Prace przy stronie
Dodane przez Remek dnia Październik 08 2012 01:34:14
 Przepraszam Czytelników za brak nowych artykułów. Powodem są dwie duże prace, o których piszę poniżej.

We wrześniu doszło nam sześć nowych tekstów o zwierzętach z Olejowa. Nie napisałem o tym newsa, a teraz już trochę za późno, więc tylko wspomnę. Na początku października od Pana Henryka Śliwy doszedł nam kolejny odcinek powojennych wspomnień:
Melasa

Trwają duże prace z dwoma zespołami archiwaliów:

1) Sześć wiosek załozieckich: Reniów, Ratyszcze, Czystopady, Bialogłowy, Neterpińce, Hnidawa. We wrześniu otrzymaliśmy kolejną dużą partię kopii ze starych ksiąg kościelnych - od kilkorga Dobrodziejów.

Już opracowane: 1018 chrztów, 905 zgonów i 261 ślubów (plus dodatkowo 27 nowych chrztów, 22 śluby i 15 zgonów z Trościańca Wielkiego). Wszystko, co na razie otrzymaliśmy do końca września 2012. Są to setki stron i pewnie parę tysięcy nowych "dusz" do naszej bazy przodków. Na stronie zobaczycie je nieprędko. Prawdopodobnie w styczniu. Czekamy z łączeniem danych i publikacją na następne kopie. Do grudnia będziemy mieli ok. 75% (trzy czwarte) wszystkich stron z polskich archiwów z mieszkańcami tych sześciu wiosek.

I tu prośba do Czytelników. Może jeszcze ktoś z Was zechce nas wspomóc? I wykupić jeszcze trochę brakujących stron? Nie spodziewałem się takiej ilości kopii już w 2012 roku. Liczyłem na góra 40% - 50%. A okazało się, że w grudniu dojdziemy do 75%. Więc może i z tej ostatniej "ćwierci" da się jeszcze coś uszczknąć? Piszę o tym szerzej w rozwinięciu tego newsa, kliknijcie na "czytaj więcej".

2) Księgi greckokatolickie z Olejowa 1835-1865 (pozyskane w 2011 roku). 786 chrztów, 640 zgonów, 225 ślubów. Tu prace jeszcze trwają. Ale te dane pojawią się na stronie szybciej. Śluby i zgony w okolicach 14 października, chrzty tydzień później. Będziemy publikować rozszerzone kwerendy, wiec Czytelnicy (także zagraniczni) będą mogli z tych danych korzystać. Opracowanie rodami dopiero wiosną 2013 roku.

W tych materiałach jest wielu Polaków. I parę ciekawostek historycznych. Ale szerzej napiszę Wam o tym w następnym newsie, za tydzień.

Pozdrawiam w imieniu swoim i Kazimierza
Remigiusz Paduch, administrator


Rozszerzona zawartość newsa
Część projektu związana z sześcioma wioskami załozieckimi pięknie nam się rozwija.

Dzięki wsparciu kilkorga naszych Dobrodziejów z różnych stron Polski już mamy więcej niż połowę, a w grudniu będziemy mieli około 75% stron z mieszkańcami tych wiosek. Mam tu na na myśli strony dostępne na terenie Polski. Całkowicie skompletowane będą lata 1867, 1872-1883, 1885-1890.

Brakuje już tylko 172 stron z lat 1891-1900.

Tak wygląda liczba braków według miejscowości. [Tu liczby się nie sumują, bo często niektóre wioski występują razem. Ówcześni księża pisali "ciurkiem" by zaoszczędzić papier. Na wielu stronach występuje więcej niż jedna miejscowość. Jak napisałem wyżej, fizycznie są to 172 strony. ].

Białogłowy - 43 strony (22 s. chrztów, 9 s. ślubów, 12 s. zgonów)
Czystopady - 11 stron (6 s. chrztów, 1 s. ślubów, 4 s. zgonów)
Hnidawa - 16 stron (6 s. chrztów, 5 s. ślubów, 5 s. zgonów)
Neterpińce - 31 stron (10 s. chrztów, 9 s. ślubów, 12 s. zgonów)
Reniów - 52 strony (6 s. chrztów, 19 s. ślubów, 27 s. zgonów)
Ratyszcze - 40 stron (14 s. chrztów, 13 s. ślubów, 13 s. zgonów)

Najbardziej nam zależy na chrztach, bo tu najwięcej danych można "wycisnąć" ze strony. Z jednego chrztu mamy trzy osoby: dziecko i parę rodziców. Na drugim miejscu zgony. Na ostatnim śluby - bo ich jest na stronie zazwyczaj tylko 3-5 (rzadko więcej), więc z jednego skanu mamy tylko dane 6-10 osób. Ale oczywiście wszystkie te dane są ważne i stanowią komplet. Ze względu na rozpiętość lat (1867-1900) niektóre osoby możemy prześledzić od kołyski, przez ołtarz ślubny, aż po grób.

I tu apel do naszych Czytelników. Może jeszcze ktoś z Was zechcecie nas wesprzeć? I wykupi część z tych ostatnich braków?

Można to zrobić nie wychodząc z domu. Przez formularz zamówienia na stronie AGAD.

Przy odbiorze przez internet cena kopii jednej strony wynosi 1,50 zł.

Zainteresowanych prosimy kontakt.