Księgi metrykalne - Obarzańce i Zarudzie
Dodane przez Remek dnia Kwietnia 27 2016 01:53:11

Następne zindeksowane miejscowości. Tym razem Obarzańce i Zarudzie.

Dość duża ilość danych na raz - 1.304 chrzty, 285 ślubów (570 osób ) i 1.078 zgonów.

Przy okazji bardzo dziękujemy naszej Czytelniczce, Pani Barbarze Barnaś, która pomagała nam w opracowywaniu indeksów chrztów z wiosek Obarzańce i Zarudzie.

Dodane 11 nowych artykułów:

Obarzańce i Zarudzie - księga urodzeń, indeks nazwisk B-H
Obarzańce i Zarudzie - księga urodzeń, indeks nazwisk J-Ł
Obarzańce i Zarudzie - księga urodzeń, indeks nazwisk M-R
Obarzańce i Zarudzie - księga urodzeń, indeks nazwisk S-T
Obarzańce i Zarudzie - księga urodzeń, indeks nazwisk W-Ż
Obarzańce i Zarudzie - księga ślubów, indeks nazwisk B-K
Obarzańce i Zarudzie - księga ślubów, indeks nazwisk L-S
Obarzańce i Zarudzie - księga ślubów, indeks nazwisk Ś-Ż
Obarzańce i Zarudzie - księga zgonów, indeks nazwisk A-J
Obarzańce i Zarudzie - księga zgonów, indeks nazwisk K-R
Obarzańce i Zarudzie - księga zgonów, indeks nazwisk S-Ż

Obarzańce należą do wiosek nieopisywanych na naszej stronie internetowej. Ale mamy dodatkowy prezent dla Czytelników zainteresowanych tą miejscowością. W rozwinięciu tego newsa jest wycinek o rozpoczęciu budowy kościoła w Obarzańcach. I ciekawostka - Olejów razem z Obarzańcami. Ówczesny olejowski rzymsko-katolicki proboszcz, ksiądz Piotr Strzeszkowski, był gościem na uroczystości poświęcania kamienia węgielnego, wygłaszał tam kazanie. Źródło wspomina też, że obarzaniecki kościół stanął na miejscu dawnego pogańskiego cmentarza. Przy kopaniu fundamentów natrafiono na urny i jakieś zabytki materialne, w tym szczątki broni. Kliknijcie na "Czytaj więcej".


Rozszerzona zawartość newsa


"Gazeta Narodowa". Rok XXXX. Nr. 228. We Lwowie - Niedziela 19 Sierpnia 1900.

W Obarzańcach pod Załoźcami odbyło się we wtorek uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę nowego kościoła. Po uroczystem nabożeństwie w cerkwi miejscowej zapełnionej mimo żniw okolicznymi parafianami, udała się procesya na miejsce budowy, gdzie po porywającem kazaniu ks. P. Strzeszkowskiego, proboszcza z Olejowa dokonał ceremonii poświęcenia kamienia węgielnego ks. Czarkowski, adm.[inistrator] parafii w Załoźcach. Włościanie rzucili się z zapałem do kopania fundamentów pod dom Boży mający stanąć na dawnem cmentarzysku pogańskiem, gdzie liczne urny, szczątki broni itp. odkopano. Ks. adm. Czarkowski z nadludzką energią zdołał położyć pierwsze podwaliny pod nową świątynię Pańską, zebrawszy w krótkim czasie potrzebne fundusze i zakupiwszy grunt pod budowę.