Kilkaset stron z ksiąg kościelnych!!!
Dodane przez Remek dnia Września 27 2011 15:25:20
 Miło nam oznajmić ważną nowość.

Od Przyjaciół projektu "Olejów na Podolu" otrzymaliśmy dzisiaj dwa potężne zbiory archiwaliów. Kopie z zagranicznych archiwów, bardzo trudne do zdobycia, nie wspominając o kosztach.

Było to wspólne przedsięwzięcie trościaniecko-olejowskie, po raz pierwszy w historii strony połączonymi siłami (i funduszami) naszych Dobrodziejów. Olbrzymia ofiarność, o której nawet nie możemy pisać. Bo my to wszystko dostajemy gratis, w prezencie, do wykorzystania na naszej stronie internetowej. Żeby służyło wszystkim naszym Czytelnikom i Gościom i przypominało o naszych przodkach.

Są to dwa różne zasoby.

1) CHRZTY, ŚLUBY I ZGONY MIESZKAŃCÓW TROŚCIANCA WIELKIEGO Z LAT 1816-1865 - Fragmenty ksiąg kościelnych parafii rzymskokatolickiej w Załoźcach. Ponad 600 (!!!) stron. Jeszcze nawet tego nie policzyliśmy.

Żebyście mogli docenić znaczenie tych materiałów, jeden prosty przykład. Wszystkie wypisy z mieszkańcami Trościańca Wielkiego, które możecie oglądać na naszej stronie (i na podstawie których zaczęliśmy sporządzać drzewka rodów) to tak naprawdę 21 roczników.

A teraz dostaniemy tych roczników ponad czterdzieści pięć. Czyli ponad dwa razy większy przedział lat. W dodatku z wcześniejszego okresu. Więc będzie możliwe odkrycie kolejnych pokoleń przodków, czy uzupełnienie informacji o osobach już opisywanych. Być może uda się połączyć jakieś gałęzie rodów z naszych drzewek? Ilustracją do niniejszego newsa jest fragment zapisu o chrzcie Anny Dajczak z 1825 roku - z danymi jej rodziców. Ci rodzice, to przodkowie linii nr 1 Dajczaków. I z tego obrazka mamy coś jeszcze. Nieznane nam dotąd imiona ich rodziców (dziadków ochrzczonego dziecka). Czyli kolejne pokolenie wstecz w drzewach genealogicznych autorów strony Olejów. :)

2) CHRZTY, ŚLUBY I ZGONY Z PARAFII GRECKO-KATOLICKIEJ W OLEJOWIE Z LAT 1835-1865. Ponad 200 stron.

To jakby brakująca część układanki. W naszych wypisach z ksiąg kościelnych z Olejowa mamy wielu Rusinów z mieszanych rodzin, ktorzy brali śluby z Polkami. Ale jednocześnie umyka nam część Polaków, którzy brali śluby z Rusinkami. Odnajdziemy ich w tych księgach grecko-katolickich, a także dzieci z małżeństw mieszanych. Chcemy zebrać ich wszystkich razem, tak jak w XIX wieku żyli zgodnie obok siebie, gdy nie było jeszcze wojen i nienawiści między dwoma narodami.

Dziękujemy Wam, Przyjaciele, za te piękne prezenty. No i robota na wiele miesięcy się szykuje. Jednak końcowy wynik jest tego wart. Kolejny "milowy kamień" w dziejach projektu "Olejów na Podolu"...

Administratorzy
Remigiusz Paduch i Kazimierz Dajczak
Rozszerzona zawartość newsa