dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 69
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 579
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Bogoslawski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Załoźce - rodzina Dubrawskich
~danuta_nosek
Użytkownik

Dodane dnia 20-08-2016 15:54
witam serdecznie

czy mogłabym prosić o pełne dane z księgi narodzin dot. wpisu:
Dubrawski Julian Michał, ur. 1900, rodzice: Dubrawski Mikołaj i Wnuk Honorata, dom 526

poszukuje przodków Dubrawskich - Mikołaja i Honoraty (Julian to brat babci) - czy jest gdzieś dostęp do aktów małżeństw z okresu 1886 - 1889 ?

znalazłam już wpisy dot. urodzin 2 x prababki Honoraty Wnuk tj.:

Wnuk Honorata, ur. 1880, rodzice: Wnuk Feliks i Karp Wiktoria, dom 195

czy mogłabym prosić o sprawdzenie (lub wskazanie gdzie szukać pelnego wpisu) czy któryś z n/wym jest ojcem Honoraty a moim 3 x pradziadkiem (sąsząc po wieku - to ten pierwszy);

Wnuk Feliks, ur. 1842, rodzice: Wnuk Mateusz i Wilczyńska Katarzyna, dom 210
Wnuk Feliks, ur. 1864, rodzice: Wnuk Andrzej i Wołyniec Helena, dom 624

jestem pod wrażeniem Państwa wysiłku i opracowania tylu wszechstronnych informacji dot. tego regionu - wielki szacunek

pozdrawiamsmiley

danuta
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
^Remek
Administrator

Dodane dnia 22-08-2016 08:07
Witam i dziękuję za dobre słowo.

Indeksowanie ślubów z Załoziec też mamy w planach. Z tym że to dopiero w okolicach Nowego Roku. Po skończeniu wielomiesięcznych zmagań z indeksowaniem tych tysięcy ludzi z wiosek będę chciał odpocząć przez jakiś czas od ksiąg kościelnych. smiley

Rodzice Pani babci wzięli ślub 17 lipca 1899 roku w Załoźcach. Julian Michał, urodzony 22 września 1900, był ich pierwszym dzieckiem. Z XX wieku materiałów mamy już niewiele, ale trafiła się wiadomość, że na początku lat 40-tych w Załoźcach mieszkał inny syn Feliksa i Honoraty, Franciszek Dubrawski. Nie znam niestety jego roku urodzenia. Był on z zawodu piekarzem i miał żonę Jarosławę zd. Balicką, córkę Jana Balickiego i Klementyny zd. Łukasiewicz.

Co do Pani pytań o przodków, mam coś lepszego niż wypisy - mam nadzieję, że Pani się spodoba. Wstawione są tam wszystkie daty dzienne z naszych materiałów.
http://www.rody.olejow.pl/individual.php?pid=I118&ged=Za%C5%82o%C5%BAce

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
~danuta_nosek
Użytkownik

Dodane dnia 22-08-2016 16:35
niesamowite - tyle informacji o 4 pokoleniach przodków (i to w dwóch liniach), o których do tej pory nie było żadnej wiedzy - jestem bardzo wdzięczna; to ogromna motywacja - i punkty zaczepienia - do rozpracowywania i poznawania losów rodziny;

Pradziadkowie Mikołaj i Honorata Dubrawscy mieli 8 dzieci r11; 5 córek i 3 synów ( w tym dwóch, o których Pan pisze)
 Julian Michał r11; ur. 1900 r.
 Stanisława r11; ur. 1902 r. r11; moja babcia - po mężu Parobek
 Wiktoria
 Maryanna
 Józefa
 Ludwika
 Franciszek
 Jan

W rodzinie była informacje, że pradziadek Mikołaj pochodził z Krzemieńca - a tu widzę 3 wczesniejsze pokolenia, z czego przynajmniej 2xpradziadek także był urodzony w Załoźcu;
mam nadzieje że odszukam część wpisów i poznam czym się zajmowały wczesniejsze pokolenia;

Przyznam, że od 5 lat badam różne dokumenty źródłowe w poszukiwaniu przodków /z innej linii/ ale tak dopracowanej strony - i rozpracowanej dla innych - nie spotkałam. Stale odkrywam tu coś nowego.

serdecznie pozdrawiam - życzę wytrwałoścismiley
danuta
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
^Remek
Administrator

Dodane dnia 24-08-2016 08:37
No, to jeszcze coś się znalazło. smiley

Pani dziadek, Karol Parobek, na początku lat 40-tych też był piekarzem w Załoźcach, podobnie jak Franciszek Dubrawski. Znalazłem jego i Pani babcię Stanisławę. Materiały akurat trochę smutne, dwójka dzieci Stanisławy i Karola zmarła w niemowlęctwie. Naniosłem ich do Pani drzewka. A także wymienione w tym poście przez Panią rodzeństwo Stanisławy. Tu trochę delikatna sprawa - naniosłem im wszystkim, że zmarli, mam nadzieję, że nie popełniłem gafy.

Z tym Krzemieńcem - a może chodziło o Pani dziadka Karola? Nazwiska Parobek i Świecar nie występowały wcześniej w okolicach Olejowa i Załoziec. Dziadek musiał przywędrować z jakiś dalszych stron.

Teraz co do Pani drzewka. To jest wszystko, co mamy w materiałach projektu "Olejów na Podolu". Lecz prawdopodobnie coś jeszcze dałoby się "wycisnąć" z ksiąg greckokatolickich z Załoziec. Ma tam Pani grekokatolików Mykitę Karpa i Tatianę Koliniec vel Kuliniec z jej rodzicami. W greckich księgach mogą być różne daty dzienne wydarzeń z ich życia (np. chrzest Tatiany, jej ślub z Pawłem Dubrawskim, może zgony starszego pokolenia, a przy odrobinie szczęścia jeszcze jakieś pokolenie wstecz - np. imiona rodziców Mykity Karpa).

Z tym że ja niestety skanów tych ksiąg nie posiadam. Są dostępne u Mormonów w Warszawie i Wrocławiu, jeśli ma Pani możliwość kogoś tam posłać.

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
~danuta_nosek
Użytkownik

Dodane dnia 24-08-2016 17:22
świetna sprawa - zaciekawiły mnie 2 dni temu te imiona: Tatiana, Agafia, Mykita - dziekuje za podpowiedź, mam nadzieje, ze uda się dotrzeć do dokumentów;

Odnalazłam już część dokumentów - w oparciu o informacje od Pana - m.in. wiem, że 4 pokolenia rodziny Dubrawskich było mieszczanami (być może rzemieślnikami ???)

Paweł Dubrawski i Tatiana mieszkali w domu pod nr 536 - dom rodzinny 2-3 pokoleń
Urodziło się im przynajmniej 6 dzieci (4 na pewno zmarło we wczesnym dzieciństwia:
Franciszek - ur. 1864 -
 Stefan/Szczepan - ur. 4.01.1867 r11; zm. 6.03.1867 r.
 Mikołaj - ur. 19.02.1875 r. - pradziadek
 Julian - ur. 22.05.1877 r.
 Michał - ur. 14.09.1879 r. r11; zm. 16.03.1880 r.
 Stanisław - ur. 29.03.1881 - zm. 5.02.1882 r.
 Stanisław - ur. 18.01.1883 r. r11; zm 85 r.

usiłuje rozwikłać zagadkę dot. domu nr 195 - to dom rodzinny prababki Honoraty Wnuk (ur. 1880) c. Felika i Wiktorii Karp; nie rozumiem jeszcze skąd w tym domu pojawia się Dubrawski Jakub mąż Wiktorii Karp którym rodzi sie corka Katarzyna 1867 - czyżby Wiktoria była wdową po Dubrawskim i wyszła ponownie za mąż za F. Wnuka (beda mieli min. 4 dzieci- Honorate,: Dominika, ur. 1882, zm. 1882 r., Michała Kajetana ur. 1876 r.., zm. 1885 r.
Piotra ur. 1874 r.) jak sie upewnie - napiszę;


szukam aktu urodzenia a raczej zgonu 4 x pradziadka Kazimierza - bo co prawda znalazłam akt zgonu Kazimierza, mężą Rozalii -, zam. dom 536 ale daty (ur. 1818, zgon 1874 r. wskazywalyby raczej na brata niz ojca Marcina (1783 - 1849), chyba ze był jeszcze inny kazimierz, mąż Zuzanny - tak jak widzę w drzewku rodzinny;

Pradziadek Karol Parobek pochodzil z Tarnopola, ożenil się z Załoźcach, tu wraz z żoną Stanisławą z d. Dubrawska prowadził piekarnię; szukamy równolegle materiałów w księgach i innych dokumentach dot. Tarnopola i już widzimy 2 x pradziadków w 1882 r;

dziekuje za kolejne odszukane osoby i podpowiedzi - to bardzo ułatwia poszukiwania;

serdecznie pozdrawiam
danuta
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
^Remek
Administrator

Dodane dnia 24-08-2016 18:23
Na szybko.

Pani Danuto - oszczędzę Pani szukania. Oboje byli wdowcami, to znaczy Feliks Wnuk (po Antoninie zd. Kulczyńskiej) i Wiktoria zd. Karp (po Jakubie Dubrawskim). Tu jest zapis o ich ślubie:
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301/sygn.%201489/pages/1_301_0_0_1489_0330.htm

Ślub Wiktorii z Dubrawskim na pewno mam w skanach, mignął mi przy sporządzaniu pierwszej wersji drzewka Pani babci. Z tym że ja brałem bezpośrednio przodków (w prostej linii), bez rozszerzania drzewka na boki. Czy jest pierwszy ślub Feliksa Wnuka - nie pamiętam.

Ale jeśli jest zainteresowanie (widzę, że wypisała Pani trochę dzieci przodków), to rozszerzymy drzewko. smiley Z tym że za dzień, dwa - muszę im powypisywać daty dzienne.

Co do zgonu Kazimierza Dubrawskiego, to niestety nie będzie. Zgony mam dobrze poindeksowane. Ale tam są luki - brakujące roczniki. Np. 1829, 1848, 1851, 1866, 1868-1872. Zapewne Pani przodek umarł w jednym z tych brakujących roczników, dlatego nie było wzmianki o jego zgonie.

Ciekawa sprawa też z Wiktorią zd. Karp - nie ma jej chrztu, a akurat w okolicy daty urodzin żadnego rocznika nie brakuje. Zapewne ochrzcili ją w cerkwi i nie zgłosili (po matce winna być wyznania rzymsko-katolickiego). Lub ksiądz ją omyłkowo wpisał pod innym nazwiskiem - będę musiał się temu przyjrzeć.

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
~danuta_nosek
Użytkownik

Dodane dnia 24-08-2016 20:50
wielkie dzięki - miłe kolejne zaskoczenie i wyjaśnienie zagadki

odnosnie Kazimierza (4 x pra) - w takim razie spróbuję sięgnąc do zgonu Marcina (3 x pra) -Dubrawski Marcin, żonaty, zm. 1849 w wieku 66 lat, dom 536 - lub aktu urodzenia - kim byli rodzice

bo to nie ten:
Dubrawski Kazimierz, mąż Rozalii z domu Darmorusz, zm. 1874 w wieku 56 lat, dom 536

pozdrawiam
danutasmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
^Remek
Administrator

Dodane dnia 26-08-2016 19:14
Z Marcinem nie bardzo rozumiem pytania. Przecież w drzewku podałem jego rodziców - Kazimierz i Zuzanna. Chyba że chodzi Pani o sam jego akt zgonu. Tu muszę rozczarować - nawet dane żony nie były tam wymienione (tylko wzmianka, że zmarły był żonaty - "uxoratus" ).

Drugi Kazimierz (zm. 1874) jest synem tegoż Marcina z pierwszego małżeństwa, z Julianną Śmiglowską.

W Załoźcach w latach dwudziestych XIX wieku żyło czterech dorosłych mężczyzn Dubrawskich i wszyscy Dubrawscy z ksiąg są potomkami któregoś z nich.

Według starszeństwa:

1) Dubrawski Jan ur. około 1776, mąż Małgorzaty zd. Masłowskiej

2) Dubrawski Tomasz, w roku 1818 opisany jako szewc i "Landwójt" Załoziec, mąż Marianny zd. Fedorowicz, tu brak dat życia, lecz jego potomkowie pojawili się w księgach (jako dorośli zaślubieni i rodzice) po potomkach Jana, a przed potomkami Marcina, czyli prawdopodobnie Tomasz urodził się pomiędzy 1777 a 1782.

3a) Dubrawski Marcin, ur. ok. 1783 mąż 1) Julianny zd. Śmiglowskiej, 2) Apolonii zd. Sucheckiej

3b ) Dubrawski Onufry, ur. ok. 1788, mąż Marii zd. Fedorowicz.

Panowie 3a) i 3b ) są na pewno braćmi, w księgach było zaznaczone, że są synami Kazimierza i Zuzanny, więc można ich traktować jako wspólną linię.

Niestety przy 1) i 2) nigdy nie było wymienionych rodziców. Nie wiadomo więc, jak są spokrewnieni z 3) i trzeba ich traktować jako osobne linie. Choć z dużym prawdopodobieństwem pan nr 1) (Jan) może być trzecim (najstarszym) bratem, bo mieszkał w domu nr 81, w którym rodziły się tez dzieci Onufrego (3b ).

Niestety oryginały rzymsko-katolickich ksiąg załozieckich zostały spalone w czasie I wojny, a zachowane kopie (też niepełne) mamy wszystkie, jakie były dostępne w archiwach. Więc nic tu już nie dojdzie do wyjaśnienia zagadki pokrewieństwa.

Być może coś dałoby się sprawdzić w metrykach józefińskich z Załoziec - np. jeśli około 1786-1788 w Załoźcach był tylko jeden Dubrawski (Kazimierz). Ale ich kopii jeszcze nie mamy i w najbliższej przyszłości raczej nie będziemy mieli.

Wypisałem Pani potomków Kazimierza i Zuzanny
http://www.rody.olejow.pl/individual.php?pid=I138&ged=Za%C5%82o%C5%BAce

Dzieci i wnuki są tu wypisane wszystkie, prawnuków tylko w gałęzi Pani przodków. Na całość drzewa nie mam niestety czasu - mam teraz te prace z księgami.

Tu z kolei są wszystkie dzieci Wiktorii zd. Karp z jej dwóch małżeństw:
http://www.rody.olejow.pl/individual.php?pid=I120&ged=Za%C5%82o%C5%BAce

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 26-08-2016 19:15
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
~danuta_nosek
Użytkownik

Dodane dnia 26-08-2016 20:29
witam serdeczniesmiley

fantastycznie - nie wychodzę z podziwu dla Pana wiedzy, wykonanej ogromnej pracy i chęci pomocy;
1/ odnosnie Kazimierza - mam teraz jasność i pewność; wielkie dzięki;
2/ zalożyłam, że 3 x pra Marcin mogł być 2-krotnie żonaty (patrząc na różnice wieku żony i lata urodzin kilkorga dzieci/ - już nie muszę szukać bo Pan to pokazuje;
3/ kolejne koligacje też wyjaśnione - kiedy ja dopiero analizuje ewentualne pokrewieństwo i zastanawiam sie nad roczni=kami, imionami, domami

dzięki Pana pomocy odszukaliśmy i rozczytaliśmy cała linię babci, ze strony matki w parę dni - niebywałe i wspaniałe doświadczenie;
wśród 80-90 letnich "dzieci" babci wróciły wspomnienia tamtych czasów; szukamy teraz zdjęć, starych dokumentów, które pozwolę sobie podesłać;

gorąco dziękuje i pozdrawiamsmiley
danuta
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Załoźce - rodzina Dubrawskich
~Przybos
Użytkownik

Dodane dnia 28-09-2016 22:44
To można powiedzieć, że były "związki" pomiędzy Dubrawskimi a Pochwałowskimi. Proszę zerknąć na mój wątek "Pochwałowski,Myszka". Próbowałem prześledzić ten wątek, Długo się ciągnął i nie znam zakończenia. Przyboś
Edytowane przez Przybos dnia 28-09-2016 22:45
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020