dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 34
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 522
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~frooczek
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Nowinki
Autor Strona "od kuchni"
^Remek
Administrator

Dodane dnia 24-03-2008 07:00
Witam wszystkich Przyjaciół naszej strony.

Mamy teraz Święta Wielkanocne, więc taki czas rodzinny. Dobre potrawy, pogodny nastrój (mam nadzieję, że u wszystkich Państwa), u wielu z Was pewnie także odwiedziny gości.

Wszyscy szykowaliśmy się na te Święta przez kilka dni. Przygotowywanie potraw, sprzątanie naszych mieszkań...

Piszący te słowa zrobił też przed świętami małe porządki w materiałach do przyszłych artykułów na naszą stronę internetową. I dzisiaj, w świąteczny poniedziałek, chciałbym Wam o tym napisać.

Najpierw taka mała refleksja.

Prawie rok temu szykowaliśmy się z Kazikiem do startu w internecie. No i przede wszystkim od razu duże obawy: na jak długo wystarczy nam tych naszych materiałów? Co będzie, gdy już ich zabraknie? Dla strony internetowej zbyt długi zastój jest fatalny. Bez napływu "świeżej krwi", czyli tych nowych materiałów, ludzie przestają często zaglądać. Maleją szanse na pozyskanie nowych współpracowników. U autorów strony też mogą pojawić się okresy zniechęcenia, czy chwilowego braku wiary w sens dalszej pracy nad projektem. Wiedzą o tym Koledzy z innych serwisów internetowych, także Kresowych.

Na szczęście, moi Drodzy, naszej stronie jeszcze długo to nie zagrozi. Materiałów do nowych artykułów mamy mnóstwo, wspomnę o nich tu niżej. Jeśli tylko zdrowie i siły dopiszą - jak dotąd dopisywały - to zobaczycie u nas jeszcze wiele ciekawych informacji o ziemi naszych Przodków. Jedyny problem, to już tylko czas na opracowanie tego wszystkiego. Nie samym Olejowem człowiek żyje, są jeszcze inne obowiązki, więc na sprawy kresowe można poświęcić tylko kilka godzin dziennie. Dużą część z tego pochłaniają jeszcze bieżące poszukiwania: ściąganie z internetu i wertowanie różnych książek i czasopism. Nic tu się niestety nie przyśpieszy.

Moja "wirtualna szuflada" olejowska to obecnie karta pamięci. Mały kawałek plastiku, wielkości znaczka pocztowego. Wszystko w jednym miejscu, wygodne do przenoszenia i obróbki na różnych komputerach. Materiały są tam posortowane w trzech grupach: 1) bieżąca obróbka, czyli mocno zaawansowane projekty. Właśnie one będą się pojawiać jako pierwsze, w najbliższych tygodniach i miesiącach. 2) poczekalnia, czyli projekty mniej zaawansowane (lub mające jeszcze za mało materiału na artykuł). I ostatnia kategoria, 3) czyli jak ja to nazywam "czyściec". Miejsce na materiały, którymi zajmę się nieprędko, dopiero po zakończeniu projektów z dwóch pierwszych kategorii. Czyli raczej nie wcześniej, niż w wakacje.

* * * * *

I. PROJEKTY MOCNO ZAAWANSOWANE:

1. Temat: Ród Strzeńskich; zaplanowane cztery artykuły
- starosta brański Maciej Starzeński, właściciel Olejowa z przyległościami: obszerny materiał o tym człowieku; miał swoje "pięć minut" w historii Polski w czasach bezkrólewia po śmierci Augusta III - i był wtedy jedną z najbardziej wpływowych osób w Polsce
- hrabia Michał Hieronim Starzeński (syn w/w starosty Macieja) - o autorze pamiętników, publikowanych już na naszej stronie, czyli jak dotąd najobszerniejszego źródła o Olejowie; los związał go jeszcze bardziej z Olejowem po śmierci, bo tutaj akurat umarł i został pochowany w olejowskim kościele
- olejowska gałąź rodziny Starzeńskich: hrabia Franciszek Ksawery i jego syn hrabia Michał, który ostatecznie sprzedał majątek olejowski hrabiemu Kazimierzowi Wodzickiemu
- o herbie Strzeńskich

2. Temat: książeczka zakonnika z Podkamienia, ojca Sadoka Barącza o Załoźcach. Będzie przepisana w całości i opublikowana w czterech artykułach (robocze tytuły):
- historia miasteczka Załoźce
- załoziecki kościół
- fundatorzy
- załozieccy duszpasterze 1612-1890

3. Temat: Walki 1918-1920 w okolicach Olejowa i Załoziec; planowane trzy artykuły
- walki w wojnie polsko-ukraińskiej: wypisy z książek z serii "Historia pułków polskich"
- spis znanych ofiar walk 1918-20 (polegli, pomordowani)
- do materiałów dodatkowych anegdota (czarny humor z epoki) o wielokrotnie wyzwalanej galicyjskiej wsi

4. Księgi kościelne: dokończenie spisywania osób z lat 1850-1896 dla parafii Olejów, czyli tym razem śluby, w których żadne z państwa młodych nie pochodziło z Olejowa, Bzowicy i Białokiernicy

5. Temat: inne wioski w okolicach Trościańca Wielkiego i Załoziec. Sprawa już przesądzona, rozszerzamy tematykę strony. Czyli na początek wszystkie książki adresowe + ewentualnie słownik geograficzny i przewodniki turystyczne, jeśli będą wzmianki. Planowane sześć artykułów (z możliwością rozbicia niektórych na dwa mniejsze, gdyby materiał był obszerny)
- Reniów
- Białogłowy
- Hnidawa
- Ratyszcze
- Czystopady
- Milno

6. Materiały różne
- artykuł wikariusza z Załoziec o galicyjskich Unitach (ciekawy materiał etnograficzny)
- wojenne wspomnienia Pana Józefa Dajczaka z Reniowa, nadesłane kilka lat temu w liście Kazikowi Dajczakowi
- emigranci do USA z Trościańców, prawdopodobnie innych niż nasz Trościaniec Wielki (nieznane nazwiska) - materiał trochę ma pecha, bo powinien się ukazać już dawno temu, razem z resztą artykułów o emigrantach do USA
- pieczęcie ze starych dokumentów z Kresów: materiał przede wszystkim obrazkowy

7. Panoramy Olejowa i Podkamienia
Zmontowane amatorskimi metodami ze współczesnych zdjęć, głównie od Państwa Krzywych, już u nas publikowanych w Galerii. Efekt dość zacny. Zastanawiamy się teraz nad odpowiednią oprawą tego na naszej stronie. Do Galerii trochę szkoda to dodawać, bo z powodu ograniczeń miejsca musielibyśmy te fotografie pomniejszać, ze szkodą dla ich jakości.

* * * * *

II. PROJEKTY MNIEJ ZAAWANSOWANE

1. Księgi kościelne XVIII wiek. Nazwiska Olejowian, Bzowiczan i Białokierniczan z lat 1739-1766.

2. Temat: księgi kościelne - dodatki. Zaplanowane dwa artykuły.
- ogólnie o historii ksiąg kościelnych, nazwiskach i dokumentach tożsamości w tej części Galicji
- merytoryczne uwagi do materiałów ze starych ksiąg opublikowanych na naszej stronie

3. Plan wioski Białokiernica.

4. Temat: ród Dajczaków. Zaplanowane dwa artykuły.
- hipotezy o początkach rodu Dajczaków i pochodzeniu nazwiska
- inżynier Wawrzyniec Dayczak z Reniowa

5. Materiały różne, bez zwartej tematyki:
- wspomnienia Olejowianek z obozów pracy w Niemczech: tu już jest materiał nadesłany przez Panią Emilię Muzyka z domu Boratyn, który chciałbym uzupełnić naszymi materiałami
- Siostry Miłosierdzia z Trościańca Wielkiego
- medycyna w okolicach Olejowa i Załoziec
- wspomnienia łowieckie hrabiego Kazimierza Wodzickiego z Olejowa (uwagi ogólne i kilka ciekawych fragmentów)
- obóz uchodźców Choceń na Morawach (I wojna światowa) - nowe materiały
- literatura piękna - opowiadanie "Mściwe bóstwa" z londyńskich "Wiadomości" o losach dwójki mieszkańców Załoziec w Izraelu.

* * * * *

I to by było na tyle. Będzie co robić przynajmniej do wakacji. A potem jeszcze w żelaznej rezerwie księgi kościelne z Załoziec i okolic (bez już gotowego Trościańca), trochę materiałów o Wodzickich, no i temat - rzeka, czyli II wojna światowa. Jak już wspomniałem, żartobliwie nazywam tą kategorię "czyśćcem". W ogóle nie zamierzam się za to ostatnie materiały brać, przynajmniej dopóki nie ukończę projektów wymienionych powyżej. To już byłoby za dużo na jednego człowieka. Ale może znajdzie się ktoś chętny do prowadzenia tego tematu. Przydałaby się np. lista znanych ofiar.

No i to na pewno nie jest jeszcze koniec. Wciąż przecież dochodzą nowe materiały z bieżącego przeszukiwania bibliotek internetowych. Najbardziej wartościowe z nich dostaną wyższy priorytet.

Będą też uaktualniane niektóre wcześniej opublikowane artykuły, gdy znajdą się nowe informacje. W najbliższym czasie np. artykuł o olejowskich kapłanach (dwa nowe nazwiska, plus powojenne losy kilku już wymienionych - dzięki informacjom od Pana Michała Sąsiadka), artykuł o wojennej emigracji z Olejowa (informacje nadesłane przez Panią Emilię Muzyka z domu Boratyn), oraz artykuł o rodzie Wodzickich.

Kazik Dajczak prawdopodobnie doda kolejne ciekawe fragmenty z książek ś.p. Pana Antoniego Worobca. Współpracująca z nami Pani magister Julita Wawrowska już nam zapowiedziała w liście jakąś ciekawą niespodziankę. Mamy obiecane kilka wspomnień starszych osób z Trościańca.

Najbliższa przyszłość więc rysuje się bardzo ciekawie. Z naprawdę "dużych" marzeń przydałoby się utworzenie własnej strony internetowej na jakimś dobrym, płatnym serwerze, już bez tych uciążliwych reklam i ograniczeń miejsca. Już mamy zarezerwowany adres "olejow.pl", ale tu jeszcze daleka droga do przejścia na swoje. No i marzenie numer dwa: wydawanie tych naszych gotowych materiałów drukiem, w formie jakiś "Roczników Olejowskich" czy "Roczników Olejowsko - Załozieckich". Żeby także ludzie nie posiadający komputerów mogli je przeczytać. Marzenie jeszcze trudniejsze do zrealizowania niż pierwsze, zwłaszcza po śmierci ś.p. Pana Antoniego Worobca, ale przecież nie niemożliwe.

I na koniec kropla goryczy. To, czego nam się jeszcze nie udało załatwić.

1) Brakuje nam części ksiąg dla Trościańca Wielkiego. Chodzi tu o lata 1867 i 1872-1883 dla parafii Załoźce (w skład której wtedy wchodził Trościaniec Wielki). Na inne lata (w tym nowsze dla Trościańca) nie ma co liczyć - nie były mikrofilmowane i są zbyt "świeże" (ustawa o ochronie danych nie pozwala na ich udostępnianie: pojedyncze osoby mogą tylko zamawiać wypisy dot. swoich przodków w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie). Jeśli ktoś mógłby pomóc w uzyskaniu tych materiałów (np. choćby pojedyncze strony ksero z w/w lat), prosimy o kontakt ze mną lub z Kazikiem.

2) Nie mamy dostępu do kilku zwartych skupisk dawnych Kresowian, gdzie żyją jeszcze mieszkańcy Olejowa, Bzowicy i Trościańca. A te najstarsze osoby z reguły nie mają komputerów, więc często nawet nie wiedzą o naszej stronie internetowej i tym projekcie ratowania pamięci o Kresach naszych przodków. Jedynym wyjątkiem jest skupisko dawnych Bzowiczan w Tyszowcach, z którym utrzymujemy kontakt dzięki Księdzu Kanonikowi Antoniemu Bezpalko. Więc tu prośba, może znalazł by się ktoś chętny do współpracy i mający kontakty ze skupiskami dawnych Olejowian w Pleszewie i Barlinku, skupiskiem dawnych mieszkańców Trościańca w okolicach Kosieczyna , czy dawnymi Bzowiczanami w Bieszczadach (Ustrzyki). Bardzo nam brakuje takiej osoby.

Serdecznie pozdrawiam

Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 25-03-2008 15:48
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020