Kronika kryminalna cz.03
Dodane przez Remek dnia Czerwca 15 2013 11:44:39
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".

Od administratorów: Część wycinków z niniejszego zbioru (materiały dotyczące miasteczka Załoźce) wyszukał nasz Czytelnik, Pan Dariusz Białoś / Przyboś. Dziękujemy!Dziennik Polski. Rok V. Nr. 55. We Lwowie Piątek dnia 9. Marca 1877. Rubryka: Doniesienia policyjne.

W nocy z 6. na 7. bm. skradziono Samsonowi Margulies z Załoziec w hotelu p.[od] l.[iczbą] 187 2/4 futro wartości 50 zł. Margulies spał przy drzwiach otwartych


Gazeta Lwowska. Rok 69. Nr. 40. Wtorek 18 Lutego 1879.

Ogłoszenie.

L. 629. Dnia 25go października 1877 znaleziono w lesie Zagórzeckim obok Załoziec :

1. Konia kasztanowatego, łysego z żółtą grzywą.
2. Takiegoż samego konia z białą gwiazdką na czole.
3. Klacz siwą około 16 lat mającą.
4. Źrebię maści kasztanowatej jednoroczne wszystkie te konie zwykłej chłopskiej rasy.

Konie te prawdopodobnie przez niewyśledzonego złodzieja w lesie pozostawione, gdy właściciel się nie zgłosił zostały w skutek zarządzenia sądowego sprzedane i cena kupna w depozycie sądowym złożoną.

C. k. Sąd obwodowy wzywa właściciela tych koni, aby w przeciągu jednego roku po niniejszem ogłoszeniu w Sądzie się zgłosił i prawa swe wykazywał, gdyż inaczej cena kupna do kasy państwa będzie oddaną.

Złoczów 1 lutego 1879.


Gazeta Lwowska. Rok 98. Nr. 49. Sobota, 29 Lutego 1908.

Sprzeniewierzenie.

Do policyi tutejszej nadeszła z Załoziec w drodze telegraficznej wiadomość, że zbiegł ztamtąd Wasyl Tymczyszyn, sprzeniewierzywszy 100 kor.[on]


Gazeta Poranna. Rok XIV. Nr. 6742. Lwów, niedziela, 24 czerwca 1923.

Zdolna niewiasta.

Anastazja Lewandowska z Olejowa pow. Zborowskiego, włóczy się po powiatach wschodniej Małopolski i wyłudza wsparcia na rachunek gminy przynależności, która jednak oświadcza, że tychże zwracać nie będzie. Należy się więc mieć na ostrożności i nie dać wyzyskiwać oszustce.


Gazeta Lwowska. Rok 120. Nr. 210. Piątek, 12 września 1930.

Mina pod budynkiem "Proświty".

Warszawa, 10 września. (PAT).

Dnia 8 bm. około godz. 20.30 założono miny pod budynek czytelni "Proświta" w Manajowie, pow. Zborów, Woj. tarnopolskie. Mina eksplodowała i uszkodziła część budynku. Niewykryci sprawcy przybyli konno od strony miejscowości Olejów. Po dokonaniu czynu, w drodze powrotnej zastrzelili oni Rusina Wasyla Proszczanieckiego. Dochodzenia w toku.


Gazeta Lwowska. Rok 127. Nr. 173. Lwów, środa 4 sierpnia 1937.

UCIECZKA ARESZTANTA.

Zborów. (PAT).

Pichowicz Józef, eskortowany przez policjanta do aresztów sądowych w Załoźcach celem odbycia 3-miesięcznego aresztu, korzystając z ciemności, zbiegł. Posterunkowy oddał za nim strzał, lecz chybił.