Księgi grecko-katolickie z Bzowicy
Dodane przez Remek dnia Październik 18 2015 23:55:59


Nasza baza wypisów ze starych ksiąg kościelnych wzbogaciła się o kolejne materiały. Księgi grecko-katolickie z Bzowicy, z lat 1835-1865. Dodaliśmy na stronie indeksy nazwisk z 372 chrztów, 92 ślubów i 243 pogrzebów mieszkańców Bzowicy wyznania grecko-katolickiego.

Chciałbym w tym miejscu podziękować naszym Czytelnikom i Przyjaciołom projektu "Olejów na Podolu" - Panu Henrykowi Kruszwicowi i Pani Martinie Stroupe z d. Kruszwic - spokrewnionym z bzowicko-załozieckimi rodami Kotowiczów i Półtoraków, którzy dołączyli do grona naszych Dobrodziejów i podarowali nam kopie tych archiwaliów, dzięki którym mogły powstać te nowe artykuły.

Tak jak w przypadku ksiąg z Hukałowiec, niektórych roczników bzowickich z przedziału 1835-1865 brakowało. Nie było ich w archiwum i nie wiemy, czy zachowały się do naszych czasów. Lecz wszystkie dostępne strony zostały przez nas zinwetaryzowane i udostępniamy je teraz w czterech nowych artykułach:

Bzowica grecko-katolickie księgi urodzeń cz.1
Bzowica grecko-katolickie księgi urodzeń cz.2
Bzowica grecko-katolickie księgi ślubów
Bzowica grecko-katolickie księgi zgonów

Materiały bzowickie na pewno przydadzą się jako pomoc genealogiczna dla wielu naszych Czytelników z Bzowickich rodzin, a także dla nas - przy uzupełnianiu drzewek rodów na naszej podstronie genealogicznej.. Praktycznie każdy polski ród bzowicki - np. Bezpalko, Tomczyszyn, Radom, Korobij, Kotowicz i inni - miał w drzewie genealogicznym jakieś kobiety wyznania grecko-katolickiego. W przypadku małżeństw mieszanych, gdzie rodzice należeli do różnych obrządków, synowie przejmowali wiarę ojca, a córki wiarę matki. Dlatego w księgach łacińskich występowały także osoby ritus graeci, a tu u grekokatolików - również osoby wyznania łacińskiego. Księgi obu obrządków nawzajem się uzupełniają.

Mamy także w "wirtualnej szufladzie" komplet ksiąg grecko-katolickich z wioski Perepelniki (lata 1836-1864), podarowane przez naszego innego Dobrodzieja, z Hukałowieckiej rodziny. Te materiały również trafią na stronę, lecz w późniejszym czasie. Nasze zasoby zaczynają już żyć własnym życiem, niejako poza stroną internetową. W najbliższych tygodniach będę próbował ogarnąć ten chaos i przygotować kolejne materiały do publikacji.

Remigiusz Paduch
administrator

Rozszerzona zawartość newsa