Ks. kan. Józef Hanczaruk * 4.10.1941 + 22.11.2014
Dodane przez zdzich dnia Kwietnia 04 2015 05:27:04

Ks. kanonik Józef Hanczaruk urodził się 4 października 1941 roku w Trościańcu Wielkim, w powiecie zborowskim, w województwie tarnopolskim, w diecezji lwowskiej, na terenie obecnej Ukrainy.

Po 1945 roku rodzina Hanczaruków razem z innymi mieszkańcami wioski została przesiedlona do Wielkopolski. Wraz z rodzicami, starszym bratem i młodszą siostrą trafił w okolice Pleszewa. Rodzina zamieszkała w Pieruszycach. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej, którą ukończył w roku 1954. Cztery lata później uzyskał świadectwo dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Pleszewie. W dniu 21 września 1958 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1964 roku w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym miejscem, w którym pełnił posługę była parafia św. Stanisława Biskupa w Solcu Kujawskim. Następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie (bazylika), Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy, Wniebowzięcia NMP w Witaszycach, Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, św. Anny w Liszkowie i Michała Archanioła w Brudni. Następnie został mianowany proboszczem tej ostatniej parafii. Z dniem 1 lipca 1985 roku został mianowany proboszczem parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy i dziekanem dekanatu łobżeńskiego.

Od 27 czerwca 1989 roku był proboszczem w parafii św. Barbary w Magnuszewicach (powiat jarociński). Funkcję tę pełnił nieprzerwanie przez 25 lat. W tym czasie wyremontował miejscowy, zabytkowy kościół. Od 30 czerwca 1993 roku był także dziekanem dekanatu czermińskiego. W 1995 roku został mianowany kanonikiem honorowym kaliskiej kapituły katedralnej. Na kilka miesięcy przed śmiercią, w czerwcu 2014 roku wspólnie z parafianami obchodził jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. Ks. Józef regularnie bywał na zjazdach koleżeńskich absolwentów pleszewskiego LO. Zmarł w pleszewskim szpitalu po krótkiej i nagłej chorobie 22 listopada 2014 roku. Miał 73 lata.

Wprowadzenie trumny z ciałem ks. kanonika do kościoła parafialnego w Magnuszewicach odbyło się 25 listopada. Msza święta pogrzebowa została odprawiona przez ks. biskupa Stanisława Napierałę 26 listopada. Ks. kanonik Józef Hanczaruk został pochowany na cmentarzu parafialnym w Strzydzewie.Rozszerzona zawartość newsa