dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5932808 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".

Od administratorów: Część wycinków o Załoźcach z niniejszego zbioru wyszukał nasz Czytelnik, Pan Dariusz Białoś / Przyboś. Dziękujemy!Gazeta Lwowska. Rok wydania 58. Nr. 160. Wtorek 14. Lipca 1868.

(Klęski elementarne.)

W powiecie złoczowskim grad zniszczył zasiewy d. 5 b. m. w Olejowie, Łopuszance (*) i Wołczkowcach, a d. 7. b. m. w Olszanicy, Nowosiółkach, Skwarzawie, Ostrowczyku polnym, Pietrzycach, Rozwarzu, Sokołówce i Zakomarzu. [...]


(*) prawdopodobnie chodzi o miejscowość Łopuszany


Gazeta Narodowa. Rok XVI. Nr. 240. We Lwowie, Piątek dnia 19. Października 1877.

Brody.

Dwa wypadki gwałtownej śmierci zdarzyły się w powiecie. Mieszczanin z Załoziec jadąc z pola do domu zgnieciony został na śmierć ciężarem wozu, który się wywrócił. - W młynie parowym w Smorzowie poniósł 10. bm. okropną śmierć parobczak, któremu maszyna urwała głowę.


Gazeta Lwowska. Rok 72. Nr. 222. Czwartek, 28 Września 1882.

Pożar w tych dniach na folwarku dworskim w Milnie, w powiecie brodzkim, zniszczył do szczętu kilkanaście stert zboża, stodołę z młocarnią i t. d., ogólnej wartości 20.000 złr., która to strata w dwóch trzecich częściach była zabezpieczona. Przyczyną pożaru była nieostrożność.

(...) [pominięto wzmianki o pożarach w innych miejscowościach]

Zarówno w ostatnim wypadku, jak i w poprzednich zarządzono sądowe dochodzenie przyczyny klęski.


Gazeta Lwowska. Rok 78. Nr. 58. Niedziela, 11 Marca 1888.

Zwłoki nieznanego włościanina znaleziono 22 lutego na polach gminy Milno, w powiecie brodzkim. Zmarły był prawdopodobnie przemytnikiem rossyjskim i znalazł śmierć przez zmarznięcie. Twarz zmarłego była już nadgryzioną przez dzikie zwierzęta.


Gazeta Lwowska. Rok 98. Nr. 295. Czwartek, 24 Grudnia 1908.

Śmiertelny wypadek.

Ze Zborowa donoszą nam: Dnia 17 b. m. o godzinie 11 w nocy wiózł Owadie Weingarten wraz z synem Jakóbem większą beczkę z żywemi rybami z Załoziec. W Jezierzance wskutek ślizgawicy i ciemnej nocy przewrócił się wóz i zsunął do rowu, przygniatając swoim ciężarem Owadiego Weingartena, który odniósł tak ciężkie obrażenia, iż zmarł w dalszej drodze do Pomorzan.


Gazeta Lwowska. Rok 99. Nr. 183. Piątek, 13 Sierpnia 1909.

Dwoje dzieci, zrosłych do siebie plecami, urodziła w tych dniach włościanka Chyma Dowhan w Olejowie koło Zborowa. Jedno z bliźniąt przyszło na świat żywe, o naturalnym wyglądzie i żyło tylko godzinę; drugie było nieżywe, z głową bez oczu, nosa i uszu, bez rąk i nóg.

Tu mamy trochę więcej informacji, z materiałów strony "Olejów na Podolu". Zrośnięte (czyli jak dziś mówimy: syjamskie) bliźnięta urodziły się 9 sierpnia 1909 w domu nr 164 w Olejowie. Ich rodzicami byli małżonkowie Jan Dołhań i Eufemia (zdrobniale Chyma) z domu Wolaniuk. Żywe dziecko było dziewczynką, w niebezpieczeństwie śmierci ochrzczoną pod imieniem Maria przez akuszerkę Marię Zdorowega. Pogrzeb odbył się jeszcze tego samego dnia (9 sierpnia 1909) na cmentarzu grecko-katolickim w Olejowie; chował ksiądz Antoni Sosenko, olejowski proboszcz gr.-kat.


Gazeta Lwowska. Rok 121. Nr. 169. Sobota, 25 lipca 1931.

Burza gradowa w Tarnopolskiem.

Tarnopol, 24 lipca. (PAT.) Onegdaj powiat zborowski nawiedzony został huraganem, połączonym z gradem. W Batkowcach zniszczeniu uległo 12 stodół, grad zaś zniszczył zupełnie plony na przestrzeni 250 morgów. W Markopolu huragan zwalił 2 stodoły, a grad zniszczył 500 morgów zupełnie, 500 morgów w 50%, zaś 300 morgów w 20%. W Manajowie(*) zawalone zostały 4 stodoły, zaś plony uległy zniszczeniu na przestrzeni 100 morgów zupełnie, zaś 200 morgów w 50%. W Hnidawie(**) wiatr zwalił 7 stodół, a grad zniszczył doszczętnie 250 morgów. W Ratyszczu grad zniszczył plony w wysokości 70% na przestrzeni 200 morgów.


(*) w oryg. błędnie "Mamajowie"
(**) w oryg. błędnie "Hnidowie"


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020