dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 29
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 3
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Rodzina Marczak z Olejowa - prosimy o pomoc
~boleslawa pacholska
Użytkownik

Dodane dnia 13-04-2008 19:58
szukamy znajomych sasiadow zyjacych ktorzy znali MARCZAKOW -ANNA I FRANCISZEK mieszkajacy do roku 1945 w OLEJOWIE /FRANCISZEK bedac wdowcem ozenil sie powtornie-z pierwszego malzenstwa posiadal dwoje dzieci-Marie i Jozefa,corka wraz z coitka wyjechala do Argentyny,byla w wieku mniej wiecej 17-18 lat/jej brat byl w niemczech i po wojnie rowniez wyjechal do siostry/,z drugiego malzenstwa byla jedna corka Stanislawa,ojciec zmarl jeszcze w Olejowie a ona wraz z matka znalazly sie w ramach repatriacji w Pleszewie k/Poznania.<br><br><br><br>uzupelnienie do poprzedniej tresci:babcia mojej mamy/Anna /pracowala u ks.Feliksa Dorozynskiego-doraznie,Marczakowie mieszkali na ul.Zolubina,ich ulica z jednej str.wsi dochodzila do lasu a stamtad przez Bialokiernice do Troscianca albo z drugiej przez glowna ulice do Zaloziec.Marczakowie mieszkali w domu-blizniaku,z nimi w drugiej czesci mieszk.rodzina Piotra Juzwina-rodzonego brata mojej babci z dziecmi / moja mama z d.Juzwin/m.in.Janina.Helena,Rozalia.Antonina,Karol...byl tez Michal Juzwin-mieszkal na koncu wsi.Prawdopodobnie pierwsza zona Marczaka Franciszka to Emilia?Dajczak Michal z Bzowicy to maz mojej mamy kuzynki Wieslawy/nazywali ja po prostu Wiska/mieszkali w Stargardzie szcz.mieli dwie corki Danute i Boleslawe/oni juz nie zyja/,w Stargardzie mieszkali tez Wodeccy-Stanislaw i Antonina,ale zyje tylko ich syn Janek i mieszka w Stargardzie szcz.
Edytowane przez Kazimierz dnia 02-12-2008 20:46
8624824 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: prosimy o pomoc
^Remek
Administrator

Dodane dnia 18-04-2008 16:46
Witam Panią. Czyli jesteśmy daleko spokrewnieni.

Uzupełnię ten Stargard. Kuzynka Pani Mamy, Wiśka, żona Michała, to moja babcia. Jednak to zdrobnienie pochodzi od imienia Ludwika, nie Wiesława. Kilka fotografii babci Ludwiki jest na naszej stronie internetowej. Mieli trójkę dzieci, nie dwójkę - syna Bolesława, który zmarł w lagrze w Witten na tyfus i dwie córki - Danutę (moją mamę) i Bolesławę (ur. już po wojnie w Niemczech). Obie córki żyją. Mama Ludwiki, Katarzyna Krzywa, była z domu Juźwin (córka Jana Juźwina i Heleny z domu Wolaniuk, a rodzona siostra Michała Jużwina, który po wojnie mieszkał w Płotach). Stąd zapewne to pokrewieństwo. Siostrą Ludwiki - czyli drugą kuzynką Pani Mamy była Antonina, po mężu Wojciechowska, nie Wodecka. Reszta danych się zgadza - mąż miał na imię Stanisław, mieli dwóch synów, Andrzeja (już nie żyjącego) i Janka, który mieszka z rodziną w Stargardzie.

Niestety, w mojej gałęzi rodziny całe to starsze pokolenie już nie żyje. Michał Krzywy (mąż Kasi z domu Juźwin) zm. 1949, Michał Juźwin z Płotów zm. chyba w latach 70-tych (nie znam niestety daty), Stanisław Wojciechowski zm. 1978, Katarzyna Krzywa z domu Juźwin zm. 1979, Michał Dajczak zm. 1987, Ludwika Dajczak z domu Krzywa zm. 1991, Andrzej Wojciechowski (ur. zresztą już po wojnie w Stargardzie) zm. 1997, Antonina Wojciechowska z domu Krzywa zm. 2001.

Bardzo smutna lista - i jak Pani widzi duży kłopot. Nawet nie wiedziałem o naszym pokrewieństwie, dopóki nie przysłała Pani tych dodatkowych danych. Dopóki żyło to starsze pokolenie, nasze rodziny utrzymywały kontakt - a potem z ich śmiercią to wszystko się zerwało.

Z osób urodzonych na kresach w Stargardzie żyje tylko moja mama (ur, w Olejowie) i jej kuzyni z Bzowicy i Lwowa. Ale oni wszyscy opuszczali kresy jako kilkuletnie dzieci i niewiele stamtąd pamiętają.

W każdym razie rodzinę Marczaków na pewno dopiszemy na listę Olejowian. Spróbuję wziąć się za to po niedzieli.

Będzie też w przyszłości coś ciekawego o Juźwinach - może odnajdziemy wspólnych przodków? Rodzina Juźwinów pochodzi z wioski Hukałowce, tam ich było najwięcej i stamtąd przywędrowali do Olejowa. Mam jeszcze trochę materiałów z ksiąg kościelnych 1850-1892 do obróbki. Niestety, trochę to potrwa. Najbliższe dwa tygodnie mam zajęte i zero szans na zajęcie się tym tematem. Szykujemy niespodziankę obrazkową - wiele osób się do tego projektu dołożyło - a na 27 kwietnia mamy zaplanowany u nas dzień wioski Milno. Dopiero po tej dacie będę miał czas na stare księgi.

Pozdrawiam
Remek Paduch
Stargard Szczeciński
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020