Bzowica, Beremowce, Manajów
Dodane przez Remek dnia Październik 27 2008 01:00:00
 Dzisiaj publikujemy kolejne bzowickie wspomnienia Pana Henryka Śliwy ze Stargardu Szczecińskiego. Tym razem o dawnych zabawach i zabawkach, zapraszamy do lektury.

Oraz dwa artykuły poświęcone wioskom z parafii olejowskiej - coś z Manajowa i z Beremowców. Rzadko się niestety trafiają w przeszukiwanych źródłach; chcielibyśmy dawać tego więcej i o różnych miejscowościach, cóż jednak robić kiedy takowych "ni ma".

Dodane trzy nowe artykuły:
- Zabawy dzieci w Bzowicy
- Manajów 1846
- Ksiądz grekokatolicki z Beremowiec, 1915

oraz sześć kolejnych odcinków trościanieckich wspomnień Pana Kazimierza Olendra, części od 04 do 09.

I z przyjemnością zapowiadam następny unikalny materiał. Jakoś nam ten październik wyjątkowo sprzyja. Otrzymaliśmy w tym tygodniu skany oryginału kroniki szkolnej z Załoziec, prowadzonej do 1939 r. przez nauczycielkę Stefanię Spittal. 70 stron maszynopisu plus album z rzadkimi fotografiami nauczycieli i uczniów. Materiał tekstowy będzie teraz przepisywany, a Kaz zajmie się obróbką zdjęć. Zamierzamy publikować tygodniowo po 3 części wspomnień Pana Olendra, 3 części kroniki szkolnej z Załoziec - oraz bieżące artykuły o innej tematyce. W okolicach 1 listopada będzie to np. spis pomordowanych z Olejowa i innych wiosek.

Wyzwanie jest więc spore - i wszelka pomoc (np. przy przepisywaniu) mile widziana. Gdyby znalazł się ktoś chętny - prosimy o kontakt.

Rozszerzona zawartość newsa
Ilustracja do tego newsa: dziecko na drewnianych sankach; wzór z porcelanowego talerzyka, Niemcy, lata 20/30 XX wieku.