dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 60
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Różności
Autor Pieśni polskiego Podola
~Imp
Użytkownik

Dodane dnia 08-11-2009 23:48
Mam pytanie/prośbę do wszystkich użytkowników forum, ludzi z, czy też potomków ludzi pochodzących z Podola.

Otóż interesuję się wszystkim co dotyczy folkloru muzycznego polskiego Podola, dlatego będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje dotyczące tego zagadnienia. Jeżeli ktoś z Was / Waszych przodków posiada pamięć pieśni ludowych z tamtych terenów, czy też zna ludzi zaangażowanych w pracę w zespołach folklorystycznych aranżujących pieśni z tamtych terenów, będę wdzięczna za kontakt.

Zaczęło się od zainteresowań własnych. Z jednej strony muzyką ludową, z drugiej, kulturą własnej grupy etnicznej. Była wyprawa na Podole, szukanie pozostałości folkloru muzycznego. A teraz... teraz będzie powstawała na ten temat praca magisterska smiley Dlatego też poszukuję wszelkich kontaktów z ludźmi, którzy mogą pamiętać pieśni ludowe z tego regionu.

Z góry dziękuję za pomoc.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pieśni polskiego Podola
^Remek
Administrator

Dodane dnia 13-11-2009 03:43
Witam.

Odpowiadam w imieniu administratorów strony.

Trudny temat sobie Pani wybrała. Choć jeśli się powiedzie, to za ileś lat mogą Panią cytować w poważnych pracach naukowych. Bo to już niestety ginący świat, znika razem ze starszym pokoleniem.

O żadnych zespołach folklorystycznych nie słyszeliśmy, ani o tym, by ktoś te piosenki spisywał.

Wydaje się, że powinna Pani szukać kontaktu z większymi skupiskami dawnych mieszkańców. Czyli np. Kosieczyn, Pleszew. Tam gdzie ludzie trzymali się razem i często spotykali, np. na weselach. Przy takich zgromadzeniach najczęściej śpiewano stare piosenki czy przyśpiewki z Kresów. I tam zapewne jeszcze coś ludzie pamiętają. Bo u rodzin żyjących poza "diasporami" Kresowian (jak moja) młodsze pokolenia już takich pieśni nie znają, pewnie nigdy ich nie słyszały.

I trzeba po prostu odwiedzić parę starszych osób z notatnikiem czy dyktafonem, wypytywać je o dawne piosenki. Czyli stare XIX-wieczne metody Oskara Kolberga. Problem polega na tym, że najstarsi - na których nam najbardziej zależy i którzy mają najwięcej do opowiedzenia - nie mają dostępu do internetu. A z naszych doświadczeń ze stroną internetową wynika, że rzadko trafia się ktoś gotowy pośredniczyć w takich kontaktach. Trzeba samemu jeździć. To niestety "pięta achillesowa" tej naszej strony - ja w ogóle nie jestem zmotoryzowany, rzadko ruszam się ze Stargardu, jedynie Kazimierz od czasu do czasu ma taką możliwość - a i to, z racji obowiązków, nie tyle, ile by chciał.

A wyniki takich wyjazdów mogą być bardzo owocne, co może Pani zobaczyć na zaprzyjaźnionej stronie Pana Romana Romanów o wiosce Huta Stara. To też zresztą Podole (więc i podolskie pieśni), z tym że z okolic bardziej na południe od Trościańca Wielkiego i Olejowa (powiat Buczacz, gmina Monasterzyska).

http://www.amuz.wroc.pl/~roman/

i tam:
Huta Stara do roku 1945 > Przyśpiewki, wierszyki
Huta Stara do roku 1945 > Wieś i mieszkańcy (tu będą nagrania trzech piosenek)

Wracając do naszych okolic. Na stronie mamy chyba tylko jeden tekst piosenki z Trościańca, we wspomnieniach Pana Kazimierza Olendra
http://www.olejow.pl/readarticle.php?article_id=279

Oraz ciekawe informacje w przedwojennej pracy Dr Józefa Gajka
http://www.olejow.pl/readarticle.php?article_id=345

Rozwijając myśl autora, wydaje mi się, że najwięcej prawdziwych podolskich ludowych pieśni przetrwało w "mazurskich" wioskach, z jednorodną polską ludnością - jak Trościaniec Wielki czy Milno. Bo Olejów np. miał polską ludność mieszaną, osiedlali się tu ludzie z bliższych i dalszych okolic (duży pracodawca - dwór Wodzickich) więc i pieśni mogły być różne, z różnych stron i zapewne z domieszką muzyki dworskiej czy miejskiej.

Oprócz tego w książce ś.p. Pana Antoniego Worobca "Nasz Kresowy Dom" są dwa rozdziały z fragmentami ludowych pieśni - polecam Pani zapoznanie się z nimi:
1) autorstwa Pani Anety Sołtysiak z Zielonej Góry: "Życie mojej babci Stasi"
2) autorstwa Pani Katarzyny Olender z Kosieczyna: "Kufer Morawskich"

I to niestety wszystko, co wyszperałem w naszej literaturze. I prośba do Kazimierza, żeby jeszcze sprawdził w pierwszej książce P. Worobca ("Trościaniec Wielki - Wieś Ziemi Załozieckiej" ) - bo tej pozycji nie posiadam.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch, administrator
Edytowane przez Remek dnia 13-11-2009 03:43
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pieśni polskiego Podola
^Kazimierz
Administrator

Dodane dnia 14-11-2009 22:31
Sprawdziłem i w książce pt. "Trościaniec Wielki - Wieś Ziemi Załozieckiej" Antoniego Worobca, niestety oprócz opisu wesela w Trościańcu brak tej tematyki.
-
Pozdrawiam
Kazimierz Dajczak
Babimost


-
Pozdrawia
Kazimierz Dajczak
Babimost
http://olejow.pl
http://olejow.pl/news.php Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pieśni polskiego Podola
~Imp
Użytkownik

Dodane dnia 21-11-2009 13:47
Dziękuję bardzo za wskazówki.

Temat owszem, trudny, ale jestem zmotywowana z powodów osobistych, a nie akademickich, więc będę próbować smiley

Muszę małe wyjaśnienie poczynic. Oczywiście prosząc o namiary kontakty, jedynie to miałam na myśli, ponieważ żadne poważniejsze badania (przynajmniej tyczące się tematyki etnograficznej) nie moga być prowadzone przez internet. Dlatego też zamierzeniem głównym było prowadzenie badań bezpośrednich, właśnie z dyktafonem w ręku.
Także w mojej prośbie była zawarta prośba właśnie o namiary do takich ludzi, do których bym mogła podjechać osobiście. Forum to nie jest jedynym miejscem w którym szukam materiału, ale trzeba próbować szukać we wszystkich dostępnych źródłach.

Dlatego też dziękuję raz jeszcze za pomoc i będę wdzięczna za jakiekolwiek kolejne informacje. Również bedę Was informować o skutkach moich badań.

Pozdrawiam serdecznie.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Pieśni polskiego Podola
~Piotr Musial
Użytkownik

Dodane dnia 22-07-2010 15:56
witam
z przekazów mojej babci Katarzyny Półtorak z domu Sikora (żony Jana Półtoraka Kłyma) był zespół wokalny w Trościańcu, jak dobrze pamiętam prowadzili go Państwo Turkiewiczowie. niestety niewiele mogę powiedzieć na temat repertuaru zespołu. z dzieciństwa pamiętam że babcia śpiewała czasem piosenkę o Podkamieniu "na Podolu Biały Kamień, podolanka siedzi na nim" .
to jedyne skojarzenie jakie posiadam z tym tematem.

pozdrawiam
Piotr Musiał
jelenia Góra / Poznań
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020