Emigracja z Olejowa
Dodane przez Remek dnia Kwietnia 28 2007 15:04:22
Emigracja olejowska przedwojenna:
1. Krzywy Jan
2. Marchocki
3. Krzywa Anna

Wywiezieni przez Sowietów:
Aleksander hrabia Wodzicki z rodziną i służbą dworską (hr. Aleksander umarł w 1942 roku na zesłaniu w Kazachstanie)
Gierc Jan z Halczyny
Juźwin Stanisław z Halczyny
Kowal Józef - gajowy hrabiego Wodzickiego
Sokołowski

Emigracja olejowska w czasie wojny przez Niemcy:
1. Wodecki Stanisław z żoną Stefanią z domu Mazgajską (c. Jana) i trzema córkami: Marią, Petronelą i Genowefą - po wojnie wyjechali do USA
2. Bodak Władysław + rodzina
3. Robak Wasyl + rodzina
4. Stefanów + rodzina
5. Drozda Józef + rodzina
6. Druczok + rodzina
7. Sikorscy - dwie rodziny
8. Nawolski - dwie rodziny
9. Mądrzycki + rodzina
10. Tomczyszyn Józef - indywidualnie (potem USA)
11. Romanków Piotr - indywidualnie (potem USA)
12. Drozdowski Piotr
13. Skorbohaty Piotr + rodzina
14. Łuciów Antoni
15. Aron, Motio, Andzia (córka Nusyma)
16. Borysiuk + rodzina (potem Australia)
17. Bednarski + rodzina (potem Australia)
18. Brzezicki Józef - indywidualnie - został w Niemczech
19. Bielecki Władysław - indywidualnie - do Anglii

(20-25 informacje od p. Danuty Paduch, z domu Dajczak:)
20. Wojciechowski Stanisław - indywidualnie. Jeniec wojenny, praca przymusowa w okolicach Hannoveru.
21. rodzina Dajczaków. Michał Dajczak (Halaburda bzowicki) z żoną Ludwiką z Krzywych, synem Bolesławem i córką Danutą. Obóz pracy w Witten. Bolesław Dajczak zmarł w obozie na tyfus.
22. rodzina Krzywych. Michał Krzywy, teść Michała Dajczaka, z żoną Katarzyną z Juźwinów i córką Antoniną. Obóz pracy w Witten.
23. rodzina Juźwinów. Michał Juźwin (brat Katarzyny) z żoną Marią z domu Boratyn, córką Stanisławą i dwoma synami, Kazimierzem i Władysławem.
24. rodzina Kaweckich. Franciszek Kawecki (syn sołtysa) z żoną, synem Mieczysławem i córką Kazimierą. Obóz pracy w Witten.
25. rodzina Kowalczuków. Józef Kowalczuk z żoną, córką Petronelą i starszą kobietą, matką lub teściową. Kowalczuk pracował w lagrze, a jego żona z córką u bauera.
26. Krzywy Jaśko i Krzywy Kazik, dwaj bracia.

(27-32 informacje od p. Emilii Muzyka, z domu Boratyn:)
27. rodzina Boratynów. Władysław Boratyn, komendant Strzelców w Olejowie, z żoną Pauliną z Miaskowskich, córką Emilią i synem Bronisławem. Obóz pracy Nordbyge(?). Władysław i Paulina zmarli tuż po wyzwoleniu, na gruźlicę.
28. Boratyn Ewa (matka Władysława) - razem z rodziną Juźwin, wymienioną w pkt. 23 (jej córką i zięciem). Obóz pracy w Witten. Zginęła tragicznie w 1945 w czasie alianckiego nalotu na Witten, w zniszczonym przez bomby baraku.
30. rodzina Szmigielskich (z Wołynia,
Bazyli Szmigielski z żoną Michaliną z Miaskowskich i synem Franciszkiem.
29. rodzina Gawłowskich. Michał Gawłowski
30. Władysław Radom ps. "Dziki" - mąż Wisi Gawłowskiej. Obóz pracy w Nortbyge(?), dojeżdżał do Essen. Fotograf - amator, autor wielu zdjęć z czasu przebywania Olejowian w obozach UNRRAA już po wyzwoleniu.
31. rodzina Krzywych. Krzywa Mania z bratem Edwardem i babcią z domu Skiba (ojciec umarł w Olejowie, matka w Ameryce)
32. rodzina Robaków. Gienia Robak z mamą i siostrą

(odnalezione w internecie: akcja "Niemand is vergessen" - Antikriegstag 2007 www.tczew-witten.de
33. Rodzina Radomów. Władysław Radom (wiek ok. 64 lat, inna osoba niż w/w Wł. Radom "Dziki") zmarł w obozie pracy w Witten.

Podane wyżej dane są oczywiście niepełne. Wielu innych Olejowian było wywiezionych do Niemiec - część z nich umieściliśmy już w artykule "Represjonowani przez III Rzeszę". Są tam nazwiska osób z rodzin Antoszczyszyn, Diaków, Fedorowicz, Glos, Kauba, Markowskich, Owczarz, Romanków, Skiba, Szalwach, Szmigielskich, Wilczyńskich, Wojtowicz, Zajbert, inne niż tu wymieniono rodziny Krzywych i Radomów. Nie chcieliśmy jednak tych danych tak po prostu tu zdublować. Przede wszystkim dlatego, że większość osób z listy represjonowanych to w czasie II wojny światowej jeszcze dzieci. Nie podano już, z kim z dorosłych ich wywieziono, ani jakie jest pokrewieństwo między osobami o tym samym nazwisku z listy: czasami możemy się tego domyślać z imion rodziców, a czasami nie (dane na liście mogą też być przekłamane - np. przy przepisywaniu do bazy komputerowej). Nasza wersja spisu olejowskich emigrantów ma też swój własny klimat - krótkie opisy - więc nie będziemy jej mieszać z tamtym spisem represjonowanych.

Jeśli możecie coś tu dodać - np. o wywiezionych do Niemiec członkach Waszych rodzin - bardzo prosimy o wiadomość.



DODATEK
Obozy w Niemczech, w których przebywała rodzina Michała Dajczaka:

1. Witten (Zagłębie Ruhry) do wiosny 1945 - po wyzwoleniu obozu Amerykanie od razu wywieźli wszystkich obcokrajowców dużymi ciężarówkami z terenu walk dalej za Ren, po moście pontonowym. W czasie dość szybkiej jazdy przez ruszający się most pontonowy na Renie starsze kobiety ze strachu krzyczały, modliły się głośno i próbowały śpiewać nabożne pieśni, co rozśmieszało czarnoskórych amerykańskich kierowców. Dzieciom ta jazda bardzo się podobała.

2. Jülich koło Kolonii (Nadrenia) do jesieni 1945

3. Werl (Westfalia) do sierpnia 1946 Michał Dajczak z Frankiem Kaweckim zajmowali się tu domową produkcją alkoholu na dużą skalę (z amerykańskich sucharów), dopóki wieść o tym nie dotarła do kierownictwa obozu.

4. Menden (Westfalia) polski obóz "Nowy Kraków" do wyjazdu do Polski w maju 1947.