Olejowski rękopis w internecie
Dodane przez Remek dnia Września 10 2013 18:26:18
 Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa niedawno opublikowała ciekawy rękopis związany z Olejowem. Wypis ze sprawozdania z wizytacji generalnej cerkwi w Olejowie przez greckokatolickiego biskupa lwowskiego Lwa Szeptyckiego w dniu 3 lutego 1761.

Mamy już ten dokument w zbiorach od końca 2012 roku, czarno-białe skany wykupione w Bibliotece Jagiellońskiej. Nie został dotąd opracowany na stronę, bo na razie priorytetem są metryki kościelne. Ale i na te materiały niedługo przyjdzie czas. Kolorowa kopia z biblioteki cyfrowej zdecydowanie przyczyni się do przyśpieszenia prac. :) Komfort czytania jest nieporównywalny

Nasi Czytelnicy, jeśli zechcą, mogą już teraz zapoznać się z tymi archiwaliami. Tu jest link:
http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=176891&from=&dirids=1&ver_id=&lp=3&QI=

Tekst jest w języku polskim, miejscami z łacińskimi słowami. Spis inwentarza olejowskiej cerkwi i majątku przynależnego grecko-katolickiemu proboszczowi. Zalecenia biskupa w sprawie usunięcia różnych nieporządków (w tym grożenie klątwą kościelną wymienionym z nazwisk włościanom z Łopuszan, którzy zagarnęli grunta należące do olejowskiej cerkwi, oraz niesolidnemu malarzowi). Między wierszami także dużo ciekawych informacji o dziejach Olejowa i tamtejszych cerkwi. Wykorzystaliśmy niektóre w artykule Regimentarz Stefan Błędowski - fundator olejowskich kościołów.

Jest to jedno z ważniejszych źródeł historycznych dotyczących wioski Olejów. Do tego praktycznie nieznane i nie wykorzystywane przez historyków.


Rozszerzona zawartość newsa