21 starych listów
Dodane przez Remek dnia Sierpnia 02 2015 02:26:25
Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie Trochę nowych odkryć. Na stronach internetowych Ossolineum http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/view_fond.php są dostępne skany ciekawych archiwaliów ze zbiorów lwowskich (obecnie w zasobach ukraińskiej biblioteki im. Stefanyka). Wiedzieliśmy o tym od ubiegłego roku. Coś z tych materiałów już opublikowaliśmy na naszej stronie, ostatnio np. wypisy z załozieckiej księgi sądowej. Z tym że większość zbiorów jest nieopisana i (poza archiwaliami mileńskimi) jedynie niewielka część pojawia się w wyszukiwarce. Ale interesujące rzeczy kryją się także w różnych zbiorczych zasobach o "anonimowych" nazwach, na przykład "Inwentarze rozmaitych wsi. XVII-XIX w.", "Spisy ruchomości 1704-1796" i tym podobne.

Dla naszego projektu najciekawszym odkryciem był zbiór dokumentów o podziale majątku po śmierci pułkownika Stefana Błędowskiego. Wśród nich XVIII-wieczne materiały o Olejowie, zawierające także informacje nieznane historykom, piszącym o dziejach tego regionu. Na przykład nazwiska trzech kolejnych dzierżawców Olejowa (z dokładnymi datami). To jest jednak temat wart osobnego newsa, więc nie będziemy się w tym miejscu szerzej rozpisywać.

W zbiorze "Archiwum Dzieduszyckich" było z kolei mnóstwo listów różnych osób z okolic Załoziec i Olejowa. Część z nich to listy hrabiów Wodzickich, o których wiedzieliśmy od dawna. Ale ciekawe efekty dało także przeszukiwanie po kolei różnych zasobów "od różnych osób na literę...". Łącznie doszło ponad 250 skanów listów. Materiały były także w dziwnych miejscach, na przykład jedna prośba gminy Reniów odnalazła się w zasobie "Gromady żydowskie z różnych miejscowości do Włodzimierza Dzieduszyckiego".

Część z tych archiwaliów przepisaliśmy i prezentujemy teraz naszym Czytelnikom. 21 różnych listów z Załoziec, Olejowa i Reniowa. Większość napisana przez ludzi wykształconych - pana rządcę, księży, siostry zakonne. Oprócz kontekstu historycznego także możliwość zapoznania się z ówczesnym stylem pisania listów. A oprócz tego również listy prostych ludzi. W tym sentymentalna pamiątka - pisma sygnowane przez Macieja Dajczaka, ludowego poetę z Reniowa. Niedawno zmarła ś.p. Pani Maria Dayczak-Domanasiewicz była jego wnuczką. Tych pamiątek po dziadku już niestety nie zobaczyła.

Dodane nowe artykuły:
Listy rządcy z Olejowa 1886
Listy Sióstr Miłosierdzia z Załoziec
Listy o kościele w Reniowie 1906-1910
Listy gminy Reniów do hr. Dzieduszyckich 1876 i 1890
List księdza Piotra Strzeszkowskiego 1900
Listy księdza proboszcza Antoniego Krechowieckiego 1895


Rozszerzona zawartość newsa