czworo z tych dzieci, a piąte jest ciężko chore. Dwie sekcje policyjne stwierdziły jako przyczynę śmierci ostry nieżyt żoładkowo-kiszkowy, wywołany prawdopodobnie zatruciem arszenikiem. O wypadku tym zawiadomiło starostwo prokuratorję państwa, a równocześnie zarządzono dochodzenia co do osoby nieznajomego izraelity.


Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XI. Nr. 3535. Lwów, piątek 25 stycznia 1929.

Śmiertelne zaczadzenia.

LWÓW, 24 stycznia.

(y.) Z prowincji donoszą nam o kilku wypadkach śmiertelnego zaczadzenia. W Presowcach, pow. Zborów, wskutek zbyt wczesnego zamknięcia komina, zaczadził się 68-lewtni Andrzej Pawłowski. Wszelka pomoc lekarska okazała się bezskuteczna.

Pozatem śmiertelnemu zaczadzeniu ulegli: Wasyl Procyk i córka Marja Procyk, zam. w Neterpińcach, pow. Zborów. I tu przyczyną tragicznego wypadku było zbyt wczesne zamknięcie komina po napaleniu w piecu.


Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XXI. Nr. 7105 a. Wydanie poranne. Lwów, wtorek, 3. stycznia 1939.

WYJAŚNIENIE ZAGADKI ŚMIERCI ŻOŁNIERZA.

LWÓW, 2. 1. (PAT). Jak się okazuje, zwłoki żołnierza na torze tuż obok dworca w Zborowie, należały do Pawła Dobreckiego, który powracał z urlopu z Załoziec do Tarnopola. Na stacji w Zborowie jest krzyżowanie dwóch pociągów w przeciwnych kierunkach. Dobrecki wsiadł do pociągu idącego do Lwowa i wnet się zorientował, że jedzie w niewłaściwym kierunku, to też skorzystawszy z tego, że pociąg zwolnił biegu na zakręcie toru przed najbliższym przystankiem Tustogłowy, wyskoczył z pociągu. Upadek był tak nieszczęśliwy, że koła pociągu odcięły żołnierzowi obie nogi i rękę oraz zmiażdżyły tułów, powodując natychmiastową śmierć.

Dodatkowe informacje z materiałów projektu "Olejów na Podolu". Zabity żołnierz, Paweł Dobrecki, był synem Łucji Dobreckiej, córki Stanisława i Marii zd. Łukasiewicz. Urodził się w roku 1917, dokładnej daty nie znamy. Zginął tragicznie 30 grudnia 1938 roku w Zborowie, pochowano go 2 stycznia 1939 na cmentarzu rzymsko-katolickim w Załoźcach, zmarłego odprowadzał ks. proboszcz Kazimierz Gajewski.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020