Marzec 2014
Dodane przez Remek dnia Marca 10 2014 16:40:56
 Zakończone już uaktualnianie starych artykułów. Z ciekawostek dodam, że trafiło się nawet coś do niedawno dodanego. Do materiału o krewkim dziedzicu z Manajowa, doszło nam zdjęcie jego oponenta - lwowskiego fabrykanta Jana Wychery, które nadesłał nasz Czytelnik, potomek przemysłowca.

Teraz czas na kilkanaście nowych. Dodane sto kilkadziesiąt przepisanych krótkich wycinków - różnych obwieszczeń sądowych, z mieszkańcami kilku miejscowości. Najwięcej z Załoziec - aż 90. Większość z nich wyszperał nasz Czytelnik, Pan Darek Białoś - Przyboś, któremu w tym miejscu bardzo dziękujemy. Ze względu na tą właśnie ilość, materiały załozieckie publikujemy od razu w trzech dużych artykułach - po 30 obwieszczeń. Mieszczanie z Załoziec najwyraźniej częściej bywali w sądach. Zresztą lwia część źródeł dotyczy różnych licytacji za długi, więc można by rzec, że i częściej wpadali w sidła różnych lichwiarzy. Z innych miejscowości już tych materiałów mamy mało, więc tam stosujemy "standardową" ilość 7 wycinków na nowy artykuł.

Dodane nowe artykuły:
Kronika wypadków cz.6
Morderstwo rabunkowe 1869
Olejowianie w sądach cz.3
Trościaniec Wielki w sądach cz.1
Bzowiczanie w sądach cz.2
Białokierniczanie w sądach cz.2
Białogłowy w sądach cz.1
Neterpińce w sądach cz.1
Załoźce w sądach cz.3
Załoźce w sądach cz.4
Załoźce w sądach cz.5

Jeden z naszych Czytelników poskarżył się Kazimierzowi, że dawno nie było nic z Trościańca. Ha, ja też chciałbym jak najwięcej - ale nie zawsze coś jest. Przeszukiwanie źródeł to loteria, nie można tu sobie nic z góry zaplanować. Teraz jednakowoż trochę się nazbierało. Uaktualniliśmy trościanieckich księży, dodane materiały sądowe, w najnowszym odcinku "Kroniki wypadków" jest także wycinek o gradobiciach które przez dwa lata z rzędu dotykały folwark Sióstr Miłosierdzia w Trościańcu, że aż Siostry rozważały zamknięcie załozieckiej ochronki. Mamy również (w przepisywaniu) opis trościanieckiego folwarku. I to niestety wszystko, kwalifikujące się do szybkiej publikacji. Jako ciekawostkę dla Czytelników związanych z Trościańcem dodam, że trafiła się ciekawa informacja (w opisaniach granic włości złoczowskiej), że w roku 1545 Trościaniec prawdopodobnie jeszcze nie istniał, a miejsce to zwało się uroczysko Żydowskie Łozy. Tak przynajmniej wynika z przebiegu granicy olejowsko-załozieckiej. Za to w 1635 r. przy wspomnianych granicach występowało już sioło Trościeńczyk. Szkoda, że śp. Pan Antoni Worobiec nie miał możliwości dotarcia do tych materiałów.

Remigiusz Paduch

Rozszerzona zawartość newsa