dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 59
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnio widziani
xiadzmarek03:31:31
Wodecki_Tomasz 3 dni
Kazimierz 5 dni
Bieleccy 6 dni
MariaStrag 1 tydzień
amorel 2 tygodni
pawelbe3 3 tygodni
Gazdzicki Jaroslaw 4 tygodni
ArtKaz 5 tygodni
krzysztof3314 5 tygodni
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nowe komentarze
Nowe komentarze Poważny projekt zbioro...
Nowe komentarze Wieczny odpoczynek rac...
Nowe komentarze Widok z drona: [url]h...
Nowe komentarze Dodatkowe informacje w...
komentarze do zdjęć Agnieszka z Gajewskich...
komentarze do zdjęć Nagrobek Wojciecha Ger...
komentarze do zdjęć Wawrzyniec i Paweł (Pa...
komentarze do zdjęć Kaz, Tak my mamy Daj...
komentarze do zdjęć Dziękuję Janku. [url...
komentarze do zdjęć to jest ślub Wladek (W...
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze linki
Miasta i miasteczka ...
  Publikacje Mapa mias...

Archiwum Kresowe
  ARCHIWUM KRESOWE ZBI...

Trościaniec Wielki i...
  Zarchiwizowana pierw...

Europe in the XIX. c...
  Ach wielkie, że zapo...

Pamiętnik Jana Domań...
  Pamiętnik Jana Domań...

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Bannery

KRESY

KRESY.PL

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wybierz Skórkę
Skórka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ankieta
Cz. 2. Miejscowość, z którą jesteś związany

Żadna w okolicy, napisz do admina

Łopuszany

Białogłowy

Beremowce

Zborów

Hukałowce

Harbuzów

Hnidawa

Halczyns Dolina

Czystopady

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


dnd, d&d dungeons and dragons
 

W tym tygodniu opublikowaliśmy 16 nowych artykułów o wiejskich szkołach na ziemi olejowskiej i załozieckiej. W kolejce czekają jeszcze dwa, Olejów i Trościaniec Wielki. Pojawią się niedługo w osobnych "wrzutach" tematycznych, poświęconych tym miejscowościom.

Ilość materiału do "przekopania się" była olbrzymia. Aż 44 (słownie: czterdzieści i cztery) źródła. Galicyjskie urzędowe c.k. "szematyzmy" z lat 1799-1913 (razem 38 ksiąg). Trzy spisy nauczycieli i trzy spisy duchowieństwa. Efekty możecie teraz zobaczyć na naszej stronie. Zwykle publikujemy teksty w trochę mniejszych "porcjach" tygodniowo, no ale tu mamy do czynienia z jednolitym materiałem. Poza tym jest to pierwszy "wrzut" już na nowym, szybszym serwerze, więc trzeba godnie uczcić to wydarzenie.

Przy okazji bardzo dziękuję za inspirację Panu Romanowi Romanów, który prowadzi podobną stronę kresową o wiosce Huta Stara w powiecie buczackim. Nie miałem dotąd pojęcia o istnieniu Biblioteki Cyfrowej Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego. I o skarbach, jakie w tym miejscu zgromadzono. Ze schematyzmami to jeszcze nie koniec, do "wirtualnej szuflady" trafił materiał na kolejne kilka artykułów i różne uzupełnienia. Ale to już w dalszej przyszłości.

Na razie zapraszam do przejrzenia materiałów o wiejskich nauczycielach. Chciałbym, żeby te listy osób były jakimś upamiętnieniem tamtych dawno zmarłych ludzi. Zwykle - zwłaszcza w XIX wieku - słabo opłacanych, z trudem wiążących przysłowiowy koniec z końcem. Trościaniecki nauczyciel Józef Hertz zmarł na gruźlicę w swoim mieszkaniu przy szkole - można powiedzieć, na posterunku. I na pewno nie nabawił się tej choroby z bogactwa. Do końca musiał pracować, inaczej straciłby mieszkanie przy szkole i ten swój nieduży dochód. I to właśnie dzięki takim "siłaczom" i "siłaczkom" dokonała się cudowna przemiana. Pokolenie polskich chłopów, wykształcone w szkołach ludowych, czytało już polskie książki, stawiało przed kościołami krzyże w rocznice powstania styczniowego i wstępowało do Sokoła i Drużyn Bartoszowych. Byli to już zupełnie inni ludzie, niż ich niepiśmienni przodkowie, stawiający po wsiach dziękczynne pomniki austriackiemu cesarzowi i uważający się często nie za Polaków, tylko za "cesarskich". Warto o tym pamiętać.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ci co odeszli

Mija pierwsza rocznica śmierci Antoniego Worobca, rodaka trościanieckiego, niestrudzonego badacza historii i populacji rodzinnej wsi, a zarazem propagatora uroków krainy, w której przyszło Mu żyć po wojnie - jego liczne dzieła to dziś nieomal białe kruki wydawnicze, cytowane w innych dziełach naukowych.

Życie i dorobek A. Worobca zostały już przedstawione w innych miejscach naszej strony.(kliknij, żeby zobaczyć). My, którzyśmy zostali, czerpiemy z tego dorobku i dumni jesteśmy, że ziemia naszych pradziadów wydała postać tak znakomitą jak śp. Antoni Worobiec.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 

Witamy Was na nowym serwerze.

Mieliśmy parę dni pracy z przenoszeniem strony. Jesteśmy tylko amatorami, nie programistami. Trzeba się było nauczyć wielu nowych rzeczy, bo nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Jak widzicie - udało się.

Strona będzie teraz chodzić szybciej. Nie ma tych denerwujących reklam. Nasz komfort pracy jako administratorów też znacznie się poprawił. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zmiany i mamy nadzieję, że odczują ją także nasi Czytelnicy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
 Dzisiaj mała zmiana planów i trochę inny blok tematyczny, niż zapowiadałem tydzień temu.

Trafił nam się bardzo ciekawy materiał, trudno dostępna książka etnograficzna Józefa Gajka. Autor w roku 1936 prowadził badania na Podolu - także w Olejowie. Miejscowość naszych przodków często tam przewija się na stronach. Książki niestety nie zdążył wydać przed wojną, zrobił to dopiero w 1947 roku, w bardzo małym nakładzie. Niewiele bibliotek ją posiada.

Bardzo dziękujemy Pani magister Julicie Wawrowskiej za pomoc w dotarciu do tego materiału. Przyda się nie tylko Olejowianom, ale i innym osobom interesującym się Kresami.

Autor opisywał odchodzący w przeszłość świat galicyjskiego Podola z dawnych czasów. Już przed wojną wypierany przez nowe zdobycze cywilizacji, jak lepsze narzędzia czy choćby produkowaną fabrycznie odzież. Ale w roku 1936 wciąż jeszcze obecny. Hodowla zwierząt, uprawa roślin (w tym unikalne rysunki lokalnych narzędzi - także z Olejowa). Zajęcia ludzi jak tkactwo, obróbka drzewa, garncarstwo (z rysunkami typowych garnków). Przechowywanie środków spożywczych, przygotowywanie pożywienia. Także ubiory i sposoby budowania domów. Materiał wydaje się nam ciekawy i warty opublikowania na naszej stronie internetowej. Zwłaszcza że oryginalne źródło jest tak trudno dostępne i nigdy nie było wznawiane.

Zamierzamy publikować z tego źródła obszerne wypisy. Na początek co i jak jedli i w co się ubierali nasi przodkowie. Zawartość jest uniwersalna i tak samo można ją odnieść do Olejowa, jak do Bzowicy, Trościańca Wielkiego, Milna czy innych wiosek. Zachęcamy więc do czytania nie tylko potomków Olejowian.

Zapowiadany wrzut tematyczny o Olejowie i poprawki chwilowo odkładamy w czasie. Tu też w ostatniej chwili doszedł nowy materiał, który trzeba poddać obróbce. Odkryliśmy magiczne słowo - "szematyzm". Zainteresowanych co zacz zachęcam do użycia Googli. Efekty opublikujemy na stronie w okolicach 8 lutego. A za tydzień kilka artykułów o różnej tematyce, w tym nowe wspomnienia bzowickie Pana Henryka Śliwy ze Stargardu i kilka panoram miejscowości spoza Olejowa.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 

Dzisiejszy blok tematyczny poświęcamy Załoźcom. Łącznie składa się na niego sześć artykułów.

Trzy ostatnie odcinki załozieckiej kroniki szkolnej. Od dzisiaj na naszej stronie jest już całość tego źródła.

W imieniu administratorów i czytelników chciałbym tu bardzo podziękować dwóm Paniom, naszym Użytkowniczkom, które bardzo nam pomogły przy przepisywaniu kroniki. Przede wszystkim Pani Arze, która wzięła na siebie większość prac. I Pani Ewie Groblewskiej - Tatarskiej, która przepisywała kilka roczników z lat 30-tych. Obie Panie były niezawodne. Dzięki ich pracy mogliśmy regularnie publikować na stronie kolejne odcinki kroniki. Dla administratorów to nie tylko duże odciążenie, ale i powód do radości. Że gdy potrzeba, przy ważnych projektach, możemy liczyć na realną pomoc od naszych czytelników. I że przy tej stronie jest już stała grupa ludzi o podobnych zainteresowaniach, która wciąż się powiększa. Za to także bardzo dziękujemy.

Dwa kolejne artykuły to spisy przedwojennych załozieckich nauczycieli, zestawione z kroniki szkolnej, z datami pracy i - tam, gdzie było to możliwe - uzupełnione nawet zdjęciami. 46 pedagogów, niektórzy krótko, inni przez wiele lat. Szóstym artykułem w cyklu są poezje doktora Stanisława Spittala, załozieckiego lekarza i społecznika, w tym piękny wiersz o rodzinnym mieście "Mój kąt".

I tyle w tym tygodniu. W następną niedzielę artykuły o Olejowie i obiecywana już seria uaktualnień niektórych istniejących tekstów..

A kolejnym większym materiałem publikowanym w odcinkach będą "Zapiski ornitologiczne" hrabiego Kazimierza Wodzickiego z Olejowa.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Strona 62 z 73 << < 59 60 61 62 63 64 65 > >>
dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

~bezpal
DATA: 14/12/2023 07:34
Organizujemy zjazd rofziny bezpalków 6lipca 2024 w Tyszowcach koszt ok 350zl. Proszę dołączać do grupy na face booku przez profil Monika Majrowska lub wpisując zjazd rodziny Bezpalko

^Kazimierz
DATA: 20/10/2023 19:19
Tworzy się nowy album zdjęć: "Cmentarz w Olejowie 2023"
związany z porządkowaniem...

^Kazimierz
DATA: 13/11/2022 16:07
Nowy album zdjęć z 2017 roku:
Cmentarz w Kosieczynie koło Zbąszynka

^Kazimierz
DATA: 04/06/2022 07:38
@awod29 na 100% to nasz Trościaniec Wielki

~awod29
DATA: 03/06/2022 13:32
czy to są faktycznie zdjęcia z Trościańca Wielkiego: https://polska-org.pl
/8641821,foto.html

~adajczak
DATA: 28/04/2022 14:44
Przepraszam,że tutaj informuję, ale nie mam nr tel. dziś zmarł mój tata-Franciszek Dajczak
pogrzeb w sobotę 0 10.00 Mój nr tel 783258540 Agnieszka Torba

^Kazimierz
DATA: 04/04/2022 14:57
@jerzy59 na stronie rody.olejow.pl mogą to zrobić tylko administratorzy, można napisać email, prywatną wiadomość PW lub postawić wątek na forum dyskusyjnym. Można dzwonić do Kazimierza...

~jerzy59
DATA: 03/04/2022 13:50
Jak uzupełnić kolejnych potomków?

~bezpal
DATA: 02/03/2022 10:20
bezpal do Pana Kazimierza, była bym wdzięczna, ale na razie ze względu na sytuację wolę poczekać. Dziękuję

^Kazimierz
DATA: 17/02/2022 21:27
@bezpal, bardzo mały nakład, mogę pożyczyć. Babimost

~bezpal
DATA: 09/02/2022 13:50
jak i gdzie mogę kupić ta książkę; Zborów i Ziemia Zborowska Pana Antoniego Worobca?

^Kazimierz
DATA: 20/03/2021 21:23
Nowy album zdjęć - Trościaniec Wielki, kościół po przebudowie: zdjęcia nadesłał Marek Zalewski z Poznania, potomek rodziny Dzik. Wielkie dzięki...

^Kazimierz
DATA: 10/03/2021 11:44
Trościaniec Wielki, stary cmentarz: zdjęcia nadesłał Marek Zalewski z Poznania, potomek rodziny Dzik

^Kazimierz
DATA: 12/02/2021 19:36
@Arkadiuszgolabowicz
Proszę pisać do użytkownika 'Remek' lub postawić sprawę na forum

~Arkadiuszgolabowicz
DATA: 09/02/2021 18:21
Szukam rodziny o nazwisku Gołąbowicz, Gołębowicz. Widziałem w zapiskach kronik spisy o takich nazwiskach, proszę o informacje osoby która to zamieszczała. Mój dziadek pochodził z Krynki a przodkowie b

~kazek
DATA: 14/12/2020 22:03
Witam szukam kontaktu z osobami z rodziny Bezpalko

^Kazimierz
DATA: 20/07/2019 00:06
Nowy album zdjęć 'Trościaniec Wielki 2019', dzięki Jurkowi Wodeckiemu

^Kazimierz
DATA: 08/02/2019 22:23
Dzięki wielkie Markowi za album zdjęć 'Białokiernica 2018' i 'Cmentarz w Białokiernicy'

^Kazimierz
DATA: 03/02/2019 01:17
Dziękujemy, pozdrawiamy rodzinę Drozda, w szczególności mamie Julii 100 i więcej lat!!! http://rody.olej
ow.pl/individual.php?
pid=I3150&ged=drzewo1

~Drozda
DATA: 31/01/2019 22:13
Witam wszystkich serdecznie. Drozda, to nazwisko po mamie urodzonej w Hukałowcach, 31 stycznia 1923 roku (dzisiaj rocznica urodzin : )
Szczególne pozdrowienia dla Kazika Dajczaka, którego przed laty

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze zdjęcia

Nekropolia w Olejowie


Nekropolia w Olejowie


Cmentarz w Olejowie 2023


Cmentarz w Olejowie 2023


Cmentarz w Olejowie 2023


Cmentarz w Olejowie 2023


Gerc Wojciech z Olejowa zm....


Jaworowska Agnieszka z Olej...


Cmentarz w Olejowie 2023

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Losowa fotografia
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5785672 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zaprzyjaźnione strony


Podkamień na Podolu


Milno na Podolu


Huta Stara


Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski


Wycinki ze starych gazet
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020