dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 42
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Rodzina Obarzaniecka
~Piotr
Użytkownik

Dodane dnia 03-01-2016 19:06
Dzień dobry Administratorom i wszystkim użytkownikom oraz gościom strony.
Jestem tutaj nowy i zaglądnąłem na stronę zupełnie przypadkiem.
Czytając wpisy Państwa na stronie znalazłem nazwisko moich przodków i postanowiłem również napisać prosząc szczególnie Pana Remigiusza i Pana Kazimierza o pomoc.

Mój pradziadek nazywał się Józef Muzyka, urodził się w 1883 roku w Obarzańcach ( niestety dokładniejszej daty nie znam), jego rodzicami Byli Marcin i Maria Muzyka z domu Sierota. Szukam informacji w postaci dokładnych dat i śmierci rodziców Józefa, a także o jego dziadkach.
Każdy kto cokolwiek wie na ich temat lub wsi w której zamieszkiwali, proszony jest o kontakt.

Dziękuję, Piotr
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
~Arkadiusz
Użytkownik

Dodane dnia 03-01-2016 19:17
Witam, Panie Piotrze!
Pan Remigiusz napisał mi wiadomość iż poszukuje Pan przodków z rodziny Muzyka, ja również poszukiwałem rodziny Muzyka i część pracy zrobił za mnie Pan Remigiusz, a część już odkopałem sam, znalazłem rodzinę mojego prapradziadka Józefa Muzyka, innego niż ten, o którego Pan pyta (od brata Wawrzyńca). Ciekawy jestem w którym momencie nasz ród się łączy? Pozdrawiam Pana ( pewnie Kuzyna i zapraszam do kontaktu na priv).
Arkadiusz
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
~Piotr
Użytkownik

Dodane dnia 03-01-2016 19:55
Witam, Panie Arkadiuszu!
Wygląda na to iż rzeczywiście mamy wspólnych przodków. Dziękuję za podanie e-maila Panu Remigiuszowi, na który Panu z pewnością za kilka minut napiszę.
Pozdrawiam Krewnego Arkadiusza!
Piotr
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
^Remek
Administrator

Dodane dnia 06-01-2016 03:45
Witam, Panie Piotrze!

Załączam informacje o Pana przodkach. U Pana miałem trochę łatwiejsze zadanie, bo część osób z rodu Muzyka (w 3. i 4. pokoleniu) już opracowałem w mojej odpowiedzi dla Pana Arkadiusza. Wystarczyło więc wkleić. smiley

1. pokolenie.

Józef Muzyka urodził się 21 grudnia 1883 w Obarzańcach, w domu nr 140. Był synem Marcina Muzyki i Marii zd. Sierota. Został ochrzczony tego samego dnia (21 grudnia) przez ks. Hieronima Alexiewicza, proboszcza grecko-katolickiego, nie zapisane, gdzie (najprawdopodobniej w Zarudziu). Rodzicami chrzestnymi byli Łukasz Barabasz i Agafia Szewczuk, żona Bazylego, "rolnicy miejscowi" - zapewne z Obarzaniec.

2. pokolenie.

Marcin Muzyka urodził się 11 listopada 1845 roku w Obarzańcach, w domu nr 37. Był synem Błażeja Muzyki i Apolonii zd. Karpik. Został ochrzczony tego samego dnia (11 listopada) przez ks. Franciszka Twardiewicza, kapelana grecko-katolickiego w niezapisanej miejscowości (być może Zarudzie). Rodzicami chrzestnymi byli Tomasz i Tomaszewski i Maria Borowicz, rolnicy. Przed rokiem 1883 poślubił Marię zd. Sierota, Józef był ich najstarszym synem.

Maria Muzyka zd. Sierota była córką Marcina Sieroty i Tekli zd. Szewczuk. W księgach rzymsko-katolickich nie ma zapisu o jej narodzinach, ani o ślubie z Marcinem Muzyka. Prawdopodobnie była grekokatoliczką po matce.

3. pokolenie.

[ I tu już ma Pan wspólnych przodków z panem Arkadiuszem, nie tylko w rodzie Muzyka, ale i w rodzie Szewczuk, więc pozwoliłem sobie przekleić niektóre informacje z tamtego wątku]

Błażej Muzyka był synem Stanisława i Apolonii. Według wieku z księgi ślubów, w roku 1831 miał 38 lat, czyli urodził się około 1793 roku, a w roku 1844 - 48 lat, czyli urodził się około1796 roku.

Mamy tu bardzo ładny przykład "odmładzania się" wdowca przy kolejnych ślubach. Bardzo często się to trafia w starych księgach. Nie wiemy przy tym, czy owe 38 lat z 1831 też nie jest "poprawione". Gdy nie dysponujemy zapisem o chrzcie, najprawdziwszy jest wiek z księgi ślubów - szczególnie gdy ktoś z zaślubionych jest jeszcze niepełnoletni i pod opieką rodziców. Ta zasada jednak nie działa w przypadku wdów i wdowców, gdzie często spotykamy się z ujmowaniem sobie lat, jak wyżej w przypadku Błażeja. W XIX wieku większość ludzi była niepiśmienna i nie posiadała żadnych dokumentów, a informacje podawano, jak to się brzydko mówi "na gębę", czyli ustnie. Księżom też się nie chciało sprawdzać w księgach kościelnych, choć na pewno dysponowali ich oryginałami. My już tej szansy nie mamy, gdyż oryginały ksiąg załozieckich zostały zniszczone w czasie I wojny światowej.

16 października 1831 roku w rzymsko-katolickim kościele parafialnym w Załoźcach, jako wdowiec po Annie zd. Baran, poślubił 16 letnią pannę Katarzynę Żyłan. Związek pobłogosławił ks. administrator Ignacy Ignatowicz. Po ślubie mieszkali w domu nr 37 w Obarzańcach. 16 czerwca 1844 w tym samym kościele załozieckim zawarł trzeci związek małżeński - z wdową Apolonią zd. Karpik, po 1-szym mężu Dowhy. Związek pobłogosłowił ks. wikariusz Aleksander Iskrzyński. Po ślubie mieszkali w domu nr 37. Ostatnia wzmianka o Błażeju Muzyka pochodzi z 1849 roku (chrzest dziecka). Nie mamy zapisu o jego zgonie. Są dwie możliwości - albo umarł w którymś niedostępnych dla nas roczników 1866-1872, co wydaje się najbardziej prawdopodobne, albo śmierć zastała go poza Obarzańcami.

Pierwsza żona Błażeja, Anna Muzyka zd. Baran, córka Stanisława, była jedną z ofiar wspomnianej wielkiej epidemii cholery w 1831 roku. Zmarła 16 sierpnia 1831 roku w domu nr 27 w Obarzańcach. Pochowano ją prawdopodobnie w masowej mogile na cmentarzu cholerycznym - przy zgonie brak wzmianki o pogrzebie i nazwisku asystującego księdza. Zapisano przy niej wiek 33 lata, czyli urodziła się około 1798 roku.

Druga żona Błażeja, Katarzyna Muzyka zd. Żyłan była córką Grzegorza i Rozalii. Przy ślubie z wdowcem Błażejem miała 16 lat, czyli urodziła się około 1815 roku. Zmarła 27 marca 1844 roku w domu nr 37 w Obarzańcach, zapisana przyczyna zgonu "Phtysis" (suchoty). Pochowano ją 29 marca na rzymsko-katolickim cmentarzu parafialnym w Załoźcach, zmarłą odprowadzał ks. Aleksander Iskrzyński, wikariusz. I tu mamy ciekawy przykład, jak bardzo nieprecyzyjne były dawne źródła. Według księgi zgonów w chwili śmierci miała 40 lat, czyli urodziła się około 1804 roku. Księdzu nie chciało się sprawdzić w księgach, więc wpisał wiek "na oko". Prawdopodobnie Katarzyna była wyniszczona gruźlicą i/lub ówczesnymi terapiami tej choroby, co ją postarzyło.

Trzecia żona Błażeja, Apolonia zd. Karpik, 1mo voto Dowhy, 2do voto Muzyka, była córką Macieja i Rozalii. W księdze ślubów zapisano jej wiek 34 lata, więc urodziła się około 1810 roku. Ostatnia wzmianka o niej pochodzi z 1849 roku.

Marcin Sierota był synem Jana Sieroty i Ewy zd. Kozibroda. W księdze zgonów zapisano jego wiek 66 lat, czyli urodził się około 1817 roku. Przed rokiem 1854 poślubił Teklę zd. Szewczuk. Zmarł 23 marca 1883 roku w Obarzańcach, numer domu nie podany, zapisana przyczyna śmierci "inflammatis pulmonum" (zapalenie płuc). Pochowano go 25 marca na cmentarzu rzymsko-katolickim w Załoźcach, zmarłego odprowadzał ks. August Krogulski, wikariusz.

Tekla Sierota zd. Szewczuk była córką Ignacego Szewczuka i Anny zd. Kiejsa (to nazwisko zapisywano też jako Kejza i Kejsa). Nie mamy jej chrztu, ani ślubu z Marcinem Sierotą. Prawdopodobnie była grekokatoliczką i pochodziła z Obarzaniec. Na pewno żyła jeszcze w roku 1883, bo jej mąż Marcin Sierota jest zapisany w księdze zgonów jako żonaty ("uxoratus" ) a nie wdowiec.

4. pokolenie.

Rodzicami Błażeja Muzyki byli Stanisław Muzyka i Apolonia zd. NN. O Stanisławie nic więcej nie wiemy.

Apolonia Muzyka może być tożsama z Hapią Muzykową, wdową, która zmarła 23 października 1824 roku w domu nr 37 w Obarzańcach. W księdze zgonów zapisano jej wiek 60 lat, czyli urodziła się około 1764 roku. Jako przyczynę zgonu wpisano "Senectus" (ze starości). Pochowano ją 25 października, być może na cmentarzu grecko-katolickim w Zagórzu, bo zmarłą chował ks. Aleksy Lewicki, proboszcz gr.-kat. w Zagórzu, za zezwoleniem parafii łacińskiej w Załoźcach.

Rodzicami Katarzyny zd. Żyłan byli Grzegorz Żyłan i Rozalia zd. NN. Nic więcej o nich nie wiemy.

Rodzicami Marcina Sieroty byli Jan Sierota i Ewa zd. Kozibroda. O Janie Sierota nic nie wiemy. Od roku 1819, gdy w księgach załozieckich pojawiają się Obarzańce, nie ma o nim żadnej wzmianki w chrztach ani w zgonach. Być może zmarł między 1817 a 1819 rokiem.

Swoją drogą ciekawe, gdzie podziewały się Obarzańce przed rokiem 1819, bo inne wsie mamy w zasobie od 1816 roku, a tu trzech pierwszych roczników urodzeń, ślubów i zgonów brakuje. Prawdopodobnie należały wtedy do jakieś innej parafii - ale której?

Ewa Sierota zd. Kozibroda (to nazwisko zapisywano też jako Koziobroda, nie wiem która z wersji pisowni przyjęła się w XX wieku), odnotowana w załozieckiej księdze zgonów jako Ewa Sierotowa, wdowa po nieżyjącym Janie, zmarła 16 sierpnia 1831 roku w domu nr 27 w Obarzańcach, jako jedna z ofiar wielkiej epidemii cholery. W księdze zgonów wpisano jej wiek wiek 60 lat, czyli urodziła się około 1771 roku. Spoczęła prawdopodobnie w masowym grobie na cmentarzu cholerycznym, bo przy zapisie o jej zgonie brak jest nazwiska asystującego przy pogrzebie księdza.

Tu przekleję jeszcze inny fragment z mojej odpowiedzi dla Pana Arkadiusza, dotyczący tej epidemii z 1831 roku.

W Obarzańcach umarło wtedy 39 osób wyznania rzymsko-katolickiego i nieznana liczba grekokatolików. Przy zapisach tych wszystkich zgonów nie ma daty pogrzebu i nazwiska odprowadzającego księdza, więc być może pochowano ich w Obarzańcach, w zbiorowej mogile, na jakimś doraźnym cmentarzu cholerycznym. Władze austriackie nakazywały chować ofiary tej epidemii poza cmentarzami parafialnymi, w osobnym miejscu poza wsią. Zwykle (np. w Milnie) na jakimś wzgórzu. Takie miejsca były później oznaczane krzyżem i pamiętano o nich jeszcze na początku XX wieku. Później, po I wojnie światowej, pamięć ludzka już się zacierała.

Serdecznie pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
~Piotr
Użytkownik

Dodane dnia 06-01-2016 13:46
Dziękuję serdecznie Panie Remigiuszu. Przodkowie Pana Arkadiusza wywodzą się od jednej żony naszego wspólnego prapradziadka, natomiast moi od drugiej żony.
Historia potrafi pozytywnie zaskakiwać. Dziękuję Panie Remigiuszusmiley
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
^Remek
Administrator

Dodane dnia 07-01-2016 20:55
Dodatkowe informacje o rodzie Muzyka w Obarzańcach, w nawiązaniu do prośby Pana Arkadiusza.

Dzieci Błażeja Muzyka, które dożyły dorosłego wieku i założyły rodziny.

Z pierwszą żoną (Anną zd. Baran) - nie ma śladu w księgach, więc nie przeżyły dzieciństwa, lub w dorosłym wieku nie mieszkały w Obarzańcach.

Z drugą żoną (Katarzyną zd. Żyłan)
- syn Antoni, żona Wiktoria zd. Maszkiewicz, 1 dziecko
- syn Michał, żona Maria zd. Szewczuk, 6 dzieci (u Michała wchodzi jeszcze do ksiąg jako dorosły syn Wawrzyniec, żona Katarzyna zd. Jaruszewska, 1 dziecko)

Z trzecią żoną (Apolonią zd. Karpik)
- syn Józef, żona Maria zd. Dubyna, 4 dzieci
- syn Marcin, żona Maria zd. Sierota, 3 dzieci

Oprócz tego w Obarzańcach w skwerendowanych materiałach są dwie inne gałęzie rodu Muzyka, bez udowodnionego pokrewieństwa z Błażejem. Obaj protoplaści urodzeni w latach 90-tych XVIII wieku i mieszkali w tym samym domu 37, czyli prawdopodobnie rodzeni bracia, ewentualnie stryjeczni. Przy żadnym nie było danych rodziców, więc 100% pewności o rodzaju pokrewieństwa nie ma. Na pewno jednak nie byli to potomkowie Błażeja z pierwszą żoną, wiek nie pasuje.

1) gałąź Piotra Muzyka, męża Marii zd. Olender - ta chyba w linii męskiej w Obarzańcach wymarła.
2) linia Marcina Muzyka, męża Heleny zd. Macyna
- syn Michał, żona Maria zd. Podgórska, 8 dzieci

Ludzie o nazwisku Muzyka mieszkali nie tylko w Obarzańcach, ale też w Kruhowie, parafia Sasów.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 07-01-2016 20:57
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
~Arkadiusz
Użytkownik

Dodane dnia 08-01-2016 14:25
Dziękuję Panie Remigiuszu w imieniu swoim i Piotra za otrzymane informacje.
Spory też nasz ród, pra... pradziadek Błażej nie próżnował.
Pozdrawiam,
Arkadiusz
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Rodzina Obarzaniecka
~Piotr
Użytkownik

Dodane dnia 15-01-2016 20:44
Witam, Panie Remigiuszu!
Czy mógłbym w imieniu swoim i Arkadiusza prosić Pana o napisanie nam imion sześciorga dzieci Michała Muzyki i jego żony Marii z domu Szewczuk?
Mamy już pewne nowe odkrycie w naszym Muzykowym rodzie i obecnie sprawdzamy z Arkiem następne dwie gałęzie. Podanie przez Pana imion pomogłoby nam w poszukiwaniach.
Arkadiusz pisał, że wysłał do Pana e-maila, ale może po prostu nie dotarł.
Pozdrawiam,
Piotr
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020