Dziesiąta pocztówka z Olejowa !!!
Dodane przez Remek dnia Października 08 2013 07:22:25
 Najnowsza zdobycz w zasobach naszej strony - olejowska pocztówka z czasów I wojny światowej, wyprodukowana w polowym atelier pana H. Wilmsa z Flensburga (Westfalia), który trafił do Olejowa jako żołnierz 2. kompanii karabinów maszynowych w 33. pułku piechoty niemieckiej Landwehry. Gratuluję i dziękuję, Kazimierzu!

Podpis głosi "Olejów nad Seretem - urząd prowiantowy". Widokówka przedstawia starą szkołę w Olejowie, budynek pochodzący z XIX wieku (i szczęśliwie istniejący do dziś). W czasie I wojny zajęło go wojsko i używało jako magazynu żywności. Wydawano tutaj zaopatrzenie stacjonującym w okolicy oddziałom. Część okien jest zamurowana. Przy drzwiach widać wóz konny, na który zołnierze ładują jakieś worki. Niżej, na drodze stoi wojskowa ciężarówka, przy niej starszy wiekiem żołnierz (może oficer?).

Kartka ma wydrukowany numer 24443. Trzy pierwsze cyfry to numer serii, dwie ostatnie - numer wzoru pocztówki. Nasze skany pocztówek olejowskich wydanych przez pana Wilmsa noszą numery z przedziału od 24400 do 24432. Teraz doszedł ten 24443. Czyli tych wzorów z Olejowem mogło być mnóstwo. Nawet aż 44. Wydaje się to szokujące, patrząc na rozmiary i znaczenie wioski. Jednak w czasie I wojnie było inaczej. Dla tysięcy niemieckich i austro-węgierskich żołnierzy, położony na tyłach frontu Olejów był przez dwa lata czymś w rodzaju stolicy małego żołnierskiego "państwa". Mieściły się tu sztaby jednostek, magazyny, piekarnie, szpital. I przede wszystkim pożyteczne instytucje tyłowe, jak łaźnie, fryzjerzy, poczta. Zluzowani z linii frontu żołnierze znajdowali tu na jakiś czas namiastkę cywilnego życia. Wielu z nich wysyłało z Olejowa listy do domów, tak że liczba potencjalnych nabywców widokówek na pewno była spora.

Większe skany obu stron nowej kartki umieściliśmy w uaktualnionym artykule:
Olejów na starych pocztówkach


Rozszerzona zawartość newsa